Samsung 980 1TB alarak hata mı ettim?

DRAM'siz olmasını gani gani kapatabiliyor 980 yazılımı sayesinde. Sistem RAM'inizi paylaşarak standart bir 970 Evo Plus veya Pro serisi diskten daha fazla DRAM'e sahip olabilirsiniz. Bu sayede performansınızı ve diskin sağlığını uzun süreler koruyabilirsiniz.

Dedicated DRAM miktarı yalnızca şimdilik desteklenmeyen diğer OS (Linux ve MacOS/Hackintosh) kullanımları için avantaj olabilir 980 serisi için. Ama kesinlikle kötü bir tercih değil. Aksine piyasadaki çoğu DRAM'e sahip SSD'den bile daha iyi bir SSD. İade etmenize gerek yok yani.

Pahalı. Bence 240 GB m.2. alırdın bir tane. Ona sadece Windows kurardın. 512 GB SSD alırsın. 1 veya 2 TB bir HDD alırsın. SSD sevdiğin yükleme ekranı uzun süren oyunları kurarsın. HDD alakasız şeyleri depolama ve daha önemsiz oyunları kurarsın.

Son düzenleme:
DRAM'siz olmasını gani gani kapatabiliyor 980 yazılımı sayesinde. Sistem RAM'inizi paylaşarak standart bir 970 Evo Plus veya Pro serisi diskten daha fazla DRAM'e sahip olabilirsiniz. Bu sayede performansınızı ve diskin sağlığını uzun süreler koruyabilirsiniz.

Dedicated DRAM miktarı yalnızca şimdilik desteklenmeyen diğer OS kullanımları için avantaj olabilir 980 serisi için. Ama kesinlikle kötü bir tercih değil. Aksine piyasadaki çoğu DRAM'e sahip SSD'den bile daha iyi bir SSD. İade etmenize gerek yok yani.
Evet, HMB teknolojisi var lakin yine de DRAM'in yerini tutamaz hocam. Çünkü HMB boyutu en fazla 64 MB bu SSD'de.
1617203515155.png

64 MB HMB'yi ne yapayım ben? Fiyatlandırması aşırı saçma bir kere. Koy 1 TB'ı 800 TL'ye vallahi kapış kapış satar. Ultra 3D NVMe ile mis gibi rakip olabilecekken saçma bir fiyatlandırma ile alınmaz bir duruma geldi. SN750 ve CS3030 gibi SSD'ler varken ben yüzüne bakmam açıkçası. Samsung SSD konusunda her ne kadar iyi olsa da bazen aşırı saçma fiyatlandırmalar ve kötü müşteri hizmetleri ile beni kendinden gittikçe uzaklaştırıyor.

Evet, HMB teknolojisi var lakin yine de DRAM'in yerini tutamaz hocam. Çünkü HMB boyutu en fazla 64 MB bu SSD'de.
Eki Görüntüle 950839
64 MB HMB'yi ne yapayım ben? Fiyatlandırması aşırı saçma bir kere. Koy 1 TB'ı 800 TL'ye vallahi kapış kapış satar. Ultra 3D NVMe ile mis gibi rakip olabilecekken saçma bir fiyatlandırma ile alınmaz bir duruma geldi. SN750 ve CS3030 gibi SSD'ler varken ben yüzüne bakmam açıkçası. Samsung SSD konusunda her ne kadar iyi olsa da bazen aşırı saçma fiyatlandırmalar ve kötü müşteri hizmetleri ile beni kendinden gittikçe uzaklaştırıyor.
Hocam, HMB'nin protokol olarak belirlenmiş sınırı 64MB. Piyasadaki hiçbir disk bu sınırı geçemiyor bu yüzden. Disk veya kontrolcüsü ile alakalı bir sorun değil yani bu.

Fiyatlandırma konusunda haklısınız. Biraz daha konulduğunda Samsung'un daha iyi modelleri alınabiliyor. O konuda yorum yapmıyorum.

Ama yalnızca 64MB HMB olduğu için bu diski yeremeyiz. Sıralı Okuma ve Yazma konusunda kimi DRAM'li modellere göre çok daha iyi ve stabil aktarım hızlarına sahip. Rastgele Okuma ve Yazma konusunda ise çoğu kullanıcının kullanım senaryosu olan 32GB'lık ilk veri miktarında çok daha iyi sonuçlar verirken, tüm disk alanını kullanan kullanım senaryosunda ise normal DRAM'siz modellerin hızına inmekte.

Bunu AnandTech tablolarında da rahatlıkla görebilmekteyiz.

Düzenli yazma işleminde bile DRAM'li kuzenleriyle arasındaki farkı açmamak için direniyor 980 serisi. Ama düzenli okumada ara açılıyor tabii bir süre sonra.
1617205339709.png1617205373082.png

Veya veritabanı sorgusu gibi iş odaklı çözümlerde kullanılmaması gerektiğini belli ediyor zaten disk. Ki bu fark DRAM'li ile DRAM'siz modeller arasında (şimdilik) olması gerekiyor zaten. Ama başka bir DRAM'siz modelle karşılaştırdığımız da genel anlamda Samsung'un optimizasyon farkını rahatlıkla görüyoruz. (Ve evet, tablo logaritmik hazırlanmış.)

1617205774449.png1617205859012.png

980 serisi kısaca Samsung'un kendi ürün gamından SATA diskleri kaldırmaya yönelik bir hareket. En kötü tüm diske yayılı performans durumunda bile amaç SATA disk hızlarını koruyabilmek, ki bunu da başarabiliyor.

1617206051860.png

Kısaca, normal kullanıcı için 980 serisi diğer marka DRAM'siz modellere göre daha yüksek performanslı ve hızında tutarlı. Ömür olarak ise zaten tartışmaya açık değil konu, biliyorsunuz.

Fiyat olarak şuan için ülkemizde yanlış bir politika mevcut. Ama 500GB Samsung DRAM'li model yerine az yakın fiyatına (100 -150 lira fark gibi) 1TB Samsung DRAM'siz model olursa standart ev ve medya kullanıcıları (oyuncularda bu kategoriye dahil) gönül rahatlığıyla bu diski tercih edebilirler.

Geri
Yukarı