Şahıs şirketi açmadan YouTube vergisi ödenir mi?

Memursunuz büyük ihtimal o yüzden şirket açamıyorsunuz herhalde. Diğer arkadaşın dediği gibi 70 bin TL gibi bir limit yok. Yıllık 10binde kazansanız 100binde kazansanız vergi vermelisiniz. 3 yıl etkilenmezsiniz diye birşeyde yok maalesef. :D şirket açmadan vergi ödeyebilmek için kanalınızın tüm haklarını bir mcn şirketine devredersiniz, onlarda geliri kendi ads hesaplarına çekip vergileri ödedikten sonra kalan tutardan anlaşmanıza göre komisyonunu alarak, kalan kısmı size gönderir.

MCN'ye mail attığımda yine de şahıs şirkeyi açmalısınız demişlerdi, işte bu yüzden reklamları kapatıp kanala ara verdim.
Sosyal medyadan kazanç sağlayanlar YouTube, Twitch vb. platformlarda vergilendirme konusu tam bir kargaşa ne bir yasa var ne bir yönetmelik var. Adam yayıncı şirketini reklam panosu olarak adlandırıyor böyle bir saçma sistemin içindeler. İlk kazandığın paraları beyan etmez isen (muhasebe kayıtları) inceleme başlandığında geriye dönük vergi cezası ile karşılaşırsın.

1 defa para çektim ve reklamları kapattım bu konuları öğrenince. Çektiğim paranın da vergisini şirket açıp mı ödeyeceğim ben, ne saçma iş 😄 Zaten şirket de açamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
MCN'ye mail attığımda yine de şahıs şirkeyi açmalısınız demişlerdi, işte bu yüzden reklamları kapatıp kanala ara verdim.
Bana öyle bir bilgi vermediler. Farklı bir mcn şirketiyle görüşseniz sizin için daha iyi olabilir. Belki mcn şirketinin kendi ayarladıkları dışında sponsor anlaşmalarını vergilendirmek için öyle söylemiş olabilirler. Onun haricinde açmaya gerek olduğu sanmıyorum. Olsaydı kendi bağlı olduğum şirket 2 yıldır söylerdi diye tahmin ediyorum.

Bana öyle bir bilgi vermediler. Farklı bir mcn şirketiyle görüşseniz sizin için daha iyi olabilir. Belki mcn şirketinin kendi ayarladıkları dışında sponsor anlaşmalarını vergilendirmek için öyle söylemiş olabilirler. Onun haricinde açmaya gerek olduğu sanmıyorum. Olsaydı kendi bağlı olduğum şirket 2 yıldır söylerdi diye tahmin ediyorum.

Bunun için nereyi önerirsiniz. Kısaca siz nereye bağlısınız. Çünkü bu konu çok moralimi bozuyor. Şu şirket açamama zorundalığı beni sinir ediyor.

Gerekli şartları sağladığınızda birden fazla mcn şirketi sizinle mail üzerinden iletişime geçiyorlar zaten. İçeriğim eğitim olduğu için sadece eğitim kanallarıyla ilgilenen bir mcn şirketine haklarımı devrettim.

Ben de merak ediyorum bu konuyu. 3 - 5 kuruş bir şey kazanıyorum. Onu da vergilerden dolayı çekemiyorum.

Hocam öncelikle geçmiş olsun. Para çekmişsiniz umarım bir sıkıntıya düşmezsiniz. Rehberimi okuduysanız farketmişsinizdir ki YouTube size ödeme yapmak için bir kuruluş olmanızı istiyor. Bazı medya şirketleri sizden komisyon alarak işinizi yapıyor ama bu da karınızı çok düşürür. Tavsiyem çok çok güvendiğiniz bir arkadaşınızın adına şirket açıp oranın üzerinden verginizi ödemeniz olur. 5 yıl sonra ödemediğiniz 100 TL verginin 20000 TL olduğunu görünce şoka girebilirsiniz.

Evet onun maili de geldi. Yanlış anlamadıysam Türkiye'de vergi ödediğini gösterirsen kesinti olmayacak.
Hocam öncelikle geçmiş olsun. Para çekmişsiniz umarım bir sıkıntıya düşmezsiniz. Rehberimi okuduysanız farketmişsinizdir ki YouTube size ödeme yapmak için bir kuruluş olmanızı istiyor. Bazı medya şirketleri sizden komisyon alarak işinizi yapıyor ama bu da karınızı çok düşürür. Tavsiyem çok çok güvendiğiniz bir arkadaşınızın adına şirket açıp oranın üzerinden verginizi ödemeniz olur. 5 yıl sonra ödemediğiniz 100 TL verginin 20000 TL olduğunu görünce şoka girebilirsiniz.
Gelirim şirket açma giderlerinden çok daha az. Şirket olmadan kesinlikle olmuyor mu vergi ödeme işi?

29 yaş altında iseniz genç girişimci olarak gözükürsünüz üstte konu linki attım yazıyı okursanız anlarsınız :)

Genç girişimci paketinden yararlanır ya da yararlanmaya kalkarsanız çok dikkat edin. Önceden ödemediğiniz bir kuruş dahi varsa bundan on sene sonra devlet tepenize biner.

Hocam öncelikle geçmiş olsun. Para çekmişsiniz umarım bir sıkıntıya düşmezsiniz. Rehberimi okuduysanız fark etmişsinizdir ki YouTube size ödeme yapmak için bir kuruluş olmanızı istiyor. Bazı medya şirketleri sizden komisyon alarak işinizi yapıyor ama bu da karınızı çok düşürür. Tavsiyem çok çok güvendiğiniz bir arkadaşınızın adına şirket açıp oranın üzerinden verginizi ödemeniz olur. 5 yıl sonra ödemediğiniz 100 TL verginin 20000 TL olduğunu görünce şoka girebilirsiniz.

Şirket açmadan 1 kez çektiğim paranın vergisini ödeyebilir miyim ki acaba. Keşke öyle biri olsa da açabilsem. 🙂
Evet onun maili de geldi. Yanlış anlamadıysam Türkiye'de vergi ödediğini gösterirsen kesinti olmayacak.

Aynen birkaç saat önce bana da o mail geldi. Bende dediğiniz gibi anladım.

Geri
Yukarı