Samsung Galaxy S21 alınır mı?

Bütçe
8000

bashrc

Centipat
Merhaba, telefon alacağız. Başına bir şey gelmediği sürece en az 4-5 sene yeni bir telefon alamayacağım. Normalde Android kullanıyorum. Araştırdığımda Samsung Galaxy A52'yi beğenmiştim. Daha sonra Samsung Galaxy S21'i görünce onu daha çok beğendim. Arada çok büyük neredeyse iki katı fiyat farkı var. Ailem 8000 TL sınır koydu yani S21 alabirim. Fakat bilemiyorum, telefon ile hiç oyun oynamam, genelde yaptıklarım fotoğraf yazı yazma video izleme müzik dinleme vb. Arada Termux, Pydroid 3 gibi uygulamalar dışında kullandığım güç gerektiren uygulamalar da yok. YouTube harici sosyal medya dahi kullanmıyorum. Hal böyleyken A52 almak yerine 4000 TL fazla verip S21 almak sizce mantıklı mı, parasını hak eder mi? Kardeşim 8000 TL alabilirlermiş işte demeyin, değeceğini düşünmediğim sürece benim içim rahat etmiyor. Xiaomi, Realme, Oppo vb. markaları dikkate almıyorum boşuna önermeyin, içim rahat alamam. Huawei P40 fena değil fakat dayanıklılığı, Google olmaması, HarmonyOS olacak olması hoşuma gitmiyor. iPhone düşünmüyorum, beğenmediğimden önyargılı olduğumdan değil fakat iPhone 12 128 GB çok pahalı, üstüne şarj aleti vs, 64 GB almam. Son olarak önceliklerim: Uzun ömürlülük, iyi kamera, uzun pil ömrü, güncellik, sağlam yazılım, yüksek RAM, en az 128 GB depolama, görece küçük ekran (6,7 ya da 7 inç olmasın yani).

4-5 sene bulması mümkün ama konforlu değil. Telefonlar 2 sene sonra ilk aldığın performanstan uzak bir durum sergiliyor. 2 sene sonunda bataryasını vs değiştirmen gerekecek. Ayrıca birçok telefon markası gibi Samsung'da yeni güncellemeler ile telefonun ömrünü kısaltıyor. Kamerasını bozuyor ekranını bozuyor hal böyleyken sen de 2-3 sene sonra telefonu değiştirmek isteyeceksin. Hele ki genç biriysen ki öyle görünüyor aynı telefonla uzun yıllar kalman günümüz dünyasında mümkün görünmüyor.

A8 2018 kullanmış ve birkaç aydır S20 Fe kullanan biri olarak eğer fotoğraf çekme gibi hobileriniz var ise S21 alınabilir. Kamera için telefon almak bana göre mantıklı zira günümüz fotoğraf kameralarının fiyatları ülkemizde uçuk düzeyde. Ama yok ben sadece arkadaşlarımla bir araya gelince fotoğraf çekinirim öyle bir hobim veyahut beklentim yok derseniz zaten telefon sizin için olmasa olmaz ama varlığı da fazla önemsenmeyecek olduğundan A52 almanızı tavsiye ederim.

4-5 sene bulması mümkün ama konforlu değil. Telefonlar 2 sene sonra ilk aldığın performanstan uzak bir durum sergiliyor. 2 sene sonunda bataryasını vs değiştirmen gerekecek. Ayrıca birçok telefon markası gibi Samsung'da yeni güncellemeler ile telefonun ömrünü kısaltıyor. Kamerasını bozuyor ekranını bozuyor hal böyleyken sen de 2-3 sene sonra telefonu değiştirmek isteyeceksin. Hele ki genç biriysen ki öyle görünüyor aynı telefonla uzun yıllar kalman günümüz dünyasında mümkün görünmüyor.

Açıkçası yeni telefonlar nasıl işliyor bilmiyorum ama ben o kadar yavaşlayacağını düşünmüyorum, illaki yavaşlayacaktır fakat bu tür şeylerden rahatsız olan biri değilim, sonuna kadar kullanırım. Hatta şuanda da 4 yıllık bir telefon kullanıyorum, düşmeseydi yeni telefon almayacaktım. Ama Samsung'un da yazılım ile telefonu yavaşlattığını bilmiyordum.

A8 2018 kullanmış ve birkaç aydır S20 Fe kullanan biri olarak eğer fotoğraf çekme gibi hobileriniz var ise S21 alınabilir. Kamera için telefon almak bana göre mantıklı zira günümüz fotoğraf kameralarının fiyatları ülkemizde uçuk düzeyde. Ama yok ben sadece arkadaşlarımla bir araya gelince fotoğraf çekinirim öyle bir hobim veyahut beklentim yok derseniz zaten telefon sizin için olmasa olmaz ama varlığı da fazla önemsenmeyecek olduğundan A52 almanızı tavsiye ederim.

Açıkçası kamerayı aktif olarak kullanıyorum. Zaten aklımın karışmasının nedeni bu. Kamera olmasa A52 bana yetiyor.

Yavaşlatıyor maalesef. Samsung members uygulamasına girerek şikayetleri okuyabilirsin ki bunlardan biri de benim. Samsung S21'i elbette öneririm size güncel telefon sizi uzun soluklu mutlu edecektir. Bende yarın itibarıyla Samsung S9'dan iPhone 11'e geçiş yapıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açıkçası yeni telefonlar nasıl işliyor bilmiyorum ama ben o kadar yavaşlayacağını düşünmüyorum, illaki yavaşlayacaktır fakat bu tür şeylerden rahatsız olan biri değilim, sonuna kadar kullanırım. Hatta şuanda da 4 yıllık bir telefon kullanıyorum, düşmeseydi yeni telefon almayacaktım. Ama Samsung'un da yazılım ile telefonu yavaşlattığını bilmiyordum.

Açıkçası kamerayı aktif olarak kullanıyorum. Zaten aklımın karışmasının nedeni bu. Kamera olmasa A52 bana yetiyor.
Kamera için bütçeniz olduğundan ötürü S21´i tercih ederdim ben.

Konu "Samsung güncelleme ile yavaşlatıyor" tartışmasına dönmüş. Hayır, böyle bir şey yok. Samsung Members uygulamasına da baksanız, başka forumlara da baksanız her cihazdan şikayetçi olan insanları rahatlıkla bulabilirsiniz. Android tarafındaki en iyi ve en sorunsuz arayüzlerden birisi One UI'dır.

Önceliklerinize bakacak olursak ben 4.000 TL çıkmayın derim, Samsung Galaxy A52'de ekranı, yazılımı, Android 14 dahil 4 yıl güvenlik güncellemesi, performansı ve kamerası ile gayet memnun edecektir.

Bu miktardaki bir para telefona verilecekse iPhone harici bir şey alınmaması taraftarıyım. Gerçekçi olmak gerek S21 ile A52 veya A72 arasında o fiyat farkına değecek bir şey yok kimse kimseyi kandırmasın. Aynı şey Huawei vs. için de geçerli.

S21 ile A52 arasında dağlar kadar fark var. P40 modeli Google yüzünden alınmaz. S21 modelinin rakibi P50 serisidir. S21 alabilirsin. Iphone tarafında 64 modelleri madem yetmeyecek S21 ideal bir seçim olur. S21 serisi S20 serisi gibi yonga olarak sıkıntılı da değil.

Geri
Yukarı