Samsung Evo 870 SSD'nin yazma verisi hızla artıyor

Reven007

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5-12400 | XFX MERCH 308 AMD RADEON RX 6650 XT BLACK 8GB 128BİT | MSI MAG B660M MORTAR WIFI DDR4 | CRUCIAL BALLISTIX 2x8GB 3200 MHz 16CL | 1TB SAMSUNG 980 PRO NVMe M.2 | 2x500GB SAMSUNG 870 EVO SSD | HYPERX ALLOY ORİGİNS AQUA SWITCH MECHANICAL KEYBOARD | RAZER VİPER MİNİ MOUSE | FSP HYDRO K 500 80+ BRONZE | DEEPCOOL CG560 | DELL S2522HG 25" 1080P 240HZ 1MS
Geçenlerde Samsung EVO 870 500GB aldım. Samsung Magician programından baktığımda yazma verisi her 5 dakikada 1GB artıyor. Ne yapmama lazım arkadaşlar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullanmadığınız için işletim sisteminin kullanmadığı anlamına gelmez.

İşletim sistemi ve sürücü ile perde arkasında pek çok şey oluyor.
TRIM, çöp toplama, hala açıksa indeksleme, güncellemeleri kontrol etme, vb. bunlarda SSD'ye veri yazma/okuma olarak geri dönüyor. Endişelenmeyin.

Kullanmadığınız için işletim sisteminin kullanmadığı anlamına gelmez.

İşletim sistemi ve sürücü ile perde arkasında pek çok şey oluyor.
TRIM, çöp toplama, hala açıksa indeksleme, güncellemeleri kontrol etme, vb. bunlarda SSD'ye veri yazma/okuma olarak geri dönüyor. Endişelenmeyin.

Hiçbir şey yapmıyorum. Ama böyle devam ederse hızla yükselir değerler. Anormal artış diyil mi?
Bazen baktığımda birden 10GB artmış görüyorum.

Hiçbir şey yapmıyorum. Ama böyle devam ederse hızla yükselir değerler.
Yükselebilir. SSD'ler zaten ömürleri boyunca onun kaç kat fazlasını yazıyor :D Paranoyak olmayın, SSD'yi kullandığınız sürece artacak o değerler. Sürekli kontrol etmenize de gerek yok, ayda bir kontrol etseniz yeter.

Dostum ben de sana önemli değil diyorum. 870 EVO'nun TBW değerine bir bak istersen. 2-3 yılda bile yazamazsın o kadar veriyi günlük kullanımda.

Bilgisayarı 2 saattir kullanıyorum. Bakıyorum şu iki saatte 30 GB yazmış. Şu hesapla da garantisini önlemez mi diyorsunuz 5 yıl içinde?

Bilgisayarı 2 saattir kullanıyorum. Bakıyorum şu iki saatte 30 GB yazmış. Şu hesapla da garantisini önlemez mi diyorsunuz 5 yıl içinde?
Yeni format mı attınız? Eğer öyleyse güncelleme, indirmelerden dolayı hızlı yükselebilir. Çok endişeleniyorsunuz bu konuda.

Dostum ben de sana önemli değil diyorum. 870 EVO'nun TBW değerine bir bak istersen. 2-3 yılda bile yazamazsın o kadar veriyi günlük kullanımda.

Hem konu garanti bile değil de, beni rahatsız eden bir şeyler ters gidiyor mu diye merakım. Yani durduk yere bu kadar veri yazması rahatsız etti. Sorun yok diyorsanız size güveniyim o zaman.
Yeni format mı attınız? Eğer öyleyse güncelleme, indirmelerden dolayı hızlı yükselebilir. Çok endişeleniyorsunuz bu konuda.

Evet yeni format attım. Endişelenmem için sebep buluyorum çünkü. Bakıyorum görev yöneticisinde disk kullanımı 0%. Ama bir bakıyorum 10GB yazdı boş yere.

Geri
Yukarı