Rehber Sahte SSD nasıl anlaşılır?

Makaleler
115
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar, bu aralar sahte SSD konularını çok fazla görmeye başladım, eminim ki tek gören ben değilimdir. Olabildiğinde şu aralar SSD'leri parası neyse ekstra verip güvenilir satıcılardan almaya çalışın. Aksi takdirde hep bir risk faktörü var.

870 EVO ve KC600 konularını sıklıkla görmeye başladık, çünkü birisi aniden indirime giren bir modeldi ve diğeri ise Samsung olmasından ötürü yoğun talep gören 870 EVO idi.

870 EVO

Sahte bir Samsung 870 EVO'de görülen belirtiler;

1671034065613.png

Soldaki orijinal, sağdaki sahte. Yazıların netliğine ve parlaklığına bakın. Ek olarak vida yerlerinin orijinalde parlak bir renkte olup sahte olanda siyah renk vida yerleri bulunması da gözünüzden kaçmasın.

1 hafta önce 870 EVO alan arkadaşımın diski soldakinin aynısıydı ve Amazon TR'den aldı. Yani görsel bir değişikliğe gidilmemiş. Yani soldaki hâlâ güncel tasarım. Ama yarın bir gün tasarım değişir ve sağdaki gibi siyah vida olur, bunu bilemeyiz. Bu yüzden diğer anlama yoluna geçiyoruz.

Samsung Magician yazılımını indirin.

Orijinal;

Samsung-Magician-1649079862-0-0.jpg

Sahte;

1625685570977-png.1099798

Eğer "Temperature" N/A yazıyorsa, "Drive Health" N/A yazıyorsa ve resimde gördüğünüz gibi kırmızı yazı vs. yazıp firmware update yapılamaz gibisinden yazılar çıkıyorsa sahtedir.

Eğer diskiniz sahte çıkarsa, satıcıyı Samsung'a şikayet edin.

Kingston KC600
Kingston KC600'e geldi sıra. Yine 870 EVO gibi bunu da yazılımla anlamak mümkün.

Orijinal;

Kinghston-KC600-SSD-Manager-2.jpg

Sahte;

1671034715586.png

KC600'ünüzü eğer Kingston SSD Manager programı üzerinde göremiyorsanız sahtedir.

Sahte KC600 aldıysanız satıcıyı Kingston'a bildirin.

Sonuç
Şimdilik sadece KC600 ve 870 EVO patlak verdi ancak bu olayın diğer disklerde olup olmayacağı konusunda bir şey söyleyemeyiz. Bu sebeple SSD alırken satıcıya çok dikkat edin.

Gerçekten güzel olmuş. Samsung önermeye korkar olmuştuk.

Güzel rehber olmuş lakin daha fazla SSD modeli için test gelse güzel olur. @BerkayZ87
Bunları sadece örnek olması açısından paylaştım. Daha fazla SSD modeli koymama gerek yok. Mantığı anlamış olmalısınız. Eğer yazılım desteği olan bir SSD'yi yazılım tanımıyorsa, bu disk sahte demektir.

Bunları sadece örnek olması açısından paylaştım. Daha fazla SSD modeli koymama gerek yok. Mantığı anlamış olmalısınız. Eğer yazılım desteği olan bir SSD'yi yazılım tanımıyorsa, bu disk sahte demektir.
Anladım hocam merakımdan sordum. :)

Aralık 2022 ayında aldığım Kingston A400 960GB SSD Kingston Manager programında çıkmıyor. Ne yapayım bilemedim. Performans iyi çalışıyor ama ömürü ne kadar sürer? Garantisi yok.

Aralık 2022 ayında aldığım Kingston A400 960GB SSD Kingston Manager programında çıkmıyor. Ne yapayım bilemedim. Performans iyi çalışıyor ama ömürü ne kadar sürer? Garantisi yok.
Kingston SSD Manager'in 2 surumu var. Iki surumu de deneyin. Eski surumde de yeni surumde de gozukmuyorsa sahtedir.

Şunu da belirtmek isterim Kingston SSD kullandığımdan biliyorum. Kingston'un 2 adet yazılımı var. Birisi görmez ise diğeri görebilir. Kingston alanlar iki program ile de test etsin. Eğer ikisinde de gözükmüyorsa sahtedir zaten.

Ben de Kingston KC600'ü yarı fiyatına buldum diye seviniyordum, meğer sahteymiş :D Hepsiburada'daki İzoly satıcısından almıştım. Yalnız bu SSD'yi masaüstü bozulursa diye yedekte tuttuğum laptop'a taktım, performansından da memnunum. Nadiren kullanılacağından ötürü de ömründen çok gitmeyeceğini düşünürsek benim için yine de f/p dengesini tutturuyor.

Geri
Yukarı