Samsung EVO Plus 2 vs Samsung 990 Pro

PetnaNerepla

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 EVO Plus 250GB ve 1TB hard disk
Anakart
MSI PRO B660M-E
Merhaba,

Şu an sistemimde Samsung EVO Plus 250GB ve 1TB hard disk kullanıyorum. Sistemimi tamamiyle SSD'ye geçirmek istiyorum. Aklımda 2 model var Samsung EVO Plus 2TB veya Samsung 990 Pro 2TB. Evet anakartım MSI Pro B660M-E olduğu için PCI-Express 4.0 desteği yok fakat ileride anakartımı değiştirip 990'ın gücünü kullanabilirim diye düşünüyorum bir nevi geleceğe yatırım gibi. Aradaki farkı oyun oynarken hissedebilir miyim yoksa oyun için 970 EVO Plus yeterli mi? Şu an fiyat farkları ise 6.098, 82 TL ve 7.428, 05 TL. Bu fiyat farkına geleceğe yatırım yapmak mantıklı mı? Kısa sürede anakartımı da değiştirmeyi düşünmüyorum bu geleceğe yatırım fakat 1 sene içerisindeki bir yatırım değil. Ayrıca bu 2 model haricinde farklı model ya da marka tavsiyeniz var mı?

Bir diğer sorum ise şu an güncelde kullandığım Samsung EVO Plus 250GB SSD'de deneme amaçlı 6-7 GB'lık bir dosya kopyaladığımda 1GB/s ile başlayıp 1-2 saniye sonra 200MB/s hıza düşüyor. Bunun sebebi ne olabilir? Aşağıya CrystalDiskMark ve CrystalDiskInfo değerlerini bırakıyorum.

ssd.png

ssd2.png

İkisinin arasında oyunlarda fark hissetmezsin. 1 TB 990 Pro kullanıyorum. Oyunlarda 860 EVO ile aralarında 2 saniye fark hissetmedim. Daha çok oyunların yüklenme sürelerini etkileyen bir fark var. Şu an PCI'e 5.0 SSD'ler yeni piyasaya çıkıyor; pahalı ve çok ısınıyor. PCI'e 4.0 da en üst seviyede önerilen SSD'lerden birisi 990 Pro. Diğer sorunun cevabı ise SSD'ler doluluk oranına ve tampon bellek miktarına bağlı olarak yazma hızlarında düşüş gösterebilir. 990 Pro dahil hafıza belli bir doluluk oranına ulaşınca yazma hızlarında düşüş gösterir. Kaldi ki 7000 mb/s hızları efektif olarak oyunda kullanmazsın. Ama video edit render işlerinde bu hızlar önemli ölçüde farkı hissettirir.

İkisinin arasında oyunlarda fark hissetmezsin. 1 TB 990 Pro kullanıyorum. Oyunlarda 860 EVO ile aralarında 2 saniye fark hissetmedim. Daha çok oyunların yüklenme sürelerini etkileyen bir fark var. Şu an PCI'e 5.0 SSD'ler yeni piyasaya çıkıyor; pahalı ve çok ısınıyor. PCI'e 4.0 da en üst seviyede önerilen SSD'lerden birisi 990 Pro. Diğer sorunun cevabı ise SSD'ler doluluk oranına ve tampon bellek miktarına bağlı olarak yazma hızlarında düşüş gösterebilir. 990 Pro dahil hafıza belli bir doluluk oranına ulaşınca yazma hızlarında düşüş gösterir. Kaldi ki 7000 mb/s hızları efektif olarak oyunda kullanmazsın. Ama video edit render işlerinde bu hızlar önemli ölçüde farkı hissettirir.

970 EVO Plus'ın yeterli olacağını söylüyorsunuz anladığım kadarıyla. Teşekkür ederim yorumunuz için.

970 EVO Plus'ın yeterli olacağını söylüyorsunuz anladığım kadarıyla. Teşekkür ederim yorumunuz için.

Rica ederim. Sadece oyun için 970 gayet yeterli. Hız açısından 990 tercih edilerbilir bu da video edit programları gibi iş yüklerinde farkı anlayabileceğiniz bir durum. Şunu da belirteyim aynı miktarda okuma yazma hızlarına sahip bir SSD yoksa elinizde kopyala yapıştırda bile 990 hızlarını tam olarak kullanamazsınız. @aligungor01 SSD incelemelerinde bu farkları gösteriyor, bilgi edinmek açısından bu videoları inceleyebilirsiniz. Garanti yazma ömrü 1200 TBW + 5 yıl, iki SSD içinde. Aralarında rastgele bellek okuma ve yazma hız farkları var daha teknik detaylar hakkında Technopat sosyalde açılmış konularda da tablolar olduğunu görmüştüm.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı