Samsung 870 EVO Rapid mode açılmalı mı?

Program üzerinden yapılan ayarlar var olduğu sürece kalır. En azından benim gördüğüm bu şekilde. BIOS üzerinden yapılanlar elbette ayrı.

Hocam Over Provisioning ayarını açmanızı önerirdim SATA3 sisteminiz olsaydı, çünkü bu ayar sayesinde SSD belli bir noktaya kadar 550Mb/s okuma yazma hızlarına çıkabiliyor diye biliyorum. Sizin sistem SATA 2 olduğundan o hızlara zaten ulaşamayacak maalesef. Aslında RAM kullanımını da sistem otomatik olarak optimize ediyordu, siz herhangi bir oyunda Rapid mod açıkken drop falan yaşadınız mı?
Bende de şu an 870EVO var, i5 7200U işlemcili dizüstü bilgisayarıma taktım. Full Performans modunda çalışıyor ve değerler bu şekilde;

Ekran görüntüsü 2022-08-04 114122.png

1)Rapid açmak bence mantıklı değil .(okuma yazma işlemlerini ram'e alıp daha sonra ssd'nin normal hızında tekrar gerçekleştiriyor, yapılması gereken işi ertelemek gibi bir şey bu bence)
2) Trim şart.
3) Ssd'de yeterli alan varsa Over Provisioning ssd ömrünü uzatmak adına yararlı. Alan çok lazım değilse yüzde 50 bile ayırabilirsiniz.(tavsiye edilen yüzde 8-13 diye hatırlıyorum) Bu işlem için illaki Samsung Magician'a ihtiyacınız yok. Windows disk yönetiminden ayrılmamış alan oluşturmanız yeterli.

Geri
Yukarı