Samsung 980 1 TB 1300 TL'ye alınır mı?

@FeritS0 Tek eksiği DRAM olmaması değil. QLC NAND kullanması da var, işletim sistemi kurulduğunda çabuk yıpranıyorlar. Bunun en iyi örneği 870 Evo ve QVO. Tek farkları kullandıkları NAND tipleri, kontrolcü DRAM vs. olarak aynılar. Evo'ya Windows kurulduğunda hiçbir problem olmazken QVO'ya kurulduğunda yazma hızı 80 MB/s'leri görebiliyordu.

Tabii ki NAND'ler eskisine göre daha gelişmiş olduğundan bu kadar problem yaşatmayacaktır, yine de işletim sistemi kurmak için TLC veya MLC NAND kullanan disklerin tercih edilmesi taraftarıyım.

@ChaosBey @CEO of SM Technology MLD SSD'lerin alınmaması gerektiğini düşünüyorum. En basitinden disklerin yazılımı yok, garantisine kimin baktığı belli değil, garanti süresi ve TBW belli değil. Kullandığı donanım iyi olsa bile bir süre sonra Firmware güncellemek, Trim yapmak, Secure Erase yapmak, Self Test yapmak istesen ortada kalacaksın. Uzun süre kullanılmış disklerde Trim veya Secure Erase diskin hızlanmasına ve rahatlamasına fazlasıyla yardımcı oluyor. Çok uzun süre kullanılınca ise ağırlaşabiliyor. Bunlar olmadan alınmamalı.

980'de ise DRAM olmamasının yanı sıra ikinci bir NAND de yoktu diye hatırlıyorum. Bütçenize uygunsa ben bunu almanızı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı