Samsung Galaxy S22 60 FPS çekilen video 43 FPS gözüküyor

Makaleler
9
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i7 10750H || GTX 1660 Ti 6 GB Mobile || 2x16 GB RAM || 512 GB NVMe M.2 SSD || 1080p 144 Hz IPS Panel || Windows 11-macOS Big Sur || Acer Nitro 5 AN515-55 2020 ||
Meslek
Öğrenci
Ön kamera ile 4K 60 FPS modunda ve otomatik FPS ayarı kapalı şekilde 3 dakikalık bir araç içi video çektim.

Daha sonra izlediğimde ve video ayrıntılarına baktığımda 60 FPS olmadığını fark ettim. Bunun sebebi nedir?

@BERWAR

Screenshot_20230209_170125_Gallery.jpg

Otomatik FPS ayarı açık olduğunda durum nasıl?
O şekilde denemedim aynı senaryoda. Ancak video sabitleme kapatınca düzeldi. Video sabitleme OIS'e ek yazılımsal destek mi sunuyor? Bildiğim kadarıyla OIS her zaman aktif ama OIS+EIS gibi bir ayar diye tahmin ediyorum.

Selfie kamerasında OIS yok ki. FPS düşürmesin nedeni ışığa göre daha iyi görüntü sağlamak.
Bu seçenek ana kamerada da var da onun için sormuştum. Otomatik kalite ayarı kapalıyken neden FPS'den taviz veriyor bunu anlamadım.

OIS yazılımla koordineli çalışır da arkada kameradaki OIS kapatıp ön kameraya etki etmesine anlam veremedim. Otomatik kalite ayarı kapalıyken de FPS'den taviz vermemesi gerek. Otomatik kalite FPS ayarı kapalı halde ışığın bol olduğu alanda denese bakalım FPS nasıl olacak.

Ön kamera ile 4K 60 FPS modunda ve otomatik FPS ayarı kapalı şekilde 3 dakikalık bir araç içi video çektim.

Daha sonra izlediğimde ve video ayrıntılarına baktığımda 60 FPS olmadığını fark ettim. Bunun sebebi nedir?

@BERWAR

Eki Görüntüle 1662400

Ön kameradaki sensörün ufak olması ve yeteri kadar ışık almaması. Video çekiminde FPS arttıkça kameradaki sensörün ışık ihtiyacı artar. Sendeki FPS düşmesinin sebebi sensörün görüntü kalitesinin bozulmasını engellemeye çalışmasıdır. Ön kamerada OIS olmamasıda özellikle düşük ışıkta kaliteyi etkiler. 1080p 60FPS ya da 4K 60FPS çekimini iyi ışıklı bir ortamda yapmanı tavsiye ederim. Işığın az olduğu bir ortamda 1080p 30FPS ya da 4K 30FPS idealdir.

Ön kameradaki sensörün ufak olması ve yeteri kadar ışık almaması. Video çekiminde FPS arttıkça kameradaki sensörün ışık ihtiyacı artar. Sendeki FPS düşmesinin sebebi sensörün görüntü kalitesinin bozulmasını engellemeye çalışmasıdır. Ön kamerada OIS olmamasıda özellikle düşük ışıkta kaliteyi etkiler. 1080p 60FPS ya da 4K 60FPS çekimini iyi ışıklı bir ortamda yapmanı tavsiye ederim. Işığın az olduğu bir ortamda 1080p 30FPS ya da 4K 30FPS idealdir.
Hocam gündüz ve güneşli bir havada idim ama yine de farklı kalite ve FPS ile denemeler yapacağım. Aynı koşulda sadece video sabitleme kapalı 10 dakikalık bir çekim daha yaptım ve sorunsuz 60 FPS olmuş. Video sabitleme ile bir iligisi var ama neden çözemedim henüz.

Hocam gündüz ve güneşli bir havada idim ama yine de farklı kalite ve FPS ile denemeler yapacağım. Aynı koşulda sadece video sabitleme kapalı 10 dakikalık bir çekim daha yaptım ve sorunsuz 60 FPS olmuş. Video sabitleme ile bir iligisi var ama neden çözemedim henüz.

Hocam Samsung ön kamerasında 4K videoda OIS yok. Sadece eis var. Eisde stabilizasyon için crop yapar yani görüntüyü yanlardan kırpıp açıyı daraltır. Croptan kaynaklı olabilir. Samsung'un 4K videoda OIS koymayıp cropla uğraşmasına anlam veremiyorum.

Hocam Samsung ön kamerasında 4K videoda OIS yok. Sadece eis var. Eisde stabilizasyon için crop yapar yani görüntüyü kırpıp açıyı daraltır. Croptan kaynaklı olabilir. Samsung'un 4K videoda OIS koymayıp cropla uğraşmasına anlam veremiyorum.
Hocam önde OIS yok biliyorum ama video sabitleme ayarı hem arka hem ön için aktif. Bunu demek istiyorum.

Geri
Yukarı