Samsung 850 EVO RAID0 Testleri

Merhaba,

Müzik prodüksiyon amaçlı olarak kurduğum sistemin bilhassa Kontakt üzerinden çalışan devasa boyutlu müzik kütüphaneleri karşısında zayıf kalması nedeniyle aynı SSD'den bir tane daha alıp RAID0 yapmak istedim. RAID öncesi merak ettiğim konular, cevapları ve test sonuçları aşağıdaki gibidir.

RAID0 her kullanıcı için gerekli bir şey midir?
Gereklilik üzerinden baktığınızda, bolca paranız ya da özel zevkleriniz olmadığı sürece, hele ki bilgisayarı kullanma amacınız belirli programlar ve oyunla ile sınırlıysa hiç gereği olmadığını düşünüyorum. Her zaman söylendiği gibi, tek bir SSD (özellikle de 850 EVO) kendi başına zaten hızlı bir depolama aracı. RAID0 elbette ki biraz gaza basıyor; ancak ne Windows'un, ne programların açılışı, ne de oyun bölümlerinin yüklenmesi açısından devasa boyutta, etkileyici bir fark yaratmıyor.

VSTi kullanımı ve Kontakt Player açısından RAID0 gerekli mi?
Gün boyunca defalarca aynı ses örneklerini ve kütüphanelerini yüklemeniz ya da yüzlerce patch arasından uygun olanını bulmanız gerekiyorsa kesinlikle evet.

Bu noktada salt bilgisayar merakı, kullanım rahatlığı vb. üzerinden değil de en basit şekliyle mesai saati üzerinden gidelim: Özellikle NI, CineSamples, OrchestralTools vb. kütüphanelerin, sadece tek bir kanalda ortalama 0,5GB veriyi SSD'den alıp RAM'lere yüklemesi söz konusuysa ve sizin template'inizde bu kanaldan 50 tane varsa, düşürdüğünüz mesai süresini gün/hafta/ay olarak hesaplayın ve farkı görün derim.

EVO serisinin RAID konusunda bir sıkıntısı var mı?
Konfigürasyonu ASUS Z170-A üzerinde yaptığımı en başta belirteyim. Ne BIOS ayarları sırasında, ne Windows kurulumunda ne de kullanım sırasında hiçbir sorunla karşılaşmadım. Faydalandığım RAID0 kılavuzunun video bağlantısını aşağıda paylaşacağım.

TEST SONUÇLARI

1. SSD (250 GB Samsung 850 EVO)
disk_eski850EVO.png

2. SSD (250 GB Samsung 850 EVO)
disk_yeni850EVO.png

RAID0 Sonrası
disk_RAID0_50EVO_2.png

Kullandığım Sistem
İ7 6700K Tabanlı Sistem İncelemesi

ASUS Z170-A için RAID0 Kılavuzu
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Merhaba,

Müzik prodüksiyon amaçlı olarak kurduğum sistemin bilhassa Kontakt üzerinden çalışan devasa boyutlu müzik kütüphaneleri karşısında zayıf kalması nedeniyle aynı SSD'den bir tane daha alıp RAID0 yapmak istedim. RAID öncesi merak ettiğim konular, cevapları ve test sonuçları aşağıdaki gibidir.

RAID0 her kullanıcı için gerekli bir şey midir?
Gereklilik üzerinden baktığınızda, bolca paranız ya da özel zevkleriniz olmadığı sürece, hele ki bilgisayarı kullanma amacınız belirli programlar ve oyunla ile sınırlıysa hiç gereği olmadığını düşünüyorum. Her zaman söylendiği gibi, tek bir SSD (özellikle de 850 EVO) kendi başına zaten hızlı bir depolama aracı. RAID0 elbette ki biraz gaza basıyor; ancak ne Windows'un, ne programların açılışı, ne de oyun bölümlerinin yüklenmesi açısından devasa boyutta, etkileyici bir fark yaratmıyor.

VSTi kullanımı ve Kontakt Player açısından RAID0 gerekli mi?
Gün boyunca defalarca aynı ses örneklerini ve kütüphanelerini yüklemeniz ya da yüzlerce patch arasından uygun olanını bulmanız gerekiyorsa kesinlikle evet.

Bu noktada salt bilgisayar merakı, kullanım rahatlığı vb. üzerinden değil de en basit şekliyle mesai saati üzerinden gidelim: Özellikle NI, CineSamples, OrchestralTools vb. kütüphanelerin, sadece tek bir kanalda ortalama 0,5GB veriyi SSD'den alıp RAM'lere yüklemesi söz konusuysa ve sizin template'inizde bu kanaldan 50 tane varsa, düşürdüğünüz mesai süresini gün/hafta/ay olarak hesaplayın ve farkı görün derim.

EVO serisinin RAID konusunda bir sıkıntısı var mı?
Konfigürasyonu ASUS Z170-A üzerinde yaptığımı en başta belirteyim. Ne BIOS ayarları sırasında, ne Windows kurulumunda ne de kullanım sırasında hiçbir sorunla karşılaşmadım. Faydalandığım RAID0 kılavuzunun video bağlantısını aşağıda paylaşacağım.

TEST SONUÇLARI

1. SSD (250 GB Samsung 850 EVO)
Eki Görüntüle 154152

2. SSD (250 GB Samsung 850 EVO)
Eki Görüntüle 154153

RAID0 Sonrası
Eki Görüntüle 154154

Kullandığım Sistem
İ7 6700K Tabanlı Sistem İncelemesi

ASUS Z170-A için RAID0 Kılavuzu
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Elinize saglık guzel bir calısma olmus. Diskleri 256 gb lık secmeniz, size fiyat avantajı ve kapasite saglamıs ama hepsi o kadar. Cunku 1 diskin 4k random okuma yazma hızı ile raidin 4k random hızları arasında performans yok tam tersine dusus var. Bunun sebebi ahci modunun raid modundan daha performanslı ve guncel olmasıdır.
Bu sekilde performans alınmak isteniyorsa daha kaliteli nandları olan disklerden raid yapmak gerekecek. Fakat o yonteminde avantajlı tarafı yok. Bize lazım olan salt okuma yazma hızlarından ziyade, windows'un dll kutuphanelerindeki karısık okuma yazma hızlarıdır. Daha kaliteli ve pahalı disklerden (850 pro gibi) raid yapılarak bu okuma yazma hızları bir miktar arttırılabilir. Bunun avantajlı olmadıgını soylemiştim peki nedir avanajlı olan ?
Cevap; 3 adet 850 pro 256gb lık disk yerine 1 tane 950 pro 512 gb almak daha avantajlıdır.
Samsung SSD 950 PRO Overview | Samsung SSD
Tek ssd ve raid karsılastırmasını sizin testinize gore yaptım.

Dosya Ekleri

• raid.jpg
    raid.jpg
    156,9 KB · Görüntüleme: 294
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı