Samsung 860 Evo sıfır olduğunu nasıl anlarım?

bthncln

Hectopat
Arkadaşlar merhaba dün ASUS K555UB notebook’uma için SSD (Samsung 860 Evo 250 GB) takılması adına bir bilgisayarcıya (mecidiyeköy’de) bıraktım ve fiyatta anlaştık. Bugün almaya gideceğim ve ücretini ödeyeceğim lakin parçayı ben alıp kendisine taktırmadığım için 2.el takma ihtimali kafamı kurcalıyor (her ne kadar fiyatı absürt olmasa da) takılan SSD’nin kullanılmış mı sıfır mı olduğunu nasıl anlarım ve böyle bir durumla karşılaşırsam iade etmek adına bilgisayarcıdan bugün teslim alırken herhangi bir belge (garanti, servis fişi veya fatura) talep etmeli miyim? Bilgilendirirseniz sevirim, şimdiden teşekkürler.

Fatura iste oradaki tarihten belli olur zaten. Bad sector ve hız testi de yap sorun çıkarmazsa ikinci el olsa bile alabilirsin. Kullanım saatine bakmak da var ama sorunsuz ise ikinci el olmasında sorun yok bence.

Crystal Disk Info adlı programı indirip teslim alırken kontrol etmeniz daha iyi olur. Alırken mutlaka kontrol edin çünkü teslim aldığınız anda onların sorumluluğu bitmiş oluyor.

Crystal Disk Info adlı programı indirip teslim alırken kontrol etmeniz daha iyi olur. Alırken mutlaka kontrol edin çünkü teslim aldığınız anda onların sorumluluğu bitmiş oluyor.

Ssd montajı yapılacak ama Windows’u kendim kuracağım. İşletim sistemi kurulu olmadan kontrol etme fırsatım var mı? Ya da ne önerirsiniz?

Samsung Magician yazılımını indirip Toplam yazmaya bakabilirsiniz. Bunun çok düşük bir rakam olması gerekir. Windows kurulumunu hesaba katacak olursak eğer. 30GB'ı geçmemesi gerek. Ve HD Sentinel adlı programı indirip "power on time" ve "power cycle" gibi değerlerin çok yüksek olmamasına dikkat edin.
1591086081310.png

Ssd montajı yapılacak ama Windows’u kendim kuracağım. İşletim sistemi kurulu olmadan kontrol etme fırsatım var mı? Ya da ne önerirsiniz?
Malesef. Bir işletim sistemi kurulu olmadan kontrol etmenin yolu illa ki vardır ama bilmiyorum.

Geri
Yukarı