Çözüldü Samsung 980 Pro 1 TB "device is not connected hatası" ve düşük değerler

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

JeaLeusy

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, Samsung 980 Pro 1 TB satın aldım anakartım ASUS X570 STRIX-e modeli. Samsung NVMe Express kurarken device is not connected hatası alıyorum. PC'de 8 TB bir hard diskim var SATA portuyla çakışma ihtimaline karşı onu da çıkartıp denedim dağdaki değerler çok az fark etti.

Aldığım skor ve guru3D sitesinin aldığı skoru paylaştım benim ki bayağı düşük kalıyor sebep ne olabilir? Samsung Magician'dan baktığımda Firmware güncel ve NVMe driver Microsoft gözüküyor onu da ekledim.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    10,3 KB · Görüntüleme: 93
  • 4.png
    4.png
    642,8 KB · Görüntüleme: 90
  • 1112.jpg
    1112.jpg
    75,6 KB · Görüntüleme: 114
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunların çözümleriyle konuyu güncelliyorum arkadaşlar,

Samsung NVMe driver kurarken device is not connected hatasını alma sebebim Samsung NVMe Express sürücüsünün aylardır güncellenmemiş olması. Yani 980 Pro'yu henüz desteklemiyor. Yabancı birkaç yazı da da programı güncellemeden ürünü mü çıkardınız gibi eleştiriler almış.

7000-5000 Hızlar yerine 6500-2200 hız alma sebebim %85 doluluktanmış diye tahmin ediyorum. Şu an format attım oyunları programları vs yükledim %24 dolulukta değerler gayet iyi.

Guru3D'nin testinde Crystal Disk Mark programında ayarlar kısmından default yerine NVMe seçilmiş. Bu seçenek seçildiğinde 3. kısımdaki RND4K Q32T1 yerine Q32T16 oluyor o zaman sonuçlar Guru3D testindeki gibi çıkıyor.
Ben laptopta 970 EVO Plus kullanıyorum. İşlemci i9 9900k, oyunda 100 derecelerde geziyor. SSD hızının yavaşladığını hiç görmedim. Fabrika değerlerinde ki hızı her zaman bire bir alıyorum. Isınmadan dolayı yavaşladığını sanmam.

Kullandığım diğer SSD'lerde bu sıcaklıktaydı hızı tam alamadığımdan dolayı olsa gerek benim sıcaklıklarım iyi bile duruyor.

Bu arada SSD boşken de değerler buna yakındı oyunları falan kurdum çözerim bir şekilde diye ama çözemedim. Samsung NVMe Express driver ile toparlar gibime geliyor ama onu da kuramıyorum. Daha önce aynı sokette 960 Pro ve Gigabyte Aorus gen 4 modelini kullandım böyle bir şey yoktu.
İşaretlediğim sokette kullanıyorum.

Dosya Ekleri

• 3.png
    3.png
    312,2 KB · Görüntüleme: 52
  • asus-rog-strix-x570-e-gaming-amd-x570-soket-am4-ddr4-anakart-6.jpg
    asus-rog-strix-x570-e-gaming-amd-x570-soket-am4-ddr4-anakart-6.jpg
    225,3 KB · Görüntüleme: 65
Sorunu hala çözemedim. 980 Pro'yu 2 M.2 slotunda da denedim değerler aynı. Samsung NVMe Express kurabilmek adına 2. slota Samsung 950 Pro taktım. Program kuruldu ama gene 980 Pro Microsoft olarak gözüktü yani program 980 Pro'yu desteklemedi.

Dosya Ekleri

• 1.jpeg
    1.jpeg
    189,1 KB · Görüntüleme: 57
Neden Microsoft gözüküyor acaba? Firmware tamdı değil mi?

Firmware tam ve internetten izlediğim videolarda da NVMe Express kuramamış kimse. Program güncellenmemiş sanırım fakat Microsoft olarak buranın ve birçok yerin yaptığı testte değerler normal. Arızalı galiba yani yazma hızının düşüklüğü için başka bir sebep bulamıyorum. PCI-e Gen 4x4 gösteriyor Samsung Magician onda da bir sorun yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı