Çözüldü Samsung 970 EVO Plus 500 GB M.2 SSD'ye İşletim Sistemi Kurulmuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sprinter1

Femtopat
Daha fazla  
Selamünaleyküm arkadaşlar, konunun başlıgında da belirttiğim gibi 3 ay önce almış ve internetteki hemen hemen her şeyi denemiş olmama rağmen işletim sistemi kurulumunu yapamadığım M.2 için sizlerden yardımlarınızı bekliyorum, öncelikle aşağı kısma toplamış olduğum sistemimi yazıyorum bu sistemi de yeni topladım.

Birçok işlemi denedim lakin mutlaka bende veya kurmaya çalış tığım kısımlarda bir yerlerde doğru olmayan bir şeyler olduğunu düşünüyorum çünkü Anakart'ı almadan kendi web sitesinden de baktım anakart M.2'yi destekliyor + M.2'de sorun oldugunu dusundugum için aldıgım yere geri gönderdim bir sorun olmadıgını çalıştığını söylediler M.2'yi geri gönderdiler.

Sistem bilgileri.
Anakart = MSI B450 Gaming Plus Max
İşlemci = AMD Ryzen 5 2600X 4,25GHz
SSD = Samsung 970 Evo Plus NVMe 500GB 3500MB/s-3300MB/s M.2 SSD
RAM = G.Skill Flare X 16GB(2x8GB) 3200MHz DDR4 Ram
Ekran kartı = Sapphire RX 550 4G D5 PULSE OC

Denemiş olduğum işlemleri yazıyorum.

ISO dosyalarımı Microsoft'un kendı sıtesinden son sürüm olarak indirdim.
Kurulumu harici ASUS harici optik sürücü ile - USB 3.0-2.0 belleklerlerle denedim
USB'ye ISO dosyalarını Rufus programının son sürümü ile UEFI olarak yükledim
Baska normal Samsung SSD ile sistem kurulumu yaptım her şey sorunsuz çalışıyor lakin bu normal SSD'yi çıkarıp M.2'ye denediğimde sistem kurulamıyor
M.2 SSD BIOS da gözüküyor resimlerini paylaşacağım ve kurulum yapmaya kalktığımda almış olduğum hatanın resimlerini de paylaşacağım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

YouTube'da Recep beyin anlatmış oldugu işlemlerde denendi.

Çözüm
Tüm herkese teşekkür ederim ben sorunu çözdüm.
Sorunum " normal SSD kurulu olan Windows sistemimde M.2 970 EVO Plus'ı biçimlendirip sistem kurmak istiyordum çünkü her ne yaptıysam kurulum ekranında gözükmüyor ve sistem kurulumunu gerçekleştiremiyordum.
Sorunum " M.2 970 EVO Plus'a Windows 10 sistemini kurmak "
Çözümleri:
Çözümü benim bilgisayarımda " Deep freze " kuruluydu aklıma bunu devre dışı bırakmak geldi. Çünkü hiçbir şekilde benim diski oluşturmama izin verilmiyordu. Bu programı pasif hale getirip yeniden baslattım, disk yönetimine girip normal adımları izlediğim de tek seferde diski oluşturdum. Bu problemi böyle çözdüm.
Çözümü ise muhtemelen internetteki bu problemden muzdarip olan arkadaşlarımızın da benim yapmış oldugum hatayı yaptıklarını düşünüyorum. Birinci çözümde hazır diski olusturmuştum zaten bari bir de sistem kurmayı deneyeyim dedim ve bu sefer "USB.2.0 da hazır yuklu olan UEFI Windows 10 yazılımını " kasadaki USB.2.0 portuna taktım ve standart BIOS ayarları ile herhangi extra ayar yapmadım, bilgisayarı başlattım F11 yapıp seçenekleri açtım ve takmış oldugum bu zamana kadarki USB'lerden farklı bir isimde geldi. USB belleğim kurulama geçtim. M.2 970 EVO Plus kurulum ekranında gözüktü tekrar sildim, oluşturdum ve sistemi çok kısa bir sürede kurdu.
Daha önceden deneyip kurulum yapmaya çalıştığım yollar.
* ASUS harici optik sürücü ile yazdırdıgım " Windows 8 - Windows 10 " DVD ile denedim (büyük ihtimal UEFI) değillerdi disklerim (tam hatırlamıyorum önceden yazdırmıştım DVD'leri )
* USB 3.0-2.0 belleklerlerle UEFI formatında denedim lakin hep 3.0 kasanın önündeki portlarla bu işlemleri yaptım.
BIOS ayarlarını çok fazla kurcaladım hemen hemen kapayıp acmadıgım bir secenek kalmadı.
Normal Boot seceneklerinden extra olarak.
Bilgisayarı ve M.2'yi şu an aktif bir şekilde kullanıyorum umarım sizlerede faydası olur. Kendinize iyi bakın.

BIOS ayarlarını detaylıca görsel olarak atar mısın?

Teşekkür ederim :)
Hata veren kısımda Shift+F10 yap. Ya da onarım kısmından komut istemini aç ve şu komutları sırayla yaz:
  • Diskpart
  • List disk
  • Select Disk X ( X senin SSD'nin sayısı )
  • Clean
  • Convert gpt
  • Exit
  • Exit

Bu gorsellerde diski biçimlendirip oluşturmak istiyorum yapılmıyor
1. Görselde denediğim yöntem (disk yönetiminden)
2. Görselde denediğim yöntem CMD komutları ile ( Diskpart'dan )

CD ve USB'den yapmış oldugum denemelerimin görsellerini de birazdan yukleyeceğim sarjım bitmesse tabii telefonumun

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-02-19 004348.png
    Ekran görüntüsü 2021-02-19 004348.png
    97 KB · Görüntüleme: 70
  • disk part.png
    disk part.png
    41,3 KB · Görüntüleme: 58
Ayrılmamış olarak görünüyor. Disk - > sağ tık - > yeni birim oluşturmayı dener misin?
İkinci yol olarak disk-> sağ tık-> özellikler-> güvenlik basıp tüm izinleri izin ver yapıp tekrar birim oluşturmayı dener misiniz?
Bu gorsellerde diski biçimlendirip oluşturmak istiyorum yapılmıyor
1. Görselde denediğim yöntem (disk yönetiminden)
2. Görselde denediğim yöntem CMD komutları ile ( Diskpart'dan )

CD ve USB'den yapmış oldugum denemelerimin görsellerini de birazdan yukleyeceğim sarjım bitmesse tabii telefonumun

Problem atmış olduğum görsellerdeki (USB ile kurulumda UEFI) yazan resimdeki hatayı veriyor. M2'yi hiç bir sekilde kurulum ekranında göremiyorum ve windows 10 kurulumunu başlatamıyorum .

Harici DVD sürücüsü ile Windows 8 işletim sistemini denedim kurulum ekranına gittim lakin orada M.2 SSD gene gözükmüyor.
Ayrılmamış olarak görünüyor. Disk - > sağ tık - > yeni birim oluşturmayı dener misin?

Zaten denemiştim üstteki ilk attığım 2 resimde, lakin tekrar sizin için adım adım kaydettım ekran görüntüsünü.
İlginiz için çok teşekkür ederim. Cevaplarınızı bekliyorum vakitte bir hayli geç oldu benim yarın ve bir diğer gün iş yoğunluğum var bilgisayara bakamayabilirim. İlk uygun zamanda sizlerin önerilerini deneyerek cevaplayacağım. İyi akşamlar dilerim hepinize (çalışan arkadaşlara kolay gelsin )
İkinci yol olarak disk-> sağ tık-> özellikler-> güvenlik basıp tüm izinleri izin ver yapıp tekrar birim oluşturmayı dener misiniz?
Sizin söylediğinizi de denedim + yerel disk C uzerınden bilgisayar üzerimdeki dosya klasör vb. her şeye düzeltme değiştirme iznini de verdim lakin sonuç değişmedi
Hata veren kısımda Shift+F10 yap. Ya da onarım kısmından komut istemini aç ve şu komutları sırayla yaz:
  • Diskpart
  • List disk
  • Select Disk X ( X senin SSD'nin sayısı )
  • Clean
  • Convert gpt
  • Exit
  • Exit
bunuda denedim sorun halen devam ediyor teşekkür ederim

Dosya Ekleri

• usb dekı  ıso dosyamın durumu.jpg
    usb dekı ıso dosyamın durumu.jpg
    285,7 KB · Görüntüleme: 69
  • usb ile kurulumda UEFI.jpg
    usb ile kurulumda UEFI.jpg
    208,7 KB · Görüntüleme: 159
  • bıos boot ayarları.jpg
    bıos boot ayarları.jpg
    113,3 KB · Görüntüleme: 68
  • F10   baslangıc secenekleri.jpg
    F10 baslangıc secenekleri.jpg
    90,7 KB · Görüntüleme: 58
  • 1.jpg
    1.jpg
    158 KB · Görüntüleme: 63
  • 2.jpg
    2.jpg
    158,1 KB · Görüntüleme: 58
  • 3.jpg
    3.jpg
    161,3 KB · Görüntüleme: 44
  • 4.jpg
    4.jpg
    165 KB · Görüntüleme: 78
  • 5.jpg
    5.jpg
    160,5 KB · Görüntüleme: 42
  • 6.jpg
    6.jpg
    164,1 KB · Görüntüleme: 54
  • 7 son aşama .jpg
    7 son aşama .jpg
    162,6 KB · Görüntüleme: 49
  • sag tık 1.jpg
    sag tık 1.jpg
    164,5 KB · Görüntüleme: 40
  • sag tık 2.jpg
    sag tık 2.jpg
    161,7 KB · Görüntüleme: 35
  • sag tık 3.jpg
    sag tık 3.jpg
    143,6 KB · Görüntüleme: 33
  • sag tık 4.jpg
    sag tık 4.jpg
    131,4 KB · Görüntüleme: 42
  • sag tık 5.jpg
    sag tık 5.jpg
    151,2 KB · Görüntüleme: 39
  • sag tık 6.jpg
    sag tık 6.jpg
    131,2 KB · Görüntüleme: 38
  • sag tık 7 son.jpg
    sag tık 7 son.jpg
    148,4 KB · Görüntüleme: 45
  • 2.baska deneme 1.jpg
    2.baska deneme 1.jpg
    137,5 KB · Görüntüleme: 45
  • 2.baska deneme 2.jpg
    2.baska deneme 2.jpg
    136,4 KB · Görüntüleme: 43
  • 2.baska deneme 3.jpg
    2.baska deneme 3.jpg
    130,2 KB · Görüntüleme: 57
Tüm herkese teşekkür ederim ben sorunu çözdüm.
Sorunum " normal SSD kurulu olan Windows sistemimde M.2 970 EVO Plus'ı biçimlendirip sistem kurmak istiyordum çünkü her ne yaptıysam kurulum ekranında gözükmüyor ve sistem kurulumunu gerçekleştiremiyordum.
Sorunum " M.2 970 EVO Plus'a Windows 10 sistemini kurmak "
Çözümleri:
Çözümü benim bilgisayarımda " Deep freze " kuruluydu aklıma bunu devre dışı bırakmak geldi. Çünkü hiçbir şekilde benim diski oluşturmama izin verilmiyordu. Bu programı pasif hale getirip yeniden baslattım, disk yönetimine girip normal adımları izlediğim de tek seferde diski oluşturdum. Bu problemi böyle çözdüm.
Çözümü ise muhtemelen internetteki bu problemden muzdarip olan arkadaşlarımızın da benim yapmış oldugum hatayı yaptıklarını düşünüyorum. Birinci çözümde hazır diski olusturmuştum zaten bari bir de sistem kurmayı deneyeyim dedim ve bu sefer "USB.2.0 da hazır yuklu olan UEFI Windows 10 yazılımını " kasadaki USB.2.0 portuna taktım ve standart BIOS ayarları ile herhangi extra ayar yapmadım, bilgisayarı başlattım F11 yapıp seçenekleri açtım ve takmış oldugum bu zamana kadarki USB'lerden farklı bir isimde geldi. USB belleğim kurulama geçtim. M.2 970 EVO Plus kurulum ekranında gözüktü tekrar sildim, oluşturdum ve sistemi çok kısa bir sürede kurdu.
Daha önceden deneyip kurulum yapmaya çalıştığım yollar.
* ASUS harici optik sürücü ile yazdırdıgım " Windows 8 - Windows 10 " DVD ile denedim (büyük ihtimal UEFI) değillerdi disklerim (tam hatırlamıyorum önceden yazdırmıştım DVD'leri )
* USB 3.0-2.0 belleklerlerle UEFI formatında denedim lakin hep 3.0 kasanın önündeki portlarla bu işlemleri yaptım.
BIOS ayarlarını çok fazla kurcaladım hemen hemen kapayıp acmadıgım bir secenek kalmadı.
Normal Boot seceneklerinden extra olarak.
Bilgisayarı ve M.2'yi şu an aktif bir şekilde kullanıyorum umarım sizlerede faydası olur. Kendinize iyi bakın.

BIOS ayarlarını detaylıca görsel olarak atar mısın?

Teşekkür ederim :)

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı