Samsung 970 EVO Plus M.2 SSD'de hız yavaşlaması

UnKnown44

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İş PC sistem özellikleri:
Anakart: Asus Tuf B450-PLUS
İşlemci: Ryzen 5800x
İşlemci Soğutucu: ThermalRight Phantom Spirit 120
Ekran Kartı: Asus Dual 6600XT
Ram: Corsair Vengeance 16GBx2 3000MHz
Depolama: Kioxia Exceria 500GB M.2/ Kioxia 960GB SSD
Kasa: Aerocool Cipher
Monitör: 2xDell 19''
Mouse: Bloody V7Ma/Logitech M330
Klavye: Fujitsu
Power Supply: High-Power 650W
Merhaba 500GB Samsung 970 EVO Plus ( M.2) kullanıyorum. İlk zamanlar hız gayet iyiydi ancak son dönemler yazmada önemli bir azalma var. Bu neden kaynaklıdır acaba? Kapasiteden olabilir mi?
Ekran görüntülerini paylaştım.

970 Evo Plus 500gb sdd_ev.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Samsun Magician programını yükleyip firmware güncellemesi varsa yapabilirsin, aynı şekilde oradan da bir sağlık ve performans testi yapabilirsin. SSD'lerin belirli bir kullanım ömürleri var. Çok fazla okuma/yazma yapmak bu ömrü tüketiyor.

Diskin dolmasınsan kaynaklı. Yazma hızının SLC cache dolduktan sonra 850 MB/s'ye inmesi normal bu disk için.
cevabınız için teşekkür ederim. SLC cache dolması neyi ifade ediyor acaba?

Birde ilk gönderdiğim SS'de 4gb'lık seçmiştim. Şimdi 1gb'lık denedim. O zaman değerler normal gözüktü (3500/3000mb). @SercanSerdar 'ın önerdiği gibi samsung magician yükledim. Bir de kendi yazılımında denedim. Yine 1gb'lık de elde ettiğim değerlere yakın değerler aldım. Sanırım samsung magician'da 1gb üzerinden yapıyor testi.

@UnKnown44 Hocam o diskin ilk 85 GB'ı hızlıyken kalan 390 GB 850 MB/s limitli. Bu yüzden belli bölümden sonrasında hız düşüşü görülüyor. Sentetik testlerin sonuçlarını çok önemsemeyin. O değerlerde de bir sıkıntı yok.
Anladım çok teşekkür ederim.

@UnKnown44 Hocam o diskin ilk 85 GB'ı hızlıyken kalan 390 GB 850 MB/s limitli. Bu yüzden belli bölümden sonrasında hız düşüşü görülüyor. Sentetik testlerin sonuçlarını çok önemsemeyin. O değerlerde de bir sıkıntı yok.
Bu yanlış bir bilgi. Disk doldukça yavaşlaması normal çünkü dinamik SLC önbelleği azalıyor. Yaklaşık %10 boş alan kalana kadar ciddi bir yavaşlama olmaz.

Geri
Yukarı