Samsung 970 EVO Plus yük altında 80 dereceye ulaşıyor

kuxeyli

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 3060 90watt mobile gpu
Ryzen 5 5600H
16GB RAM
Evet öncelikle herkese merhaba. Yaklaşık 3 ay önce Samsung 970 EVO Plus SSD aldım. Başlıkta da belirttiğim gibi ısınma sorunu olduğunu fark ettim. Lenovo IdeaPad Gaming 3 kasa laptop ile kullanıyorum. Sorunu bilgisayarın hiçbir işleme yanıt vermeyecek derecede kilitlenmesi sayesinde fark ettim. İlk önce sebebi anlamadım fakat sonra kopyalama işlemi vs yaparken olduğunu görünce ve yeni SSD öncesi böyle bir sorun olmadığından SSD takibe aldım. SSD boştayken 40-65 derece arasında çalışıyor. Kopyalama, oyun oynama vs yük altındayken bu sıcaklık 70-80 derecelere çıkıyor hatta bazen daha da yukarı çıkıyor. Bilgisayar hiçbir tuşa cevap vermeyecek şekilde donuyor ve tuşundan zorla kapatmak zorunda kalıyorum. SSD iade süresi geçmiş yani iade edemiyorum. Alan küçük olduğu için pasif soğutucu takabilir miyim ondan da emin değilim. Nasıl bir çözüm bulabilirim? Benzer sorunlar yaşayanlar var mı?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-09-05 172148.png
    Ekran görüntüsü 2023-09-05 172148.png
    42,6 KB · Görüntüleme: 25
Evet öncelikle herkese merhaba. Yaklaşık 3 ay önce Samsung 970 EVO Plus SSD aldım. Başlıkta da belirttiğim gibi ısınma sorunu olduğunu fark ettim. Lenovo IdeaPad Gaming 3 kasa laptop ile kullanıyorum. Sorunu bilgisayarın hiçbir işleme yanıt vermeyecek derecede kilitlenmesi sayesinde fark ettim. İlk önce sebebi anlamadım fakat sonra kopyalama işlemi vs yaparken olduğunu görünce ve yeni SSD öncesi böyle bir sorun olmadığından SSD takibe aldım. SSD boştayken 40-65 derece arasında çalışıyor. Kopyalama, oyun oynama vs yük altındayken bu sıcaklık 70-80 derecelere çıkıyor hatta bazen daha da yukarı çıkıyor. Bilgisayar hiçbir tuşa cevap vermeyecek şekilde donuyor ve tuşundan zorla kapatmak zorunda kalıyorum. SSD iade süresi geçmiş yani iade edemiyorum. Alan küçük olduğu için pasif soğutucu takabilir miyim ondan da emin değilim. Nasıl bir çözüm bulabilirim? Benzer sorunlar yaşayanlar var mı?

Yüksek hızlı SSD'ler için heatsink şart olabiliyor. Ölçülerini alıp laptop a sorun çıkartmayacak şekilde heatsink bulabilirsen sorunun kısmen çözülebilir.

Almayı düşünüyordum görünce vazgeçtim.
Arkadaşımdan soğutucu alıp laptopu kullanınca böyle bir sorun yaşamadığımı belirteyim. Eğer iç kasayı iyi soğutabilen bir laptopsa veya kasalı pc ise böyle bir sorun yaşamayabilirsiniz ancak benim gibiyseniz ısı sorunu var. Bunu da şöyle aşmak için aklıma bir yol geldi, windowsun ana kurulu olduğu SSD bu olmazsa yine bilgisayar kitlenme sorunuyla karşılaşmaz. Tabi o zaman ne anlamı var bunu almanın.

Yüksek hızlı SSD'ler için heatsink şart olabiliyor. Ölçülerini alıp laptop a sorun çıkartmayacak şekilde heatsink bulabilirsen sorunun kısmen çözülebilir.
Heatsink muhtemelen sığmaz diye düşünüyorum. Şimdilik laptop soğutucusu siparişi verdim bir de laptopa temizlik bakımı termal macun yenilemesi falan yapmayı düşünüyorum. Kış ayında da böyle bir sorun olmaz muhtemelen ama yazın ısınıyor bu alet…

Arkadaşımdan soğutucu alıp laptopu kullanınca böyle bir sorun yaşamadığımı belirteyim. Eğer iç kasayı iyi soğutabilen bir laptopsa veya kasalı PC ise böyle bir sorun yaşamayabilirsiniz ancak benim gibiyseniz ısınma sorunu var. Bunu da şöyle aşmak için aklıma bir yol geldi, Windows'un ana kurulu olduğu SSD bu olmazsa yine bilgisayar kilitlenme sorunuyla karşılaşmaz. Tabii o zaman ne anlamı var bunu almanın.
Acer laptop var bende GTX1650 modeli. Almayı düşünüyorum eski Kingston SSD 50-55 derecede çalışıyordu. Bunda aynı değerlerde çalışırsa sorun olmaz gibi.

Geri
Yukarı