Samsung 970 EVO Plus 1TB değerleri normal mi?

Xergeon

Decapat
Daha fazla  
Anakart
ASUS B450M DRAGON
2023 Ekim ayının başları gibi Amazon Almanya'dan yaklaşık 1400 TL'ye Samsung 970 EVO Plus 1TB SSD'yi almıştım. Anakartım da ASUS B450M Dragon. Uzun zamandır gözüme çarpan bir durum var. bu SSD boşta 50 - 51 derece arasında dolaşıyor bu normal mi? Ve yazma hızı sürekli değişiyor. Altta ki ss Samsung SSD'nin bilgileridir.

ssd.png

Sizce bu değerler normal mi? Elimde şu an bir ss yok fakat önceki yaptığım testlerde yazma hızının 1900 MB/s a kadar düştüğünü görmüştüm.

Bir soru daha: Dosya aktarımı yaparken hız KB seviyelerine kadar düşüyor anlamış değilim. Normal mi?
Ek olarak:

ssd2.jpg

Samsung SSD'im ekran kartının alt tarafında yer alıyor. Isınmasının sebebi bu olabilir mi? Ayrıca dik şekilde duran SSD ise Kingston NV2 1TB ve o SSD'yi depolama diski olarak kullanıyorum ve 20 - 22 derecelerde serin çalışıyor. O SSD ise PCI-e 1X slotu sürümü 2.0 olduğu için 500'e 500 sabit hızlarda çalışıyor. Ama Kingston SSD'de dosya aktarımı yapacağım zaman hep 450 - 500 MB/s sabit hızlarda stabil ve hızlı şekilde dosya aktarımı yapabiliyorum. Samsung'da bu olmuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
2023 Ekim ayının başları gibi Amazon Almanya'dan yaklaşık 1400 TL'ye Samsung 970 EVO Plus 1TB SSD'yi almıştım. Anakartım da ASUS B450M Dragon. Uzun zamandır gözüme çarpan bir durum var. bu SSD boşta 50 - 51 derece arasında dolaşıyor bu normal mi? Ve yazma hızı sürekli değişiyor. Altta ki ss Samsung SSD'nin bilgileridir.

Eki Görüntüle 2076949

Sizce bu değerler normal mi? Elimde şu an bir ss yok fakat önceki yaptığım testlerde yazma hızının 1900 MB/s a kadar düştüğünü görmüştüm.

Bir soru daha: Dosya aktarımı yaparken hız KB seviyelerine kadar düşüyor anlamış değilim. Normal mi?
Ek olarak:

Eki Görüntüle 2076956

Samsung SSD'im ekran kartının alt tarafında yer alıyor. Isınmasının sebebi bu olabilir mi? Ayrıca dik şekilde duran SSD ise Kingston NV2 1TB ve o SSD'yi depolama diski olarak kullanıyorum ve 20 - 22 derecelerde serin çalışıyor. O SSD ise PCI-e 1X slotu sürümü 2.0 olduğu için 500'e 500 sabit hızlarda çalışıyor. Ama Kingston SSD'de dosya aktarımı yapacağım zaman hep 450 - 500 MB/s sabit hızlarda stabil ve hızlı şekilde dosya aktarımı yapabiliyorum. Samsung'da bu olmuyor.

Ben de sizin gibi o dönemde Amazon'dan aldım 970 Evo Plus'ı. SSD'yi laptopta kullanıyorum boşta 43-45'lerde dolanıyor genelde. Diske büyük bir dosya falan indirirken 60-65 arasına kadar çıkıyor. (Windows başka diske kurulu bu arada, oyunlar 970'de kurulu.)

Programı indirip sağlık durumuna bakın ve bu programla hız testi yapın.

Yapmış zaten testleri. Magician'a lüzum yok.
Okuma hızı iyi de yazma da problem var gibi. 1900'e kadar düştüğünü de belirtmişsiniz. Magician'dan firmware güncellemesi yapar mısınız?

O Kingston SSD'yi nasıl öyle taktın? Çalışıyor mu?
Şu tip bir dönüştürücü kullanıyor galiba, muhtemelen sorunsuz çalışıyordur.

Eki Görüntüle 2076973
Stratofortress'ın tam olarak ss'inde attığı dönüştürücüyü kullanıyorum. İlk günden beri tek bir sorun bile yaşamadım.

Kingston SSD'yi tehlikeye atıyorsunuz kasaya ağir darbe gelse tırnaklarından kırıldığı anda bir işe yaramaz PCI to M.2 adaptör kullanın.
Dediğinizi hiç düşünmemiştim hocam ama kasam yerde ve bacaklarımdan çok uzak bir konumda olmamasına rağmen hep sakin kullandım bilgisayarımı ama dediğiniz gibi bir darbe durumu olabilir evet.

1704635820806.png

Sanırsam bu dönüştürücülerden bahsediyorsunuz. Şuan da Pcie 1x slotuna dönüştürücüyle takmış bir şekilde kullanıyorum sistemi. Bu fotodaki ürünlerden biri işimi görür muhtemelen. Dediğiniz gibi güvenceye almak önemli.

Yapmış zaten testleri. Magician'a lüzum yok.
Okuma hızı iyi de yazma da problem var gibi. 1900'e kadar düştüğünü de belirtmişsiniz. Magician'dan firmware güncellemesi yapar mısınız?
Sadece 1 kere güncelleme yaptım aldığımdan beri ondan sonra update gelmedi. Şuanda da en son sürüm kurulu.
1704636106361.png

Fakat şimdi tekrar kontrol ettim de iki uygulamada da farklı değer çıktı hocam. Hangisine inanmalıyım bilmiyorum :/

Kingston SSD'yi tehlikeye atıyorsunuz kasaya ağir darbe gelse tırnaklarından kırıldığı anda bir işe yaramaz PCI to M.2 adaptör kullanın.
Bu arada önceki yazdığım mesaja ekleme yapacağım;

Sistemi bu şekilde kullanmamın sebebi bu samsung ssd'yi çok ucuza düşürmemdi ve ileride de sistemi b550 ile yükselttiğim zaman da iki m2 ssd'mi de anakarta düzgün takılı bir şekilde kullanmak asıl planım. Geçici olarak bu şekilde duruyor diyebilirim. Sizce bu durumda yine de alttaki gibi bir dönüştürücüye tekrar para vermeye değer mi? 4.5 aydır bu şekilde kullanıyorum sistemi ve hiç sorun yaşamadım.
1704636856975.png

Son düzenleme:
Stratofortress'ın tam olarak SS'inde attığı dönüştürücüyü kullanıyorum. İlk günden beri tek bir sorun bile yaşamadım.

Dediğinizi hiç düşünmemiştim hocam ama kasam yerde ve bacaklarımdan çok uzak bir konumda olmamasına rağmen hep sakin kullandım bilgisayarımı ama dediğiniz gibi bir darbe durumu olabilir evet.

Eki Görüntüle 2077362

Sanırsam bu dönüştürücülerden bahsediyorsunuz. Şu an da PCI-e 1X slotuna dönüştürücüyle takmış bir şekilde kullanıyorum sistemi. Bu fotodaki ürünlerden biri işimi görür muhtemelen. Dediğiniz gibi güvenceye almak önemli.

Sadece 1 kere güncelleme yaptım aldığımdan beri ondan sonra Update gelmedi. Şu anda da en son sürüm kurulu. Eki Görüntüle 2077377
Fakat şimdi tekrar kontrol ettim de iki uygulamada da farklı değer çıktı hocam. Hangisine inanmalıyım bilmiyorum :/

Bu arada önceki yazdığım mesaja ekleme yapacağım;

Sistemi bu şekilde kullanmamın sebebi bu Samsung SSD'yi çok ucuza düşürmemdi ve ileride de sistemi B550 ile yükselttiğim zaman da iki M.2 SSD'mi de anakarta düzgün takılı bir şekilde kullanmak asıl planım. Geçici olarak bu şekilde duruyor diyebilirim. Sizce bu durumda yine de alttaki gibi bir dönüştürücüye tekrar para vermeye değer mi? 4.5 aydır bu şekilde kullanıyorum sistemi ve hiç sorun yaşamadım.
Eki Görüntüle 2077411

Sistem çok ayak altında değil ise sıkıntı olmaz tekrar masraf yapmaya gerek yok değişim yapacakmışsınız zaten.

Geri
Yukarı