Samsung 970 EVO Plus SSD'nin okuma-yazma hızı düşük

CrystalDiskMark verileri de bu şekilde çıktı. SSD'nin üzerinde bir tek windows kurulu ve samsung magician, crystaldiskmark ve crystaldiskinfo uygulaması mevcut. Bu testleri yaparken arkada herhangi birşey açık değildi.

CrystalDiskMark verileri de bu şekilde çıktı. SSD'nin üzerinde bir tek windows kurulu ve samsung magician, crystaldiskmark ve crystaldiskinfo uygulamaları yüklü. Bu testleri yaparken arkada herhangi birşey açık değildi.
Son olarak MB/s yazan yeri İOPS seçip tekrar test yapar mısın?

Son düzenleme:
Son olarak MB/s yazan yeri İOPS seçip tekrar test yapar mısın.
Test yaparken "all" demiştim, IOPS'u seçince bu şekilde çıkmış oradaki verilerde. Gerekiyorsa tekrarda başlatabilirim.

Dosya Ekleri

• CrystalDiskMarkİOPS.PNG
    CrystalDiskMarkİOPS.PNG
    23,7 KB · Görüntüleme: 19
970 EVO PLUS 500GB:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

970 EVO PLUS 1TB:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yukarıdaki iki videoyu referans aldığımda değerlerin normal olduğunu söyleyebilirim.
Samsung yazılımında rastgele yazma değeri biraz düşük çıkmış. Bu durum sistemin o anki yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik göstermiş olabilir.

Açıkçası üründe bir problem göremedim. @Vavien. hocam da yorumlarsa iyi olur.

Son düzenleme:
Benim de düşük IOPS değerleri. 500GB versiyonunu kullanıyorum. İlginç gerçekten.
Sağdaki IOPS değerleri düşük bende de öyle niye bilmiyorum ama ben kullanmaya devam ettim. Bende 1TB versiyonu var.
Sizde de Samsung Magician ile CrystalDiskMark uygulamalarındaki performans verileri farklılık gösteriyor mumu acaba?

970 EVO PLUS 500GB:

970 EVO PLUS 1TB:

Yukarıdaki iki videoyu referans aldığımda değerlerin normal olduğunu söyleyebilirim.
Samsung yazılımında rastgele yazma değeri biraz düşük çıkmış. Bu durum sistemin o anki yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik göstermiş olabilir.

Açıkçası üründe bir problem göremedim. @Vavien. hocam da yorumlarsa iyi olur.
Samsung Magician ile testi dün yaptığım için, herhangi bir farklılık olup olmadığını teyit etmek amacıyla şimdi, herşeyi kapatıp tekrar test yaptım ve sonuç görselde görüldüğü gibi değişmedi. Şimdi ben hangi test sonucunu baz almalıyım, CrystalDiskMark mı Samsung Magician mı ? Zira aralarında fark var biraz

Dosya Ekleri

• Samsung Magician Testi.png
    Samsung Magician Testi.png
    23,2 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Sizde de Samsung Magician ile CrystalDiskMark uygulamalarındaki performans verileri farklılık gösteriyor mumu acaba?

Samsung Magician ile testi dün yaptığım için, herhangi bir farklılık olup olmadığını teyit etmek amacıyla şimdi, her şeyi kapatıp tekrar test yaptım ve sonuç görselde görüldüğü gibi değişmedi. Şimdi ben hangi test sonucunu baz almalıyım, CrystalDiskMark mı Samsung Magician mı? Zira aralarında fark var biraz.

Yok ikisi de aynı sonucu veriyor yaklaşık olarak. Arkadaşın dediği gibi IOPS değerleri düşük çıkıyor bende de. Sistemim 5700X B550 anakart ve 32 GB RAM'li bir sistemim var güncellikten yana sorun yok. Sitede 1TB versiyon için 600 bin IOPS yazıyor ama maksimum değerler aşağıdaki gibi yoksa okuma yazmada problem yok. 3 ayrı programla test ettim.

1700655868418.png

1700655880509.png

1700655895830.png

1700655958773.png

1700655972975.png

Test yaparken "all" demiştim, IOPS'u seçince bu şekilde çıkmış oradaki verilerde. Gerekiyorsa tekrarda başlatabilirim.
Dert edilecek bir şey yok gibi görünüyor.

Asıl bakılacak zaten son ikisi. 32 için değer hiç fena değil. Genelde diğeri vadedilene çok daha yakın oluyor. Diğerinin vadedilene daha yakın olması bomboş diskte falan oluyor. Yakın dediğim de adam 500 bin diyorsa siz 300 bin falan görüyorsunuz en fazla. Kendileri gidip kuantum bilgisayarda falan test ediyorlar sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı