Sahibindende dolandırılmamak için ne yapmam gerek?

ZA12AIMBOT

Centipat
Yer
Diyarbakır
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ASUS MEGALODON RTX 3060 Ti
INTEL İ5-12400F
NZXT X53 240MM AIO
XPG SPECTRIX D41 4133 MHZ CL 19 2X8
ASUS H610M-A D4
1 TB WD HDD
SEAGATE FIRECUDA 510 NVMe 250 GB M.2 SSD
XIGMATEK X-POWER 500W 80 PLUS PSU
ASUS GX 601 ROG STRIX HELIOS CASE
Arkadaşlar iyi sosyaller, yakın zamanda GTX 1060 6 GB ASUS Expedition ekran kartımı satışa çıkaracağım. (upgrade için) ve Param Güvende ile gönderim yapmayı planlıyorum. Dolandırılmamak için yapmam gereken şeyler nelerdir? Hangi önlemleri almalıyım? Her ne yapsamda dolandırılma ihtimalim var mı? Diyarbakır'da yaşadığım için öyle çok oturduğum ilden yazan olmayacağından Param Güvende'yi açık tutuyorum ki Türkiye'nin 4 bir yanındaki alıcılara ulaşabileyim fakat herkeste iyi niyetli değil biliyorsunuz. EFT havale desemde insanlar güvenmiyor o yüzden Param Güvende ile göndereceğim büyük ihtimalle.

Dosya Ekleri

• download.jpg
    download.jpg
    9,9 KB · Görüntüleme: 27
Param güvende kendi içinde güvenli bir servis. 7500TL’lik ürün sattım başım ağrımadı. Ama sözleşmeyi okuduğumda ürününde bir eksiklik olduğunda Sahibinden karışmıyor. Bu da mahkeme vs. uğraşman gerekiyor. Ama alıcı bu kadar riski göze almaz diye düşünüyorum bişey olacağını sanmıyorum.

Ek olarak;
Ben ürününümü kargoda fotoğraf çektim. Kablosunu vs. hepsini fotoğrafladım. Çok aklında kalıyorsa kargocuya da sorarsın yasal prosedürü.

Elden satın kafanız rahat etsin. Senelerdir Letgo ve sahibinden üzerinden yüzlerce ürün sattım, hala aktif olarak PS4, iPhone telefonlar, makine parçaları, elektronik ürünler, kıyafet vs. farklı kategorilerde bir sürü ilanım mevcut. Açıklama kısmına tüm detaylarıyla yazıyorum, alacak arkadaş gelip görecek, inceleyecek / test edecek, içine siniyorsa parasını ödeyip alıp gidecek. Ben yıllardır satışlarımı bu şekilde yapıyorum, çok şükür başım hiç ağrımadı. Letgo'da "ürünü bana kargola, yarısını şimdi yarısını ürün gelince göndereyim" diyen veya Param Güvende'yi teklif edenler oluyor, direkt reddediyorum. Bu devirde kimseye güven olmaz. Adam malınızı alıp kullanır, belki kötü niyetli biridir bilerek bozar / zarar verir, bana bozuk geldi diye size geri gönderir ondan sonra uğraşır durursunuz.

Son düzenleme:
Elden satmanızda fayda var. Param güvende alıcıyı koruyor alıcı sağlam ürüne bozuk geldi dediğinde veya başka ürün gelmiş dediğinde magdur olan siz oluyorsunuz.

Para dışında sistem güvensiz sistemin açıkları var.
Bozuk ürünü sağlam diye gönderiyorlar.
Ya da gönderilen sağlam ürün alıcı tarafından değiştirilip bozuk diye iade ediyorlar.
Sonrası malum şikayet mahkeme vs.... haklı haksız haksız ise haklı çıkabiliyor.

Peçete bile ne alırım ne gönderirim gerekirse satmam durur ilanda elden yüz yüze isteyen alır.
Yakın zamanda ilanlarıma kargo teklifi geldi x şehirdeyim diye bende tamam orada arkadaşım var ona göndereyim ondan teslim alın dediğim an geri dönüş olmadı. :)

Eğer mümkünse başka şehirlerde yakın tanıdığınız varsa ilan açıklamasını yazın tanıdığınız elden teslim etsin parayı alınca.
Başka hiçbir seçeneğiniz yoksa artık şansınıza kısmetinize ama TAVSYİE ETMİYORUM. :)

Arkadaşlar iyi sosyaller, yakın zamanda GTX 1060 6 GB ASUS Expedition ekran kartımı satışa çıkaracağım. (upgrade için) ve Param Güvende ile gönderim yapmayı planlıyorum. Dolandırılmamak için yapmam gereken şeyler nelerdir? Hangi önlemleri almalıyım? Her ne yapsamda dolandırılma ihtimalim var mı? Diyarbakır'da yaşadığım için öyle çok oturduğum ilden yazan olmayacağından Param Güvende'yi açık tutuyorum ki Türkiye'nin 4 bir yanındaki alıcılara ulaşabileyim fakat herkeste iyi niyetli değil biliyorsunuz. EFT havale desemde insanlar güvenmiyor o yüzden Param Güvende ile göndereceğim büyük ihtimalle.

Param Güvende satarken riskli ya direk elden alacak ya da size güvenecek ben böyle yapardım.

O zaman EFT/Havale sonrası veya elden diyeceğim, sattıktan hemen sonra kart alacağımda bu sefer kesin Param Güvende hizmetini kullanmam gerekiyor bir alıcı olarak sorun yaşar mıyım peki?

Geri
Yukarı