Samsung A53 vs A52s

Bütçe
8000

ShadyEternia

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Hiç oyun oynayan biri değilim telefonu günlük kullanım, sosyal medya ve arada bir fotoğraf çekmek amaçlarıyla kullanacağım. Tabii ki bataryasının mümkün olduğunca uzun süre dayanması, telefonun güncel ve uzun ömürlü olması, ileride kasma donma yapmaması da belirleyici bir faktör. Bu sabah araştırmalarım sonucunda beni 4-5 yıl rahatlıkla götüreceğini umarak A53 sipariş ettim. Fakat daha sonra okuduğum forumlarda A53'ü işlemcisi sebebiyle çok fazla eleştirdiklerini gördüm (resmen çöp muamelesi yapılmış) ve açıkçası kafam çok karıştı.

Yukarıda bahsettiğim beklentilere göre A53 alarak hata mı ettim, aynı fiyata A52s almak daha mı mantıklı olur?

Bilgili ve tecrübeli arkadaşlar aydınlatabilirse çok memnun olurum.

Merhaba,

Hiç oyun oynayan biri değilim telefonu günlük kullanım, sosyal medya ve arada bir fotoğraf çekmek amaçlarıyla kullanacağım. Tabii ki bataryasının mümkün olduğunca uzun süre dayanması, telefonun güncel ve uzun ömürlü olması, ileride kasma donma yapmaması da belirleyici bir faktör. Bu sabah araştırmalarım sonucunda beni 4-5 yıl rahatlıkla götüreceğini umarak A53 sipariş ettim. Fakat daha sonra okuduğum forumlarda A53'ü işlemcisi sebebiyle çok fazla eleştirdiklerini gördüm (resmen çöp muamelesi yapılmış) ve açıkçası kafam çok karıştı.

Yukarıda bahsettiğim beklentilere göre A53 alarak hata mı ettim, aynı fiyata A52s almak daha mı mantıklı olur?

Bilgili ve tecrübeli arkadaşlar aydınlatabilirse çok memnun olurum.

İşlemci olarak A52s daha iyi evet ama A53 hem güncel hem de işlemci haricindeki diğer özelliklerde daha iyi Exynos 1280 ile SD 778g arasındaki farkı günlük kullanımda hissetmeniz mümkün değil.

İşlemci nedeniyle A52s almanı öneririm. Kamera olarak da aradaki fark az.

A52s işlemcisinin %15'e yakın bir üstünlüğü olduğu söyleniyor fakat hiç oyun oynamadığım için çok fazla bir fark yaratmaz diye düşünmüştüm. Uzun ömürlülük konusunda hangi telefon daha avantajlı olur sizce, A53 donma kasma yapmadan 4-5 yıl götürebilir mi? Benim aklımı karıştıran şey şu; A52s güncelleme almamasına rağmen işlemcisi sebebiyle uzun vadede A53'ten daha akıcı olur mu?

A52s işlemcisinin %15'e yakın bir üstünlüğü olduğu söyleniyor fakat hiç oyun oynamadığım için çok fazla bir fark yaratmaz diye düşünmüştüm. Uzun ömürlülük konusunda hangi telefon daha avantajlı olur sizce, A53 donma kasma yapmadan 4-5 yıl götürebilir mi? Benim aklımı karıştıran şey şu; A52s güncelleme almamasına rağmen işlemcisi sebebiyle uzun vadede A53'ten daha akıcı olur mu?

Hocam az önce baktım A52s ile A53 arasında geekbench sonuçlarında ciddi multi Core score farkı var bunu uygulamalarda gezerken hissetmeseniz bile genel akıcılığı etkiler mutlaka.

A53 alırdım ben olsam, İşletim Sistemi farkı var. 12 de daha fazla kişileştirme sistemi ve güvenlik açısından daha iyi ve ekran tazeleme hızı 120 Hz. Samsung garanti ediyor diye biliyorum 4 yıl yazılım 5 yılda güvenlik güncellemesi alır diye, ama

Hocam az önce baktım A52s ile A53 arasında geekbench sonuçlarında ciddi multi Core score farkı var bunu uygulamalarda gezerken hissetmeseniz bile genel akıcılığı etkiler mutlaka.

Evet hocam benim de kafama takılan nokta orası oldu zaten, arada ciddi fark varmış.

A53 alırdım ben olsam, işletim sistemi farkı var. 12 de daha fazla kişileştirme sistemi ve güvenlik açısından daha iyi ve ekran tazeleme hızı 120 Hz. Samsung garanti ediyor diye biliyorum 4 yıl yazılım 5 yılda güvenlik güncellemesi alır diye, ama.

Yani güncelleme alacak almasına ama donanımı daha kötü olduktan sonra güncel olması veya Android sürümünün yüksek olması çok bir anlam ifade etmiyor sanırım. Bu konu kafamı çok meşgul etti siparişimi iptal edip A52s alacağım gibi gözüküyor.

A52s işlemcisinin %15'e yakın bir üstünlüğü olduğu söyleniyor fakat hiç oyun oynamadığım için çok fazla bir fark yaratmaz diye düşünmüştüm.
Daha fazla fark var. CPU elbette oyunlardaki kadar fark hissettirmez ama daha güçlü bir işlemci normal kullanımda da hızını belli ettirir.

A53 donma kasma yapmadan 4-5 yıl götürebilir mi?
Gider normal kullanım için.

A52s güncelleme almamasına rağmen işlemcisi sebebiyle uzun vadede A53'ten daha akıcı olur mu?
Oyunlar için evet. Normal kullanımda da daha akıcı olacağını düşünüyorum tabii A53 modeline ekstra daha iyi bir arayüz gelirse bilemem ileride.

Geri
Yukarı