Samsung Galaxy SIII 2 GB ve 1 GB Modeller Arasında Performans Farkı Var mı?

256 MB, 512 MB ile 1 GB RAM arasında ciddi performans farkı var ama hemen ortaya çıkmıyor. Tonla uygulama çalışırken bazı uygulama sürümleri optimize kodlanmadığı için sistem belleğini cidden tüketebiliyorlar.

Gerçek yaşam örneği olarak bazı HTC modellerinde mesaj geçmişini düzenli silmezsen o düşük RAM yüzünden telefon bir noktadan sonra 20.000 küsür SMS silmeye çalıştığında kilitlenme sorunu çıkartıyor. Çözüm fabrika ayarlarına dönüş veya ROM yükleme oluyor. Daha yüksek RAM şahsen bazı Samsung modellerini tercih etme sebebim.

Samsung Galaxy S3'e gelince, Türkiye'deki 1 GB RAM'li modeli şişirmeyi başaracak kadar uzun süre test etmedim. Fazla RAM göz çıkartmaz ancak şöyle özetleyeyim, gündelik performans farkını hissetmezsin, kolay kolay RAM'den kaynaklanan bir sorunla karşılaşmazsın 1 GB bellek bir akıllı telefon için çok ciddi bir miktardır ve gayet yeterlidir. Ayrıca yeni Android sürümleri v eyeni modeller eski telefonlara göre çok daha verimli çalışıyorlar.

Cevap seni tatmin etti mi? Kafana takılan bir şey varsa sormaktan çekinme.

256 MB, 512 MB ile 1 GB RAM arasında ciddi performans farkı var ama hemen ortaya çıkmıyor. Tonla uygulama çalışırken bazı uygulama sürümleri optimize kodlanmadığı için sistem belleğini cidden tüketebiliyorlar.

Gerçek yaşam örneği olarak bazı HTC modellerinde mesaj geçmişini düzenli silmezsen o düşük RAM yüzünden telefon bir noktadan sonra 20.000 küsür SMS silmeye çalıştığında kilitlenme sorunu çıkartıyor. Çözüm fabrika ayarlarına dönüş veya ROM yükleme oluyor. Daha yüksek RAM şahsen bazı Samsung modellerini tercih etme sebebim.

Samsung Galaxy S3'e gelince, Türkiye'deki 1 GB RAM'li modeli şişirmeyi başaracak kadar uzun süre test etmedim. Fazla RAM göz çıkartmaz ancak şöyle özetleyeyim, gündelik performans farkını hissetmezsin, kolay kolay RAM'den kaynaklanan bir sorunla karşılaşmazsın 1 GB bellek bir akıllı telefon için çok ciddi bir miktardır ve gayet yeterlidir. Ayrıca yeni Android sürümleri v eyeni modeller eski telefonlara göre çok daha verimli çalışıyorlar.

Cevap seni tatmin etti mi? Kafana takılan bir şey varsa sormaktan çekinme.
Hocam Allah razı olsun çok güzel açıklamışsınız da, benim kafama takılan sorun şu; biraz araştırdım, bilmiyorum doğru mu anladım ama, bu Türkiye'deki SIII ile Amerika'daki SIII farklıymış. Amerika'da LTE varmış. Bunun içindeki donanım da biraz farklıymış, örneğin işlemcisi çift çekirdekmiş. Şimdi ben zaten HTC One X istiyordum kasasının sağlamlığından dolayı, o seçeneğim olmuyormuş niye bilmiyorum. Telefonu Amerika'dan getirteceğim eğer bir terslik olmazsa. Geriye 2 seçeneğim kalıyor. HTC One S ve Samsung Galaxy SIII. Ben de doğal olarak SIII dedim ama telefon kafama takıldı, internette oturdum aramaya başladım. Akıllı telefonlara çok yabancıyım. Okusam araştırsam da hala Tegra 3 ile Snapdragonlar arasındaki farkları filan anlayamıyorum. Benim telefonun Ram'i ile ilgili bir sıkıntım yok. Telefon babamın alacağı son telefon olduğu için en iyisini almaya çalışıyorum. Ne kadar uzun giderse o kadar iyi,Nokia 6230i'mi 5.5-6 sene kullandım. Yaklaşık bir yıl C3-01 kullandım fakat sürekli reset atıyor ve garanti telefona format atıp geri yolluyor. Bıktım artık. Bu telefon da düzgün kullanayım da 7 sene filan gitsin istiyorum. Kısacası hocam bu LTE'nin donanımı 3G versiyonundan kötü mü? Teşekkürler.

Türkiye'de satılarn Samsung Galaxy S3 ve HTC One X karşılaştırıldığında hemen hemen aynı notu alıyorlar. İkisi de çok güçlü cep telefonları ve hangisini alırsan al pişman olmazsın. Ucuza gelmeyecekse yurtdışından almana gerek yok.

Amerika'dan aldıracaksan dikkatli olman gereken çok ama çok önemli bir konu var, ABD'de iki farklı internet altyapısı olduğu için iki farklı standart var. Servis sağlayıcılara göre farklı modeller üretiliyor. İşte bu yüzden mesela bir telefon önce bir servis sağlayıcı tarafından satılırken, rakibi diğer servis sağlayıcı tarafından satılıyor. Yok farklı servis sağlayıcılar (Verizon, AT&T vb) aynı telefonu satıyorsa, sattıkları telefon kendi hatlarına göre oluyor. Bazı telefon modelleri farklı standartlarda çalışmaya hazırlıklı oluyor.

Peki Türkiye'de hangi standart var? Türkiye'de henüz LTE yok, Turkcell testini yapıyor ama ihalesi daha verilmedi ve Vodafone, Avea (TTNET) hazır olana kadar verilmeyecek. 3G'de yaptıkları gibi bekletecekler. Bu yüzden 3G standartı önemli bizim için, LTE değil, LTE yarın öbür gün gelirse hazır olayım diyorsan o zaman da bizim LTE şebekesinin ABD LTE şebekesiyle uyumlu olacağının bir garantisi yok. Kaldı ki şu an ABD'deki LTE de sahte LTE, gerçek 4G değil.

Turkcell sattığı Samsung Galaxy S3'ün bağlantı standartlarını sıralamış. Sen de ABD'den getirteceksen bu özelliklerin olduğunu doğrula, emin ol, ona göre al ki sıkıntı çekmeyesin. Henüz ABD'den S3 getirtmediğimiz için seni her şeye karşı hazırlıklı olasın diye teorik olarak bilgilendirmek durumundayım. Umarım işine yarar.

Turkcell'in listelediği Samsung Galaxy S3 Bağlantı seçenekleri, ABD'den getirteceğin telefonda aynı özelliklerin olmasına dikkat et:
GSM Band Desteği: 850, 900, 1800, 1900, 3G/UMTS2100, HSDPA2100, HSDPA900, HSDPA850, HSDPA1700

Amazon'dan bakalım:
Amazon.com: Samsung Galaxy S III / S3 Unlocked GSM Smart Phone (Marble White): Cell Phones & Accessories

• HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100
  • GSM 850 / 900 / 1800 / 1900

HSDPA standartları da GSM standartları da tutuyor. Demek ki bu telefonu alsan (Unlocked önemli) rahatlıkla kullanabilir, konuşabilir ve 3G internete bağlanabilirsin.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı