Sahte Apple ID Maili

kakaolupuding

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Annemin iPhone 6 telefonuna 39.99$ Urban Crime satın alım mesajı geldi (mail hep İngilizce) fakat site adresi ve mail phishing mail idi. Annem az kalsın çaldırıyordu iCloud hesabını :ROFL: Bu da başka bir mail örneği.

12d8dc008c88da87ef82603b30955f0d.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazım ve gramer hatalarına girmek bile istemiyorum :) Bu tür olaylara karşı insanlar daha iyi bilinçlendirilmeli bence. Bilmeyen (Bilse de dikkat etmeyen) biri gösterdikleri linke tıklayıp bilgilerini verebilir mesela. Önüne geçmek için aslında e-posta uygulamaları böyle şeyleri filtrelese güzel olurdu. Sadece bu şekilde önüne geçilmez tabii, ama bir yardımı dokunurdu bence.

Yazım ve gramer hatalarına girmek bile istemiyorum :) Bu tür olaylara karşı insanlar daha iyi bilinçlendirilmeli bence. Bilmeyen (Bilse de dikkat etmeyen) biri gösterdikleri linke tıklayıp bilgilerini verebilir mesela. Önüne geçmek için aslında e-posta uygulamaları böyle şeyleri filtrelese güzel olurdu. Sadece bu şekilde önüne geçilmez tabii, ama bir yardımı dokunurdu bence.
Evet ama zaten mail adresinden anlaşılıyor o kadar sahte ki.

Öyle tabii de, bunu bilmeyen de olabilir sonuçta. O yüzden öyle yazdım :) Mesela yaşadığım çevrede 10 kişiye bir tarayıcının adres çubuğunun yerini sorsam bilen en fazla 2-3 kişi çıkar maalesef :) Herkes veya her yer için söylemiyorum tabii.

Öyle tabii de, bunu bilmeyen de olabilir sonuçta. O yüzden öyle yazdım :) Mesela yaşadığım çevrede 10 kişiye bir tarayıcının adres çubuğunun yerini sorsam bilen en fazla 2-3 kişi çıkar maalesef :) Herkes veya her yer için söylemiyorum tabii.
Evet mesela babaannem de iken TV de sahte telefon mesajı haberini izlerken "Tebrikler! 2450 TL değerinde şu XXXXXXXX numarayı arayın!.

Benzer e-postalar geldi bana da. Özellikle hesabınıza giriş yapıldı veya alış-verişiniz için teşekkürler vs. yazılı. Zaten gönderen e-posta adresine bakarsanız tuhaf bir adres görürsünüz. Ne kadar basit bir kimlik hırsızlığı e-postası olduğunu anlarsınız. Yine de merak edip Apple Destek'i aradım ve sordum durumu anlattım. Defalarca bu e-postalarla ilgili şikayet almışlar. Sanırım birileri spam olarak herkese yolluyor bu e-postaları. İtibar etmeyin ve direk silin e-postaları. Ayrıca yetkilinin bana belirttiği önemli bir nokta da şuydu; Eğer ücretli bir şey başka bir cihazdan alınmaya kalkılırsa size iCloud şifrenizi sorması gerekiyormuş. Yani kayıtlı cihazınızdan. Eğer öyle bir şey olmadıysa sahte e-postadır dedi.

Bana gelmedi ya da ben farketmedim :D Allahtan hiç mailden linklere vb girmiyorum :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı