Samsung Galaxy S6 Edge Custom ROM

• Konuyu başlatan Silinen üye 164587
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 8B
S

Silinen üye 164587

Ziyaretçi
Ben bu konularda çok acemiyim ve bazı sorularım var. Bence bu soruları cevaplayabilirsiniz.
1-) S6 Edge (FQ) için herhangi bir Samsung based custom ROM kurmak istiyorum. Herhangi bir Samsung tabanlı (S9, Note9 vb.) Özel ROM yüklersem, Shealt, SamsungPass, SamsungWearable ve benzeri uygulamaları kullanmaya devam edebilir miyim?
2-) Custom ROM kurarsam, stok ROM'a geri dönebilir miyim?
3-) Pek çok custom ROM'un sayfasına baktım ama kamera hataları ve benzeri şeyler yazdılar. Nasıl stabil bir Custom ROM bulabilirim, bana herhangi bir Samsung tabanlı özel rom önerebilir misiniz? Android sürümü önemli değil ama android 8 veya daha yüksek olursa olacak iyi olur.
4-) Özel bir ROM kurarsam, cihazlarımın performansı artar mı?

Destekleriniz için çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
1- Custom ROM yapan kişiler destek eklemişlerse evet kullanabilirsiniz ancak eklenmemişse ve kod aileleri farklı ise örnek S4 cihaza Note9 ROM kuramazsını ya da kurulur ama kullanılması çok zor olabilir. Samsung uygulamaları ise Custom ROM içinden silinmiş ise hiç gelmez, geliyorsa bile ROM ile gelen bazı değişiklikler kullanılmamasını sağlayabilir.

2- Evet, Samsung'un kendi verdiği ROM'u indirerek aynı ROM'a geri dönebilirsiniz.

3- Android sürümü genelde Custom ROM'ların genel amacıdır. Cihaza gelmeyen sürüme sahip olurlar. Anca kevet, Custom ROM'lar bazı özelliklerden feragat edilmesini gerektirebilir. Stabil olma konusunu ise ya kendiniz test edecek, bir kaynak okuyacak ya da test eden birisini bulacaksınız. Önerdiğim ROM burada söylemeyeyim özel olarak ama belli bir kitleye ulaşmış ROM yapımcıları mevcut. CynogenMOD, Paranoid Android, AOKP, gibi.

4- Özel ROM kurmak cihaz performansını kötü de etkileyebilir, iyi de etkileyebilir. Bu ROM'a görre değişiklik gösterir. Performans odaklı ROM'lar mevcut.

1- Custom ROM yapan kişiler destek eklemişlerse evet kullanabilirsiniz ancak eklenmemişse ve kod aileleri farklı ise örnek S4 cihaza Note9 ROM kuramazsını ya da kurulur ama kullanılması çok zor olabilir. Samsung uygulamaları ise Custom ROM içinden silinmiş ise hiç gelmez, geliyorsa bile ROM ile gelen bazı değişiklikler kullanılmamasını sağlayabilir.

2- Evet, Samsung'un kendi verdiği ROM'u indirerek aynı ROM'a geri dönebilirsiniz.

3- Android sürümü genelde Custom ROM'ların genel amacıdır. Cihaza gelmeyen sürüme sahip olurlar. Anca kevet, Custom ROM'lar bazı özelliklerden feragat edilmesini gerektirebilir. Stabil olma konusunu ise ya kendiniz test edecek, bir kaynak okuyacak ya da test eden birisini bulacaksınız. Önerdiğim ROM burada söylemeyeyim özel olarak ama belli bir kitleye ulaşmış ROM yapımcıları mevcut. CynogenMOD, Paranoid Android, AOKP, gibi.

4- Özel ROM kurmak cihaz performansını kötü de etkileyebilir, iyi de etkileyebilir. Bu ROM'a görre değişiklik gösterir. Performans odaklı ROM'lar mevcut.

Hocam XDA'da birkaç konuya falan baktım da S6 Edge Android 8 Rom Based Note 9 gibi ibareler var, Custom ROM kurmak istememdeki amaç aslında hem şu Edge ekranının ışıklandırmasını modernleştirmesi hemde touchwiz, mesajlar vs. uygulamaların yeni hallerini alması. Stock ROM da bunları güncelleyemiyorum o yüzden custom a yöneldim fakat hangi ROM'u seçeceğim konusunda en ufak bir fikrim yok.

Şöyle bir ROM buldum mesela, işime yarar gibi. Açıkçası Samsung S6 ya güvenlik güncellemelerini bile bıraktığından Custom ROM'a da yöneldim. Yukarıdaki ROM'da bazı kişilere kernel kurmalarını söylemişler. Kernel ile ROM'un ne farkı var ? Biraz bilgi verebilir misiniz ?

Birde bu custom ROM'lara güncelleme geldiğinde nasıl kuruyoruz?

ROM kullanmaya karar vermeden önce o ROM'u biraz daha araştırın. Varsa eğer videolu önizlemelerine bakın, zamanınız bolsa nelerin değiştirildiğine bakın eğer varolan önceden bir şey ile değiştirilmişse onu da araştırın ve iyice düşünüp öyle karar verin çünki bazen sonuçlar beklenenden ve/veya göze alınandan kötü olabiliyor.

ROM ile Kernel farklı şeylerdir.

ROM senin gördüğün Arayüz, uygulamar kullanmanı sağlayan, bir seviyeye kadar sitemi yönetmeni sağlayan, özelleştirme imkanları olan işletim sistemleridir.

Kernel ise alt tabanda yer alan en temel yönetim sistemidir. CPU Çekirdek yönetimi, bellek yönetimi, donanım yönetiminden sorumlu yazılım şeklinde özetlenebilir.

Kernel kurun demelerinin sebebi eğer telefonda olmayan bir özellik eklenmiş ise telefon içinde olan Kernel yazılımının desteği olmamasından dolayı o özelliği kullanamamanız veya farklı bir Kernel sürümü gerektirecek bir veya birden fazla değişikliklerin olmasıdır.

Tamamdır çok teşekkür ederim. Bundan sonraki sorularımı ROM yapımcısına PM atmam gerekiyor sanırım bazı konularda cevabı bana bir tek o verebilir bı uygulamalar konusu vs. Umarım knox sayacını arttırmama değer :)
@Supangela Kernel kurduktan sonra stock roma dönmek istedim diyelim, yapmam gereken başka bir şey olacak mı ? Sonuçta cihazdaki temel yönetim sistemini değiştirdiğimizden Samsung'un yaptığı kernel vs. geri dönmem gerekmez mi ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış. Kesinlikle ve kesinlikle yanlış.

Kod ailesi farkı diye bir şey yok. Öncelikle Android'in daha doğrusu Linux ekosisteminin nasıl çalıştığınız öğrenmeniz gerekiyor. Bahsettiğiniz şey "derleme" farkı. 64-bit destekli yani ARM-v8'e göre derlenirse ayrı, 32 bit yani ARMeabi-v7'ye göre derlenirse farklı dosyalar ve sistem kaynağı erişimi olur. Cihazların farklı donanımlara sahip olması ise artık Treble destekleyen cihazlarda kernel ve /vendor bölümünü bağlayan şeydir. Treble desteği olmayan cihazlarda ise /vendor olarak adlandırılan üretici bilgilerinin sistem manuel olarak gömülmesi ile elde edilir.

1-) S6 Edge (FQ) için herhangi bir Samsung based custom ROM kurmak istiyorum. Herhangi bir Samsung tabanlı (S9, Note9 vb.) Özel ROM yüklersem, Shealt, SamsungPass, SamsungWearable ve benzeri uygulamaları kullanmaya devam edebilir miyim?
Öncelikle evet, kurabilirsin. Aynı zamanda S Health, Samsung Wearable kullanmak mümkün ama Samsung Pass, Samsung Pay ve Samsung Knox gibi cihazın Knox sayacına bağlı olan işlevleri kullanamazsın.
2-) Custom ROM kurarsam, stok ROM'a geri dönebilir miyim?
Evet, ODIN ile istediğin sürüme geri dönüş yapabilirsin.
3-) Pek çok custom ROM'un sayfasına baktım ama kamera hataları ve benzeri şeyler yazdılar. Nasıl stabil bir Custom ROM bulabilirim?
Tam anlamıyla stabil bir custom rom bulman imkansız çünkü orijinal romlar bile yeteri kadar stabil olmayabiliyor. Özellikle cihazına yayınlanan en güncel sürümün üstündeki yazılımlarda kesinlikle bir taraftan feragat etmek zorundasın. Üretici firmanın kaynak kodlarına sahip olunmadığı için elle yapılan düzenlemeler bir yere kadar cihazı götürüyor.
Bana herhangi bir Samsung tabanlı özel rom önerebilir misiniz? Android sürümü önemli değil ama android 8 veya daha yüksek olursa olacak iyi olur.
Şuanda test ekibinde olduğum geliştirici N5 ve S6/E/E+ için Pie, OneUI portunu çıkarttı ama S6/E/E+ için çok düzgün çalışmıyor şu dönemde. Yapılması gereken oldukça iş var daha. Ama bunun dışında bahsettiğim geliştiriciye S6 konusunda destek veren Türk bir geliştirici daha var. Onun Oreo portunu deneyebilirsin diye düşünüyorum. Ama özellikle Samsung arayüzlü ve hatasız daha üst Android sürümlü bir ROM arıyorsan, üzgünüm. Bir yerden feragat etmek zorundasın.
4-) Özel bir ROM kurarsam, cihazlarımın performansı artar mı?
Performans artma konusu tamamen kullanım şekline göre değişir. Ayrıca işin içinde birçok etmen var. Kernel kısmı ayrı, framework kısmı ayrı, systemui kısmı ayrı base ve port olarak ele alınan tabanların bile ayrı etkisi var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı