Salcano NG 750 vs Salcano Hector S

görüntü olarak cidden hoş ancak boş
Kafiye güzelmiş.
NG750 al, vites çekiş sistemi az - çok düzgün bir seriden
Shımano tiagra olması gerek. Düşük model olsada dayanıklı. Sonuç olarak mahale arasında çocukların dediği gibi "Aaa Shımano mu bu?"

Bakımlarını eksik etme yalnız
Bakım derken? Yağlama felan mı? Yoksa ekstra bir şey var mı? Ve ne kadar sürede nasıl bakım?

Hector görüntü olarak cidden hoş ancak boş :) İki bisiklete de bizzat bindim denedim, Hector düz yolda çok konforlu bir bisiklet :) Milyarlar harcadığımız bisikletlerde bu kadar rahat bisiklet sürdüğümü hatırlamıyorum ben. Ancak ne rampa çıkılır ne rampa inilir, arka süspansiyonu süspansiyon falan zannetmeyin, süspansiyon dediğiniz şey emilen darbeyi geri yansıtırken ki o enerjiyi de emer, bunlarda o yok ki bu fiyat aralığında çok doğal.

NG750 al, vites çekiş sistemi az - çok düzgün bir seriden, çok kullanılan bir seriden. Bilinçli kullanırsan kolay kolay bozulmaz, atlayıp zıplamazsan baya bir süre sorunsuz götürür seni NG750. Bakımlarını eksik etme yalnız.

Hectoru bilinçli kullansan bile 1 seneden öte dayanmaz emin ol :) O aktarıcıların eninde sonunda parçalanıp darmadağın olmama gibi bir geleceği yok, çöpe atmayın bu yüzden paranızı.
Hector yalnızca mahalle arasında sürebileceğin tarda bir bisiklet, hedef kitle o yani.

NG750 profesyoneller arasında amatörün amatörü ancak Hector çocuk bisikleti falan olarak anılıyor açıkçası.
NG 750 kullannan birinde tekerlek 3. seferde patlamış. Tekerlek sağlam değilmi anlamadım. Birde onu masraf etmek istemiyorum.

Normal asfaltta sürersem lastik sıkıntı çıkartır mı ? Benim için önemli olan o çünkü.

Eğer çok uzun yol gidersen falan parkur yaparsan lastiğin dayanıklı olsa bile 3 ve ya 4 ay içinde patlar. Yoldaki cam kırıkları özellikle lastiğin en büyük düşmanı. Bu arada tekrar söyleyeyim akortunu kesin yaptır. Benim bisikletin jant çarpılmış vaziyette şu anda. Hatta tekerleği tutan kısma lastik sürtüyor:D Çok fazla binemediğim için pek umursamıyorum ama cidden büyük sıkıntı.

"Aaa Shımano mu bu?

:D Bizde sokaktaki hiç kimsede Shımano yoktu. Sanırım bir arkadaşta vardı ona da bir şey demiyorduk:D
Tekerlek şans işi. Patlamaya dirençli lastik alıp ilk haftada patlatmayı beceren de var.

İç lastikte çok önemli. Benim dış lastiğim oldukça iyi ama iç lastik sağolsun sadece haftada bir kere bindiğim bisiklete haftada bir hava basmam lazım. Onu da es geçme hani. Birde o patlaması sebebi değişir. Bazıları orman gibi yerlerde sürer mesela. Ağaçların dikeni falan girebilir sonuçta.

Yağlama felan mı?

Olabilir yağlamak cidden bisiklete can veriyor. Bisikleti yağladığımda iki şeyi fark ediyorum. Birincisi bisikletin pedalının daha yumuşak bir his bırakması. İkincisi ise eşek arılarının bisiklete hücum etmesi:D Geçen yağladım biraz arılar bir rahat bırakmadı arkadaş. Normalde gelmeyen arılar insanın üzerine üzerine uçuyor. Özellikle bisiklete yoğun ilgi var...

Şaka bir yana pas tutmaması için yağlamak iyi bir çözüm. Senede bir yağlarım ben.

Bakım derken? Yağlama falan mı? Yoksa ekstra bir şey var mı? Ve ne kadar sürede nasıl bakım?

Vites - çekiş sistemi gerektirir genelde bakımı, uygun sıvılar ile pis yağı, üzerindeki kum taneleri temizlendikten sonra tekrar yağlanması işlemini 6 ayda 1 defa yapsan bile yeterlidir. Yağmurlu, çamurlu havalarda bunu 2 aya indirebilirsin. Kuru asfalt üzerinde kullanılan bisikletler uygun yağ kullanıldığında pek bakım gerektirmiyor. Yalnızca bisiklet ile denize atlamak gibi odunluklar yapmamak gerektiğini hatırlatmak istiyorum :)
Normal asfaltta sürersem lastik sıkıntı çıkartır mı? Benim için önemli olan o çünkü.
Normal lastik kullanırken yolda bir ufak iğneye denk gelmen lastiğinin patlaması için fazlasıyla yeterlidir :) İyi iç ve dış lastik kullanmanın da faydası vardır ancak iğne gelirse deler geçer, bunun affı olmuyor :)
Eğer Tubeless jant setin yoksa mecburen zırhlı lastik ve iyi bir iş lastik alırsın, bunların ağırlığını çekmektense de bırak lastik patlasın yani :)

Çözüm olarak Tubeless jant seti ve patlamayı engelleyen sıvı. Kaç aydır kullanıyorum, asfalt - arazi - toprak - çamur - kaldırım girmediğim, inmediğim yer kalmadı. Patlamıyor teker, patlasa bile farkında olamıyorsun zaten.

Benim bisikletin de vitesi bozuk mesela. 1. vitese atamıyorsun, 2 de duruyor. 7 yapınca 6 oluyor mesela. Vitesi bire almak için çevrilen yere baskı uygulamak lazım aşırı derecede. Bunun çözümü ne acaba?

Çözüm olarak Tubeless jant seti ve patlamayı engelleyen sıvı. Kaç aydır kullanıyorum, asfalt - arazi - toprak - çamur - kaldırım girmediğim, inmediğim yer kalmadı. Patlamıyor teker, patlasa bile farkında olamıyorsun zaten.

O çok iyiymiş ya. Herkese lazım.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı