Samsung 860 Evo SSD Düşük Hızda Aktarım Sorunu

qoLLardo

Hectopat
Arkadaşlar örneğin Battlefield 4 oyununu SSD diskinden, HDD diskine aktarırken aktarma hızlarım bu şekilde. Sürekli oynuyor hiç sabit durmuyor ve SSD'nin vadettiği hızı göremiyorum. HDD'den, SSD'ye de aktarımda 20-50 MB/sn hızını zor aşıyor. Sorun tam olarak neyde olabilir? SSD'yi alalı 1 sene olmadı. Bu kadar düşük performans vermesi şaşırtıyor beni.

1.png

2.png

3.png

Son düzenleyen: Moderatör:
O testlerdeki sonuçlar tek dosyanın aktarım hızını gösteriyor yani küçük küçük bir sürü dosya varsa hız düşer. Şöyle söyleyeyim 5GB tek, bütün halde bir dosya düşün bir de 5GB lik bir klasör düşün içinde mb lere ayrılmış dosyalar var tek olanı daha hızlı atar içinde mb lere ayrılmış olanı daha yavaş atar. Sende hem bu bahsettiğim olay var hem de SSD istediği kadar hızlı olsun verileri yolladığın HDD bu hızları desteklemediği, altında ezildiği için transfer hızı darboğazı oluyor. HDD ve ufak dosyalarla ilgili 👍

SSD'de ki dosyayı da, yine aynı şekilde SSD'de ki farklı bir ortama taşıyınca da aynı sonucu alıyorum.
O testlerdeki sonuçlar tek dosyanın aktarım hızını gösteriyor yani küçük küçük bir sürü dosya varsa hız düşer. Şöyle söyleyeyim 5GB tek, bütün halde bir dosya düşün bir de 5GB lik bir klasör düşün içinde mb lere ayrılmış dosyalar var tek olanı daha hızlı atar içinde mb lere ayrılmış olanı daha yavaş atar. Sende hem bu bahsettiğim olay var hem de SSD istediği kadar hızlı olsun verileri yolladığın HDD bu hızları desteklemediği, altında ezildiği için transfer hızı darboğazı oluyor. HDD ve ufak dosyalarla ilgili 👍
Pekala anladım teşekkürler.

SSD belli bir dosya boyutuna kadar vaat ettiği hızı verir bunun üstüne çıkarsan yazma hızı düşer. İçinde kullanılan işlemciyle alakalı bir durum. Diğer arkadaşlar zaten belirtmiş, eğer işin içine birde harddisk girerse 120-130 MB üzerine çıkamazsın. Anormal bir durum yok içiniz rahat olsun.

860 EVO'da TurboWrite önbelleğini aşarsanız 250 ve 500 GB'lik modellerde yazma hızı 300 MB/s'ye kadar düşer.

Onun haricinde çok küçük dosyaların aktarıldığı sırada yavaşlıyor olabilir.

CrystalDiskMark ile hız testi yapar mısınız?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı