Samsung 1 TB 970 EVO Plus Firmware güncellenmiyor

Program sorunsuz çalışmıyor. O yüzden ekran görüntüsü ve sözlü olarak da sorgu yaptım. Son 1 haftadır her bilgisayarı açtığımda bana da update var diyor ama güncel hallerini aylardır kullanıyorum zaten. Bu yüzden bir daha gösterme gibisinden bir seçenek vardı, onu işaretledim. Kendi üzerinden bazen sıkıntı çıkarsa da ISO ile sıkıntı çıkardığını ilk defa duyuyoru.

Secure Boot'un veya Fast Boot'un (hangisi olduğunu hatırlamıyorum) bazı format işlemlerinde (USB-BIOS işleri diyelim) sıkıntı çıkardığı oluyor ama nadir. TPM'nin sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum.

Yine de bahsettiğim sorun yüzünden bir sıkıntı olma ihtimali var. Bir süre bekleyin bence.

Şu anda hiçbir Samsung diskte güncelleme yok. Fakat Magician'ın sunucu bilgilerinde hata var, o yüzden güncelleme varmış gibi algılıyor. 2B2QEXM7 (revize sürümlerde 2B3QEXM7) sürüm numarası en güncel bellenim numarasıdır.

Bu sorunu sadece 970 Evo Plus sahipleri değil, 980 ailesi, 970 ailesi, 870 ve 860 ailesi gibi diğer serilerde yaşıyor.
Bunu da şimdi gördüm. Az önce yukarıda bahsettiğim durum işte.
Ama konu sahibinin şu an sahip olduğu firmware numarası ile sitedeki uyuşmuyor.

İnternet Archive ile geçmişten baktığımda aşağıdaki gibi. Hash kontrolü yapılabilir derdim ama sırf boyutları bile farklı.

Kod:
https://s3.ap-northeast-2.amazonaws.com/global.semi.static/SAMSUNG_SSD_970EVO_Plus_ISO_190513/7ES357322A6707A720E1A71EF11A3BE1EED819E011D317626415F0281A78151C/Samsung_SSD_970_EVO_Plus_2B2QEXM7.iso
https://s3.ap-northeast-2.amazonaws.com/global.semi.static/SAMSUNG_BRAND_SSD_970EVOPLUS_ISO/FW/E2512E718DB3E7EWGM90AJ0J2KIA55338LDA8A7108M1Y2D99/Samsung_SSD_970_EVO_Plus_4B2QEXM7.iso

Bunu da şimdi gördüm. Az önce yukarıda bahsettiğim durum işte.
Ama konu sahibinin şu an sahip olduğu firmware numarası ile sitedeki uyuşmuyor.
Evet, dün siteye güncelleme gelmiş ve yeni sürümü yüklemişler. @Asım Demir 'le 1 hafta önce bu konunun muhabbetini yaptık ve hem siteye hem başka yerlere yeni sürüme baktık ama bulamadık. 4B sürümüyle de alakalı herhangi bir değişiklik listesi de yok. Ne yaptılar onu da anlamış değilim.

Evet, dün siteye güncelleme gelmiş ve yeni sürümü yüklemişler. @Asım Demir 'le 1 hafta önce bu konunun muhabbetini yaptık ve hem siteye hem başka yerlere yeni sürüme baktık ama bulamadık. 4B sürümüyle de alakalı herhangi bir değişiklik listesi de yok. Ne yaptılar onu da anlamış değilim.
Yeni ISO'yu birkaç yazılımla yazdırmayı denememe rağmen boot edemedim ben de. Magician'ın düzelmesini bekleyeceğiz muhtemelen.

Güncelleme:
Firmware aracını boot etmeyi başardım ancak bu sefer de SSD'yi görmedi. Muhtemelen NVMe sürücüsü olmayan veya uyumsuz olan bir Linux sürümü kullanıyor güncelleme aracı...

970 evo plus firmware güncelleme.jpeg

Son düzenleme:
Firmware aracını boot etmeyi başardım ancak bu sefer de SSD'yi görmedi. Muhtemelen NVMe sürücüsü olmayan veya uyumsuz olan bir Linux sürümü kullanıyor güncelleme aracı...

Aynen bende de olduğu gibi olmuş konuyu bu sebeple açmıştım, yardımlarınız için çok teşekkürler.

Evet, tüm gün ben de denedim olmuyor. Udb flash disk oluşturup, oluşturduğumuz USB'den boot yapıyorum ama Firmware yazılımı bir türlü gelmiyor. Siyah ekranla öylece bekliyorum.
Yeni aldığım Samsung 970 evo plus'ı taktığımdan beri pc bir takım saçmalıklar gerçekleştiriyor. Hem bu nedenle hem de aygıt yöneticisinde ssd NVME Samsung SSD 970 SCSI Disk Device olarak görünmesinden şüphelenip firmware güncellemesi var mı diye baktım. Mevcut firmware 2B2QEXE7, ancak samsung web sayfasında son firmware 4B2QEXE7 olarak görünüyor.. bunun üzerine bugün ben de firmware update denedim ama olmuyor. USB flash disk oluşturup, oluşturduğumuz usb'den boot yapıyorum ama firmware yazılımı bir türlü gelmiyor. Siyah ekranla öylece bekliyorum. Magician yazılımı ise mevcut firmware'i son firmware olarak gösteriyor.

Evet, tüm gün ben de denedim olmuyor. Udb flash disk oluşturup, oluşturduğumuz USB'den boot yapıyorum ama Firmware yazılımı bir türlü gelmiyor. Siyah ekranla öylece bekliyorum.

Firmware şöyle getirirsin. Universal USB installer ile FAT32 olarak ISO'yu yazdır en altta seçeneklerden try unlisted Linux ISO'yu seçerek yap. Ben böyle getirdim Firmware'i. Fakat o zaman da SSD'yi bulamayacak muhtemelen bende şimdi Secure Boot kapatıp deneyeceğim.

Güncelleme: Denedim Secure Boot kapalıyken de SSD'yi bulamıyor. Asım hocamızın dediği gibi olmalı sorun.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı