Sahte dilekçe hazırlamak suç mudur?

AKADAG

Hectopat
Bugün Instagram'da bir çocuk bana dmden sen mahmut musun yazıp duruyordu. Ben de bot musun *** yazdım ve beni bir Instagram grubuna eklediler. Ben orada tehdit ettiler sonra bende ***tir *** yazdım sonra gruptan attılar, ben de çocuğun Instagram hesabını aldım korkutmak için sahte dilekçe hazırlayıp ona atacağım bu suç mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bugün Instagram'da bir çocuk bana dmden sen mahmut musun yazıp duruyordu. Ben de bot musun *** yazdım ve beni bir Instagram grubuna eklediler. Ben orada tehdit ettiler sonra bende ***tir *** yazdım sonra gruptan attılar, ben de çocuğun Instagram hesabını aldım korkutmak için sahte dilekçe hazırlayıp ona atacağım bu suç mudur?

Bir yere şikayet ederse başınız yanabilir bence yapmayın.

Eğer sizi sahte dilekçeden dava ederse dilekçenin gerçek olduğunu ve dilekçeyi vermeyi unuttuğunuzu söylersiniz.
Sahte dilekçe demek, ilgili kuruma dilekçenin iletilerek altına kaşe imzanın veya kayıt numarasının yazılması anlamına gelir. Yani olmamış bir imzayı dilekçe altına yapıştırmış olursunuz. Bu bir suçtur evrakta sahteciliğe girer. Dava açıldığında dilekçeyi vermeyi unutmuşum gibi saçma bir savunma yapılamaz çünkü siz zaten evrağı vermiş gibi gösterip altına sahte imza attırmışsınız
Resmi belgede sahtecilik suçu, resmi bir belgenin sahte olarak düzenlenmesi, başkalarını aldatacak şekilde değiştirilmesi veya kullanılması şeklindeki suçun basit haliyle işlenirse sanığa verilecek ceza 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıdır (TCK md. 204/1)

Eğer konu sahibi arkadaş diğer kişiyi korkutmak için sahte bir dilekçe yazıp altına sahte imzalar yapıştırıp herhangi bir yargı mercii'ne iletilmiş gibi göstermiş ise bu evrakta sahteciliğe girer ve bu bir suçtur.
O zaman olmayan bir kuruma iletilmiş gibi yapsın. Hem iletilmiş gibi nasıl yapılıyor :D
Dilekçeyi yazıp yarın xxx kurumuna vereceğim derse bunu nasıl kanıtlayabilir ki?

Sahte dilekçe diye bir şey yok ama internette küfür ettiğiniz için hapis cezası var :D
Para cezası hocam o
Sahte dilekçe demek, ilgili kuruma dilekçenin iletilerek altına kaşe imzanın veya kayıt numarasının yazılması anlamına gelir. Yani olmamış bir imzayı dilekçe altına yapıştırmış olursunuz. Bu bir suçtur evrakta sahteciliğe girer. Dava açıldığında dilekçeyi vermeyi unutmuşum gibi saçma bir savunma yapılamaz çünkü siz zaten evrağı vermiş gibi gösterip altına sahte imza attırmışsınız.

Resmi belgede sahtecilik suçu, resmi bir belgenin sahte olarak düzenlenmesi, başkalarını aldatacak şekilde değiştirilmesi veya kullanılması şeklindeki suçun basit haliyle işlenirse sanığa verilecek ceza 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıdır (tck md. 204/1)

İmza falanda koymıyacağım zaten çocuk anlamaz gerçkemi sahtemi sadece özür dileteceğim korkutup.

Geri
Yukarı