Samsung J5 root atmak

Arkadaşlar şu anda kullandığım telefon Samsung j5. yaklaşık 5.5 yıldır kullanıyorum ve artık bırakın uygulama indirmeyi dosya indirmeye bile alanım kalmadı. Zaten 8 GB'lik bir alanı vardı. Neyse internetten root atma işlemleriyle ilgili biraz araştırma yaparken bir sitede rootun zararlarıyla ilgili bir yazı okudum ve orada"eğer BT sektörü çalışanı veya uzman sayılabilecek derecede bilgi sahibi değilseniz, Android cihazınızı rootlamanızı önermiyoruz." Diye bir cümleye denk geldim ve bu süper kullanıcı ayarlarını devreye sokarak bilgi çalınması, parasal işlemler konusunda virüslere ve hackerlere kapı açıyormuşuz. Bunun doğruluğu vardır elbet ama bildiğiniz gibi internet siteleride pireyi deve yapmak gibi bir huy da var. Ve bazen root atarken yanlış yapılan işlemler telefonu bir takozdan farksız bir şeye dönüştürdüğü söyleniyor.
1 Sizce bunları göze alıp root atmalı mıyım?
2 Benim sorunum sadece hafıza problemi ve buna neden olan programlar da sistemin kendi programları 8 GB'lik telefonda 5 GB sistem hafızası var. Benim sadece diğer alanlara dokunmadan bu hafıza problemini çözebileceğim bir root veya çözüm yolu var mı?

Eğer telefonunu sevmiyorsan neden olmasın yani.
Root işlemi sonrasında telefona güncelleme gelmiyor bildiğim kadarıyla, ayrıca yanlış yaptığınız takdirde PC kullanarak ve biraz daha karmaşık işlemler gerçekleştirerek düzeltmeniz gerekir.
Yani kısaca SD kart satın alıp onu kullanın, o riski almaya değmez.

Roottan bir şey olmaz başka bir Custom ROM kur içindeki gereksiz programlar gitsin rahatlar telefonun.

SD kart girişi varsa SD kart takabilirsin.

SK karta uygulama kurulmuyor. Keşke kurulsa rootla uğraşmam hiç
Eğer telefonunu sevmiyorsan neden olmasın yani.
Root işlemi sonrasında telefona güncelleme gelmiyor bildiğim kadarıyla, ayrıca yanlış yaptığınız takdirde PC kullanarak ve biraz daha karmaşık işlemler gerçekleştirerek düzeltmeniz gerekir.
Yani kısaca SD kart satın alıp onu kullanın, o riski almaya değmez.
telefona yaklaşık 3 yıldır güncelleme gelmiyor zaten 5.5 yıllık telefon :D
arkadaşlar peki şöyle bir yol kullanmayı denesem nasıl olur?
eğer indireceğim uygulamayı/oyunu apk olarak indirsem ve o apk acaba data dosyalarını cihaz hafızasına mı kurar? yoksa sd karta mı kurar? bu yolla uygulamayı sd karta kurma gibi birşey yapabilir miyiz?

Son düzenleme:
Bende de J500f var. Garantisi biter bitmez root yaptim. Daha onceki Ace telefonumu da o sekil kullanmistim.

Dediginiz gibi; hafizasi cok az. Rootladigim ve minimum uygulama kurdugum, programlari sdkarta attigim halde ancak telefonun %50sini bosaltabildim.

Bir ara Custom rom.la da kullandim.

Gercekten bu telefonu kullanmanin baska yolu yok. Root atmadan once, aldigim sdkart hicbir ise yaramamisti.

Risklerini de degerlendirin tabi ki.

Geri
Yukarı