Sahibinden "Param Güvende" hakkı kötüye kullanılabilir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

methz

Hectopat
Yer
Ascent
Daha fazla  
Merhaba, Sahibinden.com üzerinden ekran kartı satıyorum. Birisiyle anlaştık ve Param Güvende ile satacağım. 3 gün içerisinde onaylama hakkı var ve eğer onaylamazsa kart bana geri geliyor. Benim verdiğim ekran kartı sorunsuz çalışıyor ise, mesela sırf beğenmediği için iade edebilir mi? Kendisi takarken zarar verse, "bana zararlı geldi" deyip iade edip kartı elimde bırakabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

Kargoya vermeden kartın videosunu çekin genelde kartı iade edip içine saçma kartlar koyuyorlar. Dolandırma yöntemi kargolama esnasında video alın dolandırılırsanız savcılığa verirsiniz.

Merhaba, Sahibinden.com üzerinden ekran kartı satıyorum. Birisiyle anlaştık ve Param Güvende ile satacağım. 3 gün içerisinde onaylama hakkı var ve eğer onaylamazsa kart bana geri geliyor. Benim verdiğim ekran kartı sorunsuz çalışıyor ise, mesela sırf beğenmediği için iade edebilir mi? Kendisi takarken zarar verse, "bana zararlı geldi" deyip iade edip kartı elimde bırakabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.
Ben buradan paranoyak oldum :D, şaka bir yana sağlam alıcı bulursanız pek bir şey olmaz. Yüzyüze görüşmeniz daha iyi olucaktır.

Öyle bir şeyin mümkün olacağını sanmıyorum. İtiraz edebilmesi için kutuyu açarken ve kartı denerken video çekmesi gerekli diye biliyorum. Siz de çalışırken ve dış görünümünün videosunu çekin yollamadan.

Bende aynı şekilde satacaktım ama güvenemedim. Çalıştığına dair video falan çektim ama güvenemedim işte. Elden teslim ederek satmak en iyisi ben öyle sattım.

GET sistemi alıcıyı koruyor, satarken dikkat etmek lazım, alıcı için bir sorun olacağını pek sanmıyorum, ama satıcı için aynı şeyi söyleyemem, alıcı ürünü alır, kırar (ekran kartı alıp kırabilir) bu ürün kırık iade istiyorum der, satıcı mağdur olur, ve paranı da alamazsın.

Kargoya vermeden kartın videosunu çekin genelde kartı iade edip içine saçma kartlar koyuyorlar. Dolandırma yöntemi kargolama esnasında video alın dolandırılırsanız savcılığa verirsiniz.
Kargolama esnasında video alın derken?
GET sistemi alıcıyı koruyor, satarken dikkat etmek lazım, alıcı için bir sorun olacağını pek sanmıyorum, ama satıcı için aynı şeyi söyleyemem, alıcı ürünü alır, kırar (ekran kartı alıp kırabilir) bu ürün kırık iade istiyorum der, satıcı mağdur olur, ve paranı da alamazsın.
Yukarıda dedikleri gibi çalışırken ve kargolarken video çeksem, öyle bir şey yapmaya çalışsa bile dava etme hakkım yok mu?
Ben buradan paranoyak oldum :D, şaka bir yana sağlam alıcı bulursanız pek bir şey olmaz. Yüzyüze görüşmeniz daha iyi olucaktır.
Hocam alıcı şehir dışında maalesef.

Kartı aldıktan sonra çalışsa bile bozuk deyip üstüne parayı da alırsa diye ben satmamıştım. Anlaşmıştık hatta ama adam hakkımı helal etmiyorum demişti.

Bu "Param Güvende"nin GET'ten tek farkı komisyon galiba, dolayısıyla satıcı güvenliği olarak hiçbir anlamı yok. Zira GET'in satıcı için asıl riski komisyondan değil, iade edilen ürünün durumundan (hasarlı iade, sahte/başka ürünle değiştirilmesi vs. vs.) kaynaklanıyor. Buna engel olacak sistem gelmediği sürece, sadece GET'in adı değişmiş ve komisyon alıcıya yüklenmiş olur.
Alıcının bu sistemi tercih etmesini de anlıyorum tabii, alıcı açısından güvenli sonuçta. Ben olsam ben de isterim ama satıcı için de durum bu işte. Yaman çelişki... 😕

Bir tanidigimin GET ticaret ile anakart satti ancak karsi taraf alici anakartin bir tupunu koparip caldi bir şey iddia edemedi dikkatli olun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı