Samsung 980 taktıktan sonra ani ısınma

Someone Else

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, dün aldığım SSD'yi bugün yedeklemesini bitirdiğim laptopuma takmak istedim. İçini açtım, taktım, başlat tuşuna bastıktan hemen sonra aniden ısınmaya başladı. O kadar ısındı ki yanık kokusu çıktı. Hemen SSD'yi çıkardım. Sizce neden kaynaklı olmuş olabilir? SSD Samsung 980 250 GB M.2.

Son düzenleyen: Moderatör:
Üzerindeki etiketi eridi, tekrar riske atamam.
Etiket mi eridi? Evet, riske atmayın. Anakartınıza kısa devre yapmadığınızdan emin misiniz? Normal şartlarda etiketi eritmesine imkan yok.
Hatanın benden kaynaklı olduğunu söylemelerinden korkuyorum.
Bence öyle. Daha düşük ihtimal verdiğim üretimden SSD'de veya laptopta hata olma ihtimali de var.

Etiket mi eridi? Evet, riske atmayın. Anakartınıza kısa devre yapmadığınızdan emin misiniz? Normal şartlarda etiketi eritmesine imkan yok.
Eridi derken iyice yumuşadı. Hatta parmağımı değdirince hemen büzüldü.
Bence öyle. Daha düşük ihtimal verdiğim üretimden SSD'de veya laptopta hata olma ihtimali de var.
Ne gibi bir hata yapmış olabilirim ki? Yuvasına tam oturttum.
Taktığınız slotun resmini çekme ihtimaliniz var mı?
Var da üşeniyorum şimdi açmaya, bildiğimiz M.2 NVMe yuvası işte.

Üşeniyorsan yolla garantiye kardeş yapacak bir şey yok.
Saat 11.00'de garantiye verdim.
Taktığınız slotun resmini çekme ihtimaliniz var mı?
IMAG0637.jpg

Kusura bakma biraz geç oldu.
Arkadaşlar SSD garantiden geldi, hiç bir sorunu yokmuş. Yine aynı şekilde M.2 yuvasına takıp çalıştırdım, aniden yine ısınmaya başladı, hemen çektim. Sizce bunun sebebi nedir? Halbuki M.2 slotu var.
Arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
Saat 11.00'de garantiye verdim.

Eki Görüntüle 1085928

Kusura bakma biraz geç oldu.
Arkadaşlar SSD garantiden geldi, hiç bir sorunu yokmuş. Yine aynı şekilde M.2 yuvasına takıp çalıştırdım, aniden yine ısınmaya başladı, hemen çektim. Sizce bunun sebebi nedir? Halbuki M.2 slotu var.
Arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.
Dostum M.2 SSD'ler zaten 60-70 derecelere kadar çıkabiliyor. Onlar öyle dediyse sıkıntı yok. Ama, SSD'yi taktın ve kullanmadın, ona rağmen 50 derecelerdeyse sıkıntı.
Uygun bir termal pad alıp yongaların ve kontrolcülerin üstüne, altına koymak SSD sıcaklığını düşürecektir.

Dostum M.2 SSD'ler zaten 60-70 derecelere kadar çıkabiliyor.
Hocam çok ciddi ısınıyor. Bütün sisteme zarar verir diye korkuyorum. Sorunun tam olarak nereden kaynaklandığını bilmediğimden çözüm de bulamıyorum.

AIDA64'teki sistemin özeti:
Ekran Görüntüsü (6).png

Ekran Görüntüsü (9).png

Son düzenleme:
Hocam çok ciddi ısınıyor. Bütün sisteme zarar verir diye korkuyorum. Sorunun tam olarak nereden kaynaklandığını bilmediğimden çözüm de bulamıyorum.

AIDA64'teki sistemin özeti:
Eki Görüntüle 1095496
Dostum sanmıyorum öyle bir şey olacağını. HwInfo indir, sadece sensörler kısmını seç. Orada alt kısımlarda SSD olur, current sıcaklığa bak. Programı aşağıya al, istediğini yap. Daha sonra, bu sağ alttaki saatin solunda, görev çubuğundaki oktan HwInfo'yu aç, maksimum ve ortalama sıcaklıklara bak. Zaten modern cihazlar fazla ısınınca direkt hızını düşürüp kendini soğutuyor, çok endişelenme. Termal pad alarak sıcaklığı düşürebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı