Samsung A serisi telefonların kullanım ömrü ne kadardır?

Samsung S7'yi 7 yıl kullandım, neredeyse bataryası hariç ilk zamanlarındaki halini korudu sayılır bu süreçte telefon. Anakartı cozurdamasa 1-2 yıl daha giderdi gibi. :) Yani telefonu uzun süreli kullanma konusunda biraz tecrübeliyim denebilir. :D
A51'de kasma donma falan oluyor mu şuan? İlk günkü gibi mi yoksa biraz yavaşladı mı?
Benden kaynaklı çok nadir kasma oluyor, o da hafızasını ekmekle sıyırdığım için. Eğer bir 20GB boş yer bırakırsanız kasma vs. olmuyor.

@Timur44 Ben A23 kullanıyordum. Şimdi A24'e geçtim. Performans'ı gayet iyi. Yani kendi işlemlerime ve kullanıma göre iyi. Şu anda ağır oyunlar da oynuyorum sıkıntısız ama tahmini 3. Seneden sonra yokuş çıkarken sigara içen dayılar gibi nefes nefes kalıp tıkanır belli gibi. Oda en fazla ağır oyunlarda donmaya başlar. Yine optimizasyonu iyi oyunları açabilir. Ama en fazla 4. seneden sonra sosyal medyadan başka işe yaramaz gibi. Zaten bu kadar süre de sağlam kalabileceğini de düşünmüyorum.

A serisi biraz geniş, A04s'de var A34'de. Düşük modelleri almazsanız ortalama 4 yıl rahat götürür.

@Timur44 Ben A23 kullanıyordum. Şimdi A24'e geçtim. Performans'ı gayet iyi. Yani kendi işlemlerime ve kullanıma göre iyi. Şu anda ağır oyunlar da oynuyorum sıkıntısız ama tahmini 3. Seneden sonra yokuş çıkarken sigara içen dayılar gibi nefes nefes kalıp tıkanır belli gibi. Oda en fazla ağır oyunlarda donmaya başlar. Yine optimizasyonu iyi oyunları açabilir. Ama en fazla 4. seneden sonra sosyal medyadan başka işe yaramaz gibi. Zaten bu kadar süre de sağlam kalabileceğini de düşünmüyorum.
Telefonda oynayacağım max oyun okey, sudoku, satranç falan hocam. Oyun üzerinden telefonu zorlama ihtimalim yok diyebiliriz. Sosyal medyada takılmak, orta seviyede fotoğraf çekmek (Mesela S7'nin kamerası beni rahat idare ediyordu.) yeterli bana. Bu işlemleri kasmadan donmadan 4-5 yıl yapsam harika olur benim için. :)

Telefonda oynayacağım Max oyun okey, sudoku, satranç falan hocam. Oyun üzerinden telefonu zorlama ihtimalim yok diyebiliriz. Sosyal medyada takılmak, orta seviyede fotoğraf çekmek (Mesela S7'nin kamerası beni rahat idare ediyordu.) Yeterli bana. Bu işlemleri kasmadan donmadan 4-5 yıl yapsam harika olur benim için. :)

Hocam A serisinin en giriş modeli bile şu an alındığında 4-5 yıl bu dediklerinizi yapabilir. Ama kendi fikri mi söyleyecek olursam M serisinden bir model alırdım. Çünkü forumlarda en çok tercih edilen, neredeyse en az şikayet olan serisi o gibi gözüküyor. Ben ilk A23 aldım. Kronik sorunu varmış. Dokunmatikte lekeler falan oluştu. Çöp oldu o telefon. Şimdi de A24 kullanıyorum daha 1 ay oldu ama şimdilik sıkıntı yok gibi. Öteki gibi sıkıntı çıkarmaz ise bunu rahat 4-5 sene kullanırım bende. M serisi önerip neden A serisi aldın diye sorarsan A23'ü garantiye gönderdimiştim. Satın aldığım firma telefonumu kayıp etti. A24 verdiler geri. Para verip de almazdım yoksa.

Hocam peki telefonun düşmesi, darbe alması gibi bir şey oldu mu veya ağır oyunlar falan mı oynadın? Yani telefondaki bu sorunlar için bir sebep bulmaya çalışırsak fazla ve ağır kullanımdan vb. kaynaklı diyebilir miyiz yoksa dandik bir telefon olduğundan mı bu sorunlar oldu sence? :D

Hayır. Söylediklerinin hiçbiri olmadı. Spigen kılıfla koruyordum zaten. Mobilde oyun oynayan biri de değilim. Belki güncellemelerle öyle yaptılar. Belki MediaTek işlemci, belki düşük RAM, belki eMMC depolama tekonolojisi yüzünden. Bilemiyorum. Hafıza kartı da takdım, boş alan da fazla bıraktım. Yine olmadı. Telefonun ekranı, pili falan efsane ama gelki gecikmeleriye insanın ömründen çalıyor. Şu an S serisine geçtim (S23) ve telefon neymiş gördüm. Söylediklerim A32 4G için geçerliydi. Başarılı A serisi telefonlar da olabilir tabii.

Selam herkese. Samsung A serisi telefonlardan kullananlar (illa kendileri değil tanıdıkları, arkadaşları da olur tabii ki.) kullanım ömrü olarak deneyimlerini paylaşabilir mi? Donmadan kasmadan verimli bir şekilde ne kadar zaman idare etti sizleri? Telefonda ağır oyunlar oynamayan kullanıcıları kaç yıl idare eder sizce mesela?

İlk çıktığı zaman aldığım A8 2018 model telefon hala aktif ve kasma donma yaşatmadan kullanılıyor. Bu süre zarfı içerisinde herhangi bir pil değişimi yapılmadı. Standart kullanım olarak nitelendirebileceğimiz orta karar sosyal medya kullanımı, Youtube video izleme, Spotify müzik dinleme gibi işlerde hiç üzmüyor. Telefon üzerinde oyun oynanmadığı zaman sabahtan akşama kadar kullanım ömrü verebiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı