Samsung LC27HG70QQMXUf HDR sorunu

AsakaXenshi

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Cpu: AMD Ryzen 5 5600X / Gpu: SAPPHIRE Nitro Plus 6700 XT / Ram: CORSAIR Vengeance RGB Pro 16 GB CL16 3600Mhz / MotherBoard: GIGABYTE UD X570 / Psu: SHARKOON ShpV2 650w
Arkadaşlar selam herkese. Başlıkta belirttiği monitörü kullanıyorum lakin bir sorun ile karşı karşıyayım. Windows HDR ayarlarından etkin yaptığımda ekran çok gri ve sönük oluyor. Tam olarak ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilecek var mı?

Windows HDR ayarı maalesef böyle zaten. Siz monitörden HDR açın oyunların HDR olması için Windows'dan açmanıza gerek yok.

Monitörde HDR ayarını bulamadım ama teşekkür ederim.

Eğer monitöründe HDR özelliği mevcut ise sadece oyunlarda oyun içi ayarlarda HDR aktif ederek kullanabilirsiniz.

Ekran kartı ayarları falan değil, değil mi? Oyunun kendi ayarlarından bahsediyorsunuz deneyeceğim ve evet monitör HDR destekli.

Ekran kartı ayarları falan değil, değil mi? Oyunun kendi ayarlarından bahsediyorsunuz deneyeceğim ve evet monitör HDR destekli.
Samsung CHG70 kullanıyorum monitörün menüsünde HDR açıp kapamak için biz özellik yok. Zannedersem diğer monitörlerde de yok. Sadece tv kategorisine giren modellerde mevcut OSD hdr ayarları diye biliyorum ama yanılıyor da olabilirim. Evet ekran kartı ayarları değil direk oyununuza girin oyun içi ayarlardan HDRyi aktif edin. Windows HDR açmamanız daha yararlı olur çünkü windowsun bu konuda hala bir güncellemesi mevcut değil.

Samsung CHG70 kullanıyorum monitörün menüsünde HDR açıp kapamak için biz özellik yok. Zannedersem diğer monitörlerde de yok. Sadece tv kategorisine giren modellerde mevcut OSD hdr ayarları diye biliyorum ama yanılıyor da olabilirim. Evet ekran kartı ayarları değil direk oyununuza girin oyun içi ayarlardan HDRyi aktif edin. Windows HDR açmamanız daha yararlı olur çünkü windowsun bu konuda hala bir güncellemesi mevcut değil.
Bu arada saçma bir şekilde youtube den video izlerken ekran gidip anlık gidip geliyor kapanmadan. Neden bunu yapıyor olabilir?

dp kablosuyla kullandığınızı varsayarak görüntü ayarlarından hz değerlerini kontrol edebilirsiniz. Genelde hz değeri olması gerekenden düşük olduğunda ekran geçişlerinde gecikme olabilir.

dp kablosuyla kullandığınızı varsayarak görüntü ayarlarından hz değerlerini kontrol edebilirsiniz. Genelde hz değeri olması gerekenden düşük olduğunda ekran geçişlerinde gecikme olabilir.
Dp kablo siparişi verdim. Şuan idare olarak yanında gelen HDMI ile kullanıyorum.

Dp kablo siparişi verdim. Şuan idare olarak yanında gelen HDMI ile kullanıyorum.

DP kablo ile bağlantı gerçekleştirdiğinizde çok daha verimli olur. HDMI bağlantı ile 144hz alamıyorsunuz sanırım 120hz kadar destekliyor. Ayrıca HDMI ile freesync eğer monitör destekliyorsa açabilirsiniz sanırım kullandığınız model desteklemiyor. DP kablo ile bağlantı gerçekleştirdiğinizde çok daha verimli kullanabilirsiniz monitörü. Şu anda sanırım 120hz de monitörünüz. O yüzden geçişlerde oyun açıkken alt tab sayfalar arası yada gecikme yaşanıyor. Özetle DP kablo kullanmaya başlayınca sorun ortadan kalkacaktır.

Geri
Yukarı