Sahte Seagate Barracuda 1TB 7200 RPM HDD, 5900RPM'de çalışıyor

RinDoChi

Hectopat
Makaleler
2
22 Nisan 2021 tarihinden aşağıdaki linkten 1TB HDD aldım. Seagate Barracuda ST1000DM010 3.5" 1 TB 7200 RPM SATA 3 HDD Fiyatları ve Özellikleri
Bu gün HDD'nin özelliklerine bakayım dedim ve HDD'nin 5900 RPM'de çalıştığını gördüm. Ve biraz araştırmayla öğrendim ki benim gibi bu sorunu yaşayan birçok insan varmış. Eğer yakın zamanda HDD alacaksanız bu hususa dikkat edin. Benim çok umrumda değil 336TL verdim ve iadeymiş garantiymiş uğraşamam zaten halihazırda 150mb/s değerleri alıyorum. HDD benim için 5-6 sene bozulmadan dayansın yeter. Bu arada bu HDD'ler güvenlik sistemleri için üretilen 7/24 HDD'lerdenmiş asıl modeli alttadır:
Seagate pipeline HD 1TB ST1000VM002 hard disk.
HDD'ler yenilenmiş midir yoksa başka bir şey mi oldu bilemiyorum. Tek bildiğim sağlığı ve performansı olması gerektiği gibi. Sahte ekran kartından sonra sahte HDD'miz cümleten hayırlı olsun. Bu arada bu olaydan satıcının bile haberinin olmadığını söyleyebilirim. Bildiğim kadarıyla bu satıcıların çoğuda yurtdışından alıp burada satıyormuş bu da demektirki ürün dışarda yenilenmiş. (bana öyle geliyor) çözümse bir bardak soğuk su. Nasıl becerdilerse HDD kendini Seagate Barracuda ST1000DM010 3.5" 1 TB 7200 RPM sanıyor aynı sahte ekran kartlarında olduğu gibi BIOS'ta bile öyle görünüyor fakat Seagate'nin sitesine girince anladım olayı. Seri numarasını değişmemiş ama nedenini bilmiyorum. Sonuç olarak bu HDD'lerin yenilenmiş olması bence sahte oldukları gerçeğini değiştirmez, sonuçta ürünler 7200RPM diye satılıyor. Çözümse çok basit bir bardağa su koyup dolaba koyuyoruz, 15 dakika sonra soğuk suyunuzu alıp içebilirsiniz. Dolandırılmadınız ama kandırıldınız.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    59,1 KB · Görüntüleme: 62
Kaç RPM olduğuna hangi programdan baktınız? CrystalDiskInfo'dan baktıysanız başka bir programdan bakın. HDD Sentinel gibi.

Hocam neden sahte olduğunu bildiğiniz halde şikayet ya da iade etmiyorsunuz? Yarın bugün bozulursa bütün verileriniz çöpe gider.

Aslında tam sahte sayılmaz, fake diyebiliriz. Pipeline'yi alıp Barracuda yapmışlar o kadar.200mb/s okuma yazma hızlarını gördüm ayrıca hiç kullanılmamış bir ürün zaten eski bir sisteme sahip olduğum için sadece 5900RPM olayını önemsemiyorum o kadar.

Kaç RPM olduğuna hangi programdan baktınız? CrystalDiskInfo'dan baktıysanız başka bir programdan bakın. HDD sentinel gibi.

HD Tune'den kontrol ettim.

Geri
Yukarı