Samsung Galaxy Note 4 Kullanıcı Deneyimi

technopol

Kilopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Merhabalar Technopat ailesi. 1.5 aydır kullandığım Note 4 hakkındaki olumlu ve olumsuz görüşlerimi paylaşacağım. Önce olumsuz görüşlerim;
EKSİLER:
  • Telefonda çok fazla gözüme batan çeviri yanlışı var.
  • Klasik olarak Samsung yine uygulamaları donatmış ve bu senk. açıkken çok fazla güç harcıyor.
  • Evernote silinemiyor. (Disable bile yok)
  • S Health senk. için aşırı güç harcıyor.
  • Kilidi kaydırma yapınca estetik olarak çok iyi ama herkesin kullanacağı parmak izine geçince estetikten eser kalmıyor.
  • WhatsApp, Fbook, Fbook Sayfa yöneticisi gibi uygulamalar sistem uygulaması olarak yüklenmiş. (Sanki biz yüklemeyi bilmiyorduk.)
  • PEN.UP gibi aşırı saçma uygulamar var.
  • S Note senkronizasyonunu kapatınca notları da siliyor. Açınca pil çok hızlı bitiyor. Senkr. için Evernote veya Samsung hesabı şart.
  • S Voice çoğu komuta cevap veremiyor. Rakiplerinden çok geride.
  • Çerçevesi aşırı kolay çiziliyor.
  • Kapağı çok kolay çıkıyor.
  • RAM'de olmayan bir uygulama açınca kasabiliyor. Kamerayı açınca anlık yanıt vermiyor ve galeriye hızlı geçmiyor. Burada Exynos'un kapalı kaynak kodu en büyük etken. ('Kapatıyosun bari düzgün yap bea' diyesi geliyor insanın) Qualcomm'un kaynak kodunun ellerinden öperim. S4 Mini'mde bile böyle değildi.
  • Bildirim LED'indeki ve menü tuşlarının üstündeki cam çizgileri iğrenç durmuş. İlk açtığımda bozuk sanmıştım.
  • Kamerada çok ciddi bir odak sorunu var. İdeal uzaklıktaki cisme bile odaklayamıyor bazen. Telefonu çevirip sallamak lazım ki odaklasın.
  • Parmak izi sensörü çok küçük. Tuşun ortasındaki bir kare kadar alan parmak izi sadece.
  • En Önemlisi > Polonya'da 11 Şubat'ta çıkan C modeli Lollipop 19 Şubat'ta hala Türkiye'de yok. Zaten çooook gecikti. Aynı güncellemeyi vereceksin bu kadar mı zor be SAMSUNG! S4 Mini kullanırken yakındığım şeyden yine ve yine yakınıyorum. En üst düzeyi de alsan sen yine değersizsin Samsung'a göre. Hiçbir yenilik gelmeyip ekstra gereksiz uygulama gelecekse gelmesin istemiyorum.
  • S Finder ve Q Connect aşırı saçma ve bildirim ekranında bi'sürü yer harcıyor.
ARTILAR:
  • Performansı çok yüksek.
  • Ses kalitesi güzel.
  • En çok dikkat çekmek istediğim yer. Pili güzel. Fakat; Ayarlar'dan bilmediğiniz tüm uygulamaları disable yapınca ve Samsung ve Evernote senkronizasyonunu kapatırsanız. ÇOK İĞRENÇ yapmışlar şu işi.
  • Ekrana sözüm yok.
  • Yeni Touchwiz çok iyi.
  • Tasarımı ve malzeme kalitesi çok iyi.
  • Kamera çok iyi. Tüm videoları 4K çekiyorum. Biraz ısınıyor.
Sonuç olarak herkese tavsiye ettiğim bir telefon. Eksi bölümünde yerden yere vurdum ama onlar sadece üst düzey kullanıcıların canını sıkar. Cyanogenmod çıksa keşke ama Exynos'a takılıyoruz yine.

Uyarı: Eğer mümkünse operatörden almayın. Samsung'la işbirliği yapıp mahvediyorlar. Daha da fazla gereksiz uygulama demek bu da.

Bazı Resimler:

Screenshot_2014-12-31-11-33-12.png
Saçma bir çeviri

Screenshot_2015-02-19-21-49-33.png
Turkcell'le bir olup telefonu dolduran Samsung. Kaç kişi kullanıyor acaba?

Screenshot_2015-02-19-21-08-54.png
İngilizce bırakılan yerler bile var.

Screenshot_2014-12-31-12-31-19.png
Yer kaplayan S Finder ve Q Connect.

20141231_115555.jpg
Aldığım gün çizilen ve hala yüreğimi yakan çok hassas çerçeve. Telefonu almadan önce kılıfını alın.

Ayrıntılı
Note 4 (SM-N910C) İncelemesi adlı yazıma tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Spigen Galaxy Note4 Neohybrid Metal incelememi önümüzdeki günlerde yazacağım.

İyi Sosyaller!

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende Note 4 ile Z3 arasından daha evvel Note 3 kullandığımdan dolayı Z3 'ü tercih ettim. Fakat bu Turkcell uygulamalarını root etmeden kaldırmanın bir yolu yok mu?

@Furkan Yenen Cyanogenmod'u az kullanmadım S4 Mini'de.
Benimde ace 2 vardı. Rom deneyimlerimi onda attım. Cynagenmod gerçekten performanslı bir rom. Hatta Note 3 'ede rom atmayi düşünmüyorum değil :) Knox sayacı korkutuyor. Samsungun düşük model telefonları rom atmaya zorluyor insanı.

Dikkatimi çeken bir nokta telefonda ki ekran koruyucu... Ekran koruyucu jelatin olmadığında çiziliyor mu yoksa sadece önlem almak amacıyla mı yapıştırdınız?. Çünkü dayımda da aynı telefon var ve ekran koruyucu bir film takmadan kullanıyor, Gorilla glass4'e güveniyor herhalde. :D

Sonradan çıkardım. Şu anda koruyucusuz kullanıyorum. GG4 gayet sağlam ve parmak izi bırakmıyor.

Hocam o ekran koruyucu yakışmamış. Hoş durmuyor, çok kalın ve açıkcası ekranı çizeceğinizi düşünmüyorum. Çıkartın ve ekranın güzelliğini görün :)
Bu tavsiyenin üzerine çıkardım. Deneyimim daha iyi oldu.

İlerleyen zamanlarda ekranda çizik vs. durumları uzun kullanım sonucu paylaşırsınız artık. Bazı forumlarda tartışmaya dönüşmüş durumda bu, yok çiziliyor yok çizilmiyor diye.

Şu anda bir kılcal çizik bile yok. Bu yazının amacı ne kadar dayanıklı ve kullanıcı dostu olduğunu göstermekti. Aldığı gün 'Çizilmiyor' diyenlere de bir nevi cevap.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı