Sahibinden param güvende sistemi nasıl işliyor?

Sahibinden sitesinde 2.el Q9650 işlemci aldım satıcıya ürünü sorduğumda sorunu olmadığına ve ilk sahibi olmadığını söyledi, ürünü sorunsuz şekilde kullandığını, dfı marka anakartla beraber kullandığını öğrendim ürünün resmini gördüğümde gerçekten temiz ofis bilgisayarı olarak kullanılmış 500 fiyat dedi. Ben de 450'den aldım ve ilk defa bu siteden alışveriş yaptığım için içim rahat olmadı diye param güvende ile aldım. 45 lira da o yani işlemciyi 495'e aldım gelelim asıl konuya.
Ürün bana geldiğinde ürünün dıştan bir sorun olduğunu nasıl anlarım görüntü olarak?

Ürünü açıp baktıktan sağlamsa görüntü onlara sonra kargocuya teslim alındı yapmasını söyleceğim. Anladığım kadarıyla kargocu teslim ettiği an para satıcının hesabına yatıyor yani ortada dolandırılma olayı yaşamak istemiyorum.

Bir de ürünü temiz olarak teslim aldıktan sonra bilgisayara takıldıktan sonra sorunlu çıkarsa iade durumunda sahibinde sitesi bana yardımcı olur mu? Sonuçta para satıcının hesabına yatacak işlemler bitmiş olacak.

Sahibinden kargo teslim süreci böyle mi işliyor bilen arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ürünü teslim aldıktan sonra 2 yada 3 gün süreniz var. O süre içinde isterseniz ürünü onaylayabilir ya da onaylamayabilirsiniz. Ürünü onayladığınızda para satıcıya geçer. Belirtilen süre içinde onaylamazsanız yine para satıcıya geçer. Onaylamazsanız ne olur bilmiyorum ama büyük ihtimalle size kargo kodu verilir ve o kod ile geri gönderirsiniz.

Aldığın ürünü sana ulaştıktan sonra 2 gün içerisinde iade talebinde bulunabilirsin. İade talebinde bulunduğun ürünü de 3 gün içerisinde kargoya teslim etmek zorundasın eğer bunları yapmazsan ve teslim aldığına dair onay yapmazsan sistem otomatikman onay atıyor ve para havuzdan satıcının hesabına aktarılıyor. Daha bugün kasa sattım ama elden sattım. Param güvendeyi kullanıcaktım ama ben şahsen güvenemedim sistemin açıkları var bence

Hocam yanlış bilgi vermek istemem ama sadece kargocu onayıyla olmuyor. Yeni sistem olduğu için oradan hiç alışveriş yapmadım. Lakin Dolap ve Gardrops üzerinden ikinci el çok ürün aldım. Genelde öyle sistemlerde para sitenin havuzuna yatırılır, siz ürünü sorunsuz aldığınıza dair siteye onay verdiğinizde göndericiye para iletilir. Eğer sarı sitede (ya da param güvendenin kendi platformunda) siparişlerim bölümünde "Onayla" vb. bir seçenek varsa benim dediğim gibidir. Orayı kontrol edebilirsiniz. Bu arada kargocunun kapıda sizin kontrol etmenizi bekleyeceğini düşünmüyorum.

Ek olarak: Böyle alışverişlerinizi Dolap üzerinden yapmanızı tavsiye ederim.

Ürünü teslim aldıktan sonra 2 yada 3 gün süreniz var. O süre içinde isterseniz ürünü onaylayabilir ya da onaylamayabilirsiniz. Ürünü onayladığınızda para satıcıya geçer. Belirtilen süre içinde onaylamazsanız yine para satıcıya geçer. Onaylamazsanız ne olur bilmiyorum ama büyük ihtimalle size kargo kodu verilir ve o kod ile geri gönderirsiniz.
Anladım teşekkürler.
Aldığın ürünü sana ulaştıktan sonra 2 gün içerisinde iade talebinde bulunabilirsin. İade talebinde bulunduğun ürünü de 3 gün içerisinde kargoya teslim etmek zorundasın eğer bunları yapmazsan ve teslim aldığına dair onay yapmazsan sistem otomatikman onay atıyor ve para havuzdan satıcının hesabına aktarılıyor. Daha bugün kasa sattım ama elden sattım. Param güvendeyi kullanıcaktım ama ben şahsen güvenemedim sistemin açıkları var bence
Evet sistem açıkları var onu yazmayı unuttum o açıklık durumundan faydalanma durumu olabilir.Ama o süreçte Sahibinden sitesi incelemeye alıyor.

Alıcı için son derece güvenli, satıcı için bir miktar riskli bir yöntem. Kaç kere ürün alıp sattım. Siz alacağınız için, sizin için iyi yani. Parayı yatıyorsunuz, para havuzda bekliyor, ürün size geldikten sonraki 2-3 gün içinde onay vermeniz için bekleniyor. Siz onay verdikten sonra para satıcı hesabına geçiyor. Onay vermezseniz, 3 gün sonunda para hesabına geçer. İade edecekseniz eğer, o süre içerisinde onay vermeyip iade oluşturabilirsiniz.

Anladım teşekkürler.

Evet sistem açıkları var onu yazmayı unuttum o açıklık durumundan faydalanma durumu olabilir. Ama o süreçte sahibinden sitesi incelemeye alıyor.

İnceleme olayı doğrudur illaki yapıyordur site elinden geleni. Ama o süreç ne kadar sürüyor acaba? Şehir dışına 100-200 pahalıya satıp kazıklanma ihtimalini göze alacağıma, elden satarım biraz ucuza satarım daha iyi. Sanırım alıcıdan ziyade satıcı açısından sıkıntılı bir sistem.

Hocam yanlış bilgi vermek istemem ama sadece kargocu onayıyla olmuyor. Yeni sistem olduğu için oradan hiç alışveriş yapmadım. Lakin Dolap ve Gardrops üzerinden ikinci el çok ürün aldım. Genelde öyle sistemlerde para sitenin havuzuna yatırılır, siz ürünü sorunsuz aldığınıza dair siteye onay verdiğinizde göndericiye para iletilir. Eğer sarı sitede (ya da param güvendenin kendi platformunda) siparişlerim bölümünde "Onayla" vb. bir seçenek varsa benim dediğim gibidir. Orayı kontrol edebilirsiniz. Bu arada kargocunun kapıda sizin kontrol etmenizi bekleyeceğini düşünmüyorum.

Ek olarak: Böyle alışverişlerinizi Dolap üzerinden yapmanızı tavsiye ederim.
Evet dediğiniz sistem olabileceğini düşünüyor sistemden de benim onayımla sorunsuz teslim aldığıma dair.
Sistemi bilmediğim için kargocuyu bekletmek istedim evet beklemez eğer dediğiniz sistem ise beklemeye gerek yok.
İnceleme olayı doğrudur illaki yapıyordur site elinden geleni. Ama o süreç ne kadar sürüyor acaba? Şehir dışına 100-200 pahalıya satıp kazıklanma ihtimalini göze alacağıma, elden satarım biraz ucuza satarım daha iyi. Sanırım alıcıdan ziyade satıcı açısından sıkıntılı bir sistem.
Evet alıcı üründe sıkıntı yapıp geri iade yapabilirse o risk var satıcı için.

Hocam tekrardan yazıyorum;
Sistemi biraz araştırdım, bizim dediğimiz gibiymiş. Ama sistem yeni olduğu için çok fazla açık varmış. Sahte ürün yollayıp iade edildiğinde "hasar görmüş" diyerek kabul etmeyenler, boş paket yollayanlar vb. çok varmış. Kimsenin günahını almak, ticaretini bozmak istemem ama benden tavsiye iptal edebiliyorsanız iptal edin. Tabi düzgün ticaret yapanlar vardır lakin bunları da göz önünde bulundurmak lazım. Gece gece kıllandırmak istemem, bilginiz olsun diye yazmak istedim.

Geri
Yukarı