Şahıs şirketi açmadan YouTube vergisi ödenir mi?

oneshottt

Decapat
Merhabalar. Bazı nedenlerden dolayı şahıs şirketi açamıyoruz, bir yakınımız adına da açma şansımız yok diyelim. YouTube'tan elde ettiğimiz kazancı şahıs şirketi açmadan nasıl öderiz? İllaki bir başka yol olduğunu düşünüyorum. Diğer sorumda, sadece Facebook canlı yayını yapan ve oradan para kazanan biriside mi vergisini ödemek için şahıs şirketi açmak zorunda?

Son düzenleyen: Moderatör:
MCN şirketleriyle anlaşarak verginizi ödeyebilirsiniz.

Öncelikle konuyu tam bildiğim için cevap veriyorum. İlk 3 sene vergi konusunda etkilenmezsiniz tabii 70 bin TL gibi bir paranın üzerine çıkmazsanız girişimci olarak görünürsünüz ve vergi ödemenize gerek yoktur. Ancak çok geliriniz varsa vergi dairesine gidip halledebilirsiniz. Şirket şart değil sadece isminize şirket gösteriyorlar bu kadar basit o da fatura kesilmesi için.

Öncelikle konuyu tam bildiğim için cevap veriyorum. İlk 3 sene vergi konusunda etkilenmezsiniz tabii 70 bin TL gibi bir paranın üzerine çıkmazsanız girişimci olarak görünürsünüz ve vergi ödemenize gerek yoktur. Ancak çok geliriniz varsa vergi dairesine gidip halledebilirsiniz. Şirket şart değil sadece isminize şirket gösteriyorlar bu kadar basit o da fatura kesilmesi için.
İlk 3 sene vergiden etkilenmemek için bir yere bildirmemiz gerekmez mi?

İlk 3 sene vergiden etkilenmemek için bir yere bildirmemiz gerekmez mi?
29 yaş altında iseniz genç girişimci olarak gözükürsünüz üstte konu linki attım yazıyı okursanız anlarsınız :)

Başka bir işte çalıştığım için aslında bir vergiye tabiyim. Meslek gereği şirket açamıyoruz. Yani böyle bir şeyde bile de mi genç girişimci olayından faydalanabilirim. Vergi dairesine aydan aya parayı hesabıma yattığında mı gidip ödemeliyim?

Başka bir işte çalıştığım için aslında bir vergiye tabiyim. Meslek gereği şirket açamıyoruz. Yani böyle bir şeyde bile de mi genç girişimci olayından faydalanabilirim. Vergi dairesine aydan aya parayı hesabıma yattığında mı gidip ödemeliyim?

Dediğim gibi bir sınır var, bu sınır 70-75 bin TL falan, eğer 3 senede bu fiyatın üstüne çıkmazsanız vergi vermenize gerek yoktur. Girişimci olarak sayılıyorsunuz.

Memursunuz büyük ihtimal o yüzden şirket açamıyorsunuz herhalde. Diğer arkadaşın dediği gibi 70 bin TL gibi bir limit yok. Yıllık 10 bin de kazansanız 100 bin de kazansanız vergi vermelisiniz. 3 yıl etkilenmezsiniz diye bir şey de yok maalesef. :D Şirket açmadan vergi ödeyebilmek için kanalınızın tüm haklarını bir MCN şirketine devredersiniz, onlar da geliri kendi ADS hesaplarına çekip vergileri ödedikten sonra kalan tutardan anlaşmanıza göre komisyonunu alarak kalan kısmı size gönderir.

Sosyal medyadan kazanç sağlayanlar YouTube, Twitch vb. platformlarda vergilendirme konusu tam bir kargaşa ne bir yasa var ne bir yönetmelik var. Adam yayıncı şirketini reklam panosu olarak adlandırıyor böyle bir saçma sistemin içindeler. İlk kazandığın paraları beyan etmez isen (muhasebe kayıtları) inceleme başlandığında geriye dönük vergi cezası ile karşılaşırsın.

Geri
Yukarı