Sahte RAM'i çıkartıp yerine orijinal RAM takmak performans arttırır mı?

Elektronikte sahte diye birşey yoktur. Kalitesiz bileşen vardır. O yüzden bir farkı olmaz
Doğru. Mesela bir dizüstü bilgisayarda İ7 10750H ve RTX 2060 donanım özellikleri bulunan iki marka Monster ve Asus. İkisinin de (eğer ki O.C yapılmadıysa her ikisine de) performansları aynı olur. Ama mesela sıcaklıkları, pil ömürleri, ekran kaliteleri, kasa malzeme kalitesi bunlar arasında baya fark oluşur. Ancak dediğim gibi performansları aynı olur. Özetle sizin RAM'ler sadece kalitesiz sahte değil. Replika İPhone gibi değil yani ki replika İPhone dediği özellikleri vermiyor. Sizin aldığınız RAM/RAM kiti doğru değerleri veriyorsa o zaman sadece ömrü kısa olur yada sıcaklık arttığında daha az stabil çalışır.

Doğru. Mesela bir dizüstü bilgisayarda İ7 10750H ve RTX 2060 donanım özellikleri bulunan iki marka Monster ve Asus. İkisinin de (eğer ki O.C yapılmadıysa her ikisine de) performansları aynı olur. Ama mesela sıcaklıkları, pil ömürleri, ekran kaliteleri, kasa malzeme kalitesi bunlar arasında baya fark oluşur. Ancak dediğim gibi performansları aynı olur. Özetle sizin RAM'ler sadece kalitesiz sahte değil. Replika İPhone gibi değil yani ki replika İPhone dediği özellikleri vermiyor. Sizin aldığınız RAM/RAM kiti doğru değerleri veriyorsa o zaman sadece ömrü kısa olur yada sıcaklık arttığında daha az stabil çalışır.
Bir de sık sık mavi ekran veriyor. Bu çözülür mü ?

Bir de sık sık mavi ekran veriyor. Bu çözülür mü ?
Mavi ekran hatalarının eğer RAM'den kaynaklandığını düşünüyorsanız RAM testi yapın sonuçları yeni bir konuda paylaşın. Günümüzde Kingston, XPG, Corsair, Crucial gibi markalarda bile sorun çıkabiliyorken sizde bu olasılık daha yüksek görünüyor. Bu da replika RAM'in kalitesiz olduğunun göstergesi.

Mavi ekran hatalarının eğer RAM'den kaynaklandığını düşünüyorsanız RAM testi yapın sonuçları yeni bir konuda paylaşın. Günümüzde Kingston, XPG, Corsair, Crucial gibi markalarda bile sorun çıkabiliyorken sizde bu olasılık daha yüksek görünüyor. Bu da replika RAM'in kalitesiz olduğunun göstergesi.
Peki hocam bu RAM ile:
bu RAM'in arasında:
Performans farkı var mıdır ? İki RAM de 1066 MHz hızında çalışacak. Çünkü Bilgisayarım en fazla 1066 MHz hızı destekliyor.

Peki hocam bu RAM ile:
bu RAM'in arasında:
Performans farkı var mıdır ? İki RAM de 1066 MHz hızında çalışacak. Çünkü Bilgisayarım en fazla 1066 MHz hızı destekliyor.
Corsair marka olan ileriye dönük için alınabilir. İkisinin de CL değerleri aynı. Çip kalitesi olarak da benim duyduğum Samsung'un bu konuda lider olduğu ancak Corsair iyi bir marka ve daha yani, güncel bir ürün. Tercih sizin. Yani eğer yeni bir cihaza geçtiğinizde hala DDR3 bellek kullanan bir cihaz alacaksanız ben Corsair derdim. Bu arada RAM seçerken sadece hızları önemli değildir CL değerleri de önemlidir. Şu an bilgisayarınızda "replika" olmayan bir RAM var mı? Varsa uyumluluk açısından bize o RAM'in CPU-Z programını indirerek değerlerini atarsanız uyumlu olup olmadığını öğreniriz.

Corsair marka olan ileriye dönük için alınabilir. İkisinin de CL değerleri aynı. Çip kalitesi olarak da benim duyduğum Samsung'un bu konuda lider olduğu ancak Corsair iyi bir marka ve daha yani, güncel bir ürün. Tercih sizin. Yani eğer yeni bir cihaza geçtiğinizde hala DDR3 bellek kullanan bir cihaz alacaksanız ben Corsair derdim. Bu arada RAM seçerken sadece hızları önemli değildir CL değerleri de önemlidir. Şu an bilgisayarınızda "rerplika" olmayan bir RAM var mı? Varsa uyumluluk açısından bize o RAM'in CPU-Z programını indirerek değerlerini atarsanız uyumlu olup olmadığını öğreniriz.
Maalesef hocam zamanın da o satıcıdan 2 tane almıştım. Şu an bilgisayarda 2 RAM var, ikiside replika. 😞

Maalesef hocam zamanın da o satıcıdan 2 tane almıştım. Şu an bilgisayarda 2 RAM var, ikiside replika. 😞
O zaman dediğim gibi ileride cihaz değiştirme gibi bir planınız var ve bu cihaz eski nesil olan DDR3 kullanacak ise o zaman Corsair derim. Ama yok ben cihaz değiştireceğim zaman yeni nesil DDR4 kullanan bir cihaza geçeceğim derseniz o zaman Samsung alın. Çünkü ikisinin de CL değerleri aynı sadece hızları farklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı