Samsung A72 Süper hızlı şarj ve hızlı şarj

dr1.6

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci/ Müzisyen
Herkese iyi akşamlar. Sorum şu şekilde. Telefonu alalı birkaç hafta oldu gayet memnunum. Tek kafamı karıştıran durum şu, telefonun kutusundan çıkan sokette ve telefonda yazdığına göre bu cihazdan süper hızlı şarj özelliği var. Ancak bazen telefonu şarja taktığımda "süper hızlı şarj oluyor" yazısı yerine " hızlı şarj oluyor yazısı yazıyor. Bunun sebebi ne olabilir. Gözlemlerime göre şarjım %30'un altındayken şarja taktığımda süper hızlı şarj etmiyor normal hızlı şarj ediyor. %40'ın üstünde ise pil seviyesi direkt olarak süper hızlı şarj ediyor. Bu bir sorun mu yoksa telefonun kasıtlı olarak yaptığı bir şey mi? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Herkese iyi akşamlar. Sorum şu şekilde. Telefonu alalı birkaç hafta oldu gayet memnunum. Tek kafamı karıştıran durum şu, telefonun kutusundan çıkan sokette ve telefonda yazdığına göre bu cihazdan süper hızlı şarj özelliği var. Ancak bazen telefonu şarja taktığımda "süper hızlı şarj oluyor" yazısı yerine " hızlı şarj oluyor yazısı yazıyor. Bunun sebebi ne olabilir? Gözlemlerime göre şarjım %30'un altındayken şarja taktığımda süper hızlı şarj etmiyor normal hızlı şarj ediyor. %40'ın üstünde ise pil seviyesi direkt olarak süper hızlı şarj ediyor. Bu bir sorun mu yoksa telefonun kasıtlı olarak yaptığı bir şey mi? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Belki ayarlardan planlanıyordur.

Herkese iyi akşamlar. Sorum şu şekilde. Telefonu alalı birkaç hafta oldu gayet memnunum. Tek kafamı karıştıran durum şu, telefonun kutusundan çıkan sokette ve telefonda yazdığına göre bu cihazdan süper hızlı şarj özelliği var. Ancak bazen telefonu şarja taktığımda "süper hızlı şarj oluyor" yazısı yerine " hızlı şarj oluyor yazısı yazıyor. Bunun sebebi ne olabilir. Gözlemlerime göre şarjım %30'un altındayken şarja taktığımda süper hızlı şarj etmiyor normal hızlı şarj ediyor. %40'ın üstünde ise pil seviyesi direkt olarak süper hızlı şarj ediyor. Bu bir sorun mu yoksa telefonun kasıtlı olarak yaptığı bir şey mi? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
İki durumda da cihazı prize mi takıyorsunuz?
Eğer bir cihazın USB girişine adaptörsüz şekilde şarj etmeye çalışıyorsanız süper hızlı şarj moduna geçmeyebilir.

@erengore Cihazı aldığımdan beri hep kendi şarj aleti ile şarj ettim.
Birkaç düşüncem var öyleyse. Telefon ayarlarında Süper Hızlı Şarj modu açıksa durum şu şekilde açıklanır:
Telefon bataryaları genelde %20'ye kadar ve %80'den %100'e kadar biraz daha yavaş şarj eder. Bu iyonlaşma ile açıklanabilir. Yanlış anımsamıyorsam misal %80'den %100'e şarj olurken pil ekstra iyonlaşır ve ekstra olarak daha yavaş şarj olur bu esnada. Bu aralıklarda sisteminiz yavaş şarj olacaktır. Belki o yüzden öyle diyordur.

@erengore Ben de öyle düşünüyorum. Aynı zamanda telefonum sıfır, ilk %20 nin altında şarj ettiğimde süper hızlı şarj oldu ve cihaz durduğu yerde biraz ısınmıştı. Ondan sonra daha düşük pilde süper hızlı şarj yapmadı. Telefon kendini koruyor olabilir belki 😅

@erengore ben de öyle düşünüyorum. Aynı zamanda telefonum sıfır, ilk %20'nin altında şarj ettiğimde süper hızlı şarj oldu ve cihaz durduğu yerde biraz ısınmıştı. Ondan sonra daha düşük pilde süper hızlı şarj yapmadı. Telefon kendini koruyor olabilir belki 😅

Evet arkadaşın dediği olabilir. Bence otomatik bir süper hızlı şarj sistemi var batarya da kalan MAh'a göre şarj planlanıyor kullanıcıya da süper hızlı şarj ayarımı kontrol etme izni verilmemiş muhtemelen uzun vadede bataryayı çok yıpratıyordur.

@dr1.6 telefonunuz ne kadar sürede şarj oluyor? Tamamen merak.

@Anunswin 5000 mAh batarya mevcut. Süper hızlı şarjda internette yazana göre 0 dan 100'e 1 saat 20 dk yazıyor. Ben şarjımı 20 aşağısına çok hiç düşürmedim. Süper hızlı şarjda en fazla 1 saat, normal hızlı şarjda ise %20 de şarja taktığımda 1 saat 20 dk 😅

Yeni konular

Geri
Yukarı