Samsung 860 Evo 250 GB Rapid modu açma

djsimal20

Hectopat
Merhaba arkadaşlar.

Yaklaşık 3 saat öncesinde 1 adet konu açmıştım M.2 SSD alayim mi ya da almayayim mi diye.

Yaptığım araştırmalar sonucu Samsung Evo 250 GB SATA SSD almaya karar verdim.

Technopat yaklaşık 2 yıl önce bu SSD için hız aşırtma yapılabildiğini gösteren video vardı biliyorum onun üzerinden yürüyerek bende işlemleri yaptım.

Tabii ki aradan geçen 2 sene var yazılım haliyle çok değişmiş.

Kullanımı anlatan bir video yakında hazırlık yapacağım ve buraya ekleme yapacağım ya da yeni konu açabilirim.

Şimdi gelelim asıl konuya yazılım bu arkadaşlar SAMSUNG MAGICIAN
Not: Sadece Samsung SSD'lerde geçerlidir diye okudum makaleler bu şeildeydi. Başka SSD'lerde denemedim.
Ayarlar resimde mevcut unutmayın bunu yapabilmek için anakart üzerinden RAID açmalısınız.

aa.PNG

Şimdide hız aşırtma yapılmamış haline bakalım.

11.PNG

22.PNG

Şimdide yazılım ile yapılan hız aşırtmaya bakalım.

hızlı 1.PNG

hızlı 2.PNG

Arada gerçekten efsane hatta M.2 SSD'ye kada tutabilecek hızlar çıktı.

Bu hız aşırtma değil SSD'nin gerçek hızı hiç değil RAM'lerden yardım alınarak bu değerler görülüyor. Günlük hayata hiçbir etkisini görmedim sadece gösteriş.

Farklı gerçek olarak test yapabileceğim başka uygulama varsa lütfen bana önerin onunla da deneme yapmak isterim.
Bu hız m2'ye kafa tutamaz M.2'yi siler atar ve M.2'nin tarihini baştan yazar. Bir zararı yok mu bu olayın?

Ve cidden göründüğü gibi mi?

Hiçbir şekilde resimde oynama yok inanın olduğu gibi aldım resmi. Çıkan sonuçlar bu.

hız aşırtma yapmadan ssd içerisinde bir yerden bir yere büyük bir dosyayı taşırken hızı kaç mb/sn idi ve şimdi kaç mb/sn oldu. Veya rar içerisine sıkıştırılmış büyük bir dosyayı eskiden kaç snde çıkartabiliyordunuz şimdi kaç saniyede? Günlük kullanımda büyük bi fark olması lazım bu hızlar ile.

Yıllardır ortada olan bir şeyi siz keşfetmiş ya da icat etmiş gibi davranıyorsunuz. Nedenini anlamadım.
Konuda bahsedildiği gibi RAM ile yapılıyor bu. İşlemler sırasında güç kesintisi olduğunda o verilere güle güle deme şansınız çok daha fazla artıyor.
Unutmayın; SSD'lerin asıl olayı aktarım hızları değil, veriye erişme hızlarıdır. Siz bu işlemle bunu değiştirmiyorsunuz. Bu kadar aktarım hızı ile de o SSD'nin normal performansına göre normal kullanıcı olarak herhangi bir avantaj sağlamazsınız.

Yıllardır ortada olan bir şeyi siz keşfetmiş ya da icat etmiş gibi davranıyorsunuz. Nedenini anlamadım.
Konuda bahsedildiği gibi RAM ile yapılıyor bu. İşlemler sırasında güç kesintisi olduğunda o verilere güle güle deme şansınız çok daha fazla artıyor.
Unutmayın; SSD'lerin asıl olayı aktarım hızları değil, veriye erişme hızlarıdır. Siz bu işlemle bunu değiştirmiyorsunuz. Bu kadar aktarım hızı ile de o SSD'nin normal performansına göre normal kullanıcı olarak herhangi bir avantaj sağlamazsınız.
Bu ayar açıkken güç kesintisi yaşamıştım. Verilerim silinmişti ama bu ayarla alakası olabileceğini düşünmezdim. Teşekkürler.

Geri
Yukarı