Samsung Magician performance optimization hangi modunda kullanılmalı?

• Konuyu başlatan NRVS
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 808

NRVS

Megapat
Makaleler
9
Yer
C-137
SSD veya HDD modeli
Samsung 870 Evo
870 EVO kullanıyorum, standart modunda şu anda. Bunu performans moduna almaya gerek var mı? Bu konuda performans modunda sıkıntı olabileceği söylenmiş ama emin olmak istiyorum.
Standart modunda aldığım hız:

Screenshot_2.png

Screenshot_1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben 980 Pro'yu yarısı dolu iken Power Saving Mode kullanıyordum, şuan 30GB boş yer kaldı standart moda aldım. Performans mod ile ne farkı var test etmedim açıkçası.

Ben 980 Pro'yu yarısı dolu iken Power Saving Mode kullanıyordum, şuan 30GB boş yer kaldı standart moda aldım. Performans mod ile ne farkı var test etmedim açıkçası.
Siz söyleyince test etmek için Power Saving moduna aldım. Standart moduna göre hızında herhangi bir farklılık olmadı sadece Over Provisioning özelliği açıldı.

Performans modunda bu konuda arkadaşın söylediğine göre ciddi bir hız artışı oluyormuş ama elektrik kesintisi gibi olaylarda veri kaybı yaşanabiliyormuş. Bölgemde elektrik kesintisine çok sık rastlamıyorum ama ayda 1-2 kez kesildiği oluyor.

Siz söyleyince test etmek için Power Saving moduna aldım. Standart moduna göre hızında herhangi bir farklılık olmadı sadece Over Provisioning özelliği açıldı.

Performans modunda bu konuda arkadaşın söylediğine göre ciddi bir hız artışı oluyormuş ama elektrik kesintisi gibi olaylarda veri kaybı yaşanabiliyormuş. Bölgemde elektrik kesintisine çok sık rastlamıyorum ama ayda 1-2 kez kesildiği oluyor.
Şahsen ne kadar performans artışı olabilir ki diye düşünüyorum. Zaten olağan üstü hızlı bir SSD ve ben sadece oyun oynamak bir kaç amatör edit için kullanıyorum. Gayet yeterli yani yarım saatlik işimi 2-3 dakika kısaltsın diye SSD'yi zorlamanın alemi yok diye düşünüyorum. Kullanan arkadaşa niye açtın diyemem sonuçta olan bir özellik. Ben daha uzun vadede kullanabilmek adına, 100 GB+ yer açıldığı taktirde Power Saving moduna alıyorum. Yanlış okumadıysam SSD'nin %10'u kadar bir alanın boş olması gerekiyor, yazıyor. Şuan standart modda ve hızı şu şekilde:
1.png

Disk ağzına kadar dolu, tam performans veremedi heralde ama benim için gayet yeterli.
2.png

Bence vaat ettiği hızlara ulaşıyor. Ufak pürüzlere takılmamak lazım. 7000 okumuş veya 6800 okumuş aradaki fark o kadar az ki konuşmaya bile değmez. Performans moduna alıp 8000'e çıkarmanın da bir mantığı yok bana kalırsa.
  • Sırasıyla 7,000/5,000 MB sn'ye kadar sıralı Okuma / Yazma hızları. Performans, sistem donanımı yapılandırmasına bağlı olarak değişir
  • Arayüz: PCIe Gen4. X4, NVMe 1.3c
  • NVMe M.2 (2280)

Son düzenleme:
Şahsen ne kadar performans artışı olabilir ki diye düşünüyorum. Zaten olağan üstü hızlı bir SSD ve ben sadece oyun oynamak bir kaç amatör edit için kullanıyorum. Gayet yeterli yani yarım saatlik işimi 2-3 dakika kısaltsın diye SSD'yi zorlamanın alemi yok diye düşünüyorum.
Hızın 390'dan 4700 civarına çıktığını söylemiş test eden arkadaş. Çok ciddi bir hız artışı olduğu için dikkatimi çekmişti ama evet size katılıyorum SSD'nin ömrünü kısaltmaya gerek yok.
Sizin SSD zaten çok hızlı sizce çok artış olmaz diye düşünüyorum ama 870 EVO da büyük bir artış var.

Hızın 390'dan 4700 civarına çıktığını söylemiş test eden arkadaş. Çok ciddi bir hız artışı olduğu için dikkatimi çekmişti ama evet size katılıyorum SSD'nin ömrünü kısaltmaya gerek yok.
Sizin SSD zaten çok hızlı sizce çok artış olmaz diye düşünüyorum ama 870 EVO da büyük bir artış var.
Abi 3900'den 4700'e çıksa bile 800'lük bir artışın o kadar fark yaratacağını sanmıyorum ya. İnanın 30 dakikalık bir işte bile 1 dakika belki kısaltır. Kaldı ki belirli hızda stabil kalması daha makul bir seçenek. Boost'layıp ısıtmaya gerek yok diski. Karar sizin yine de. Dediğim gibi 7000'den 8500'e bile çıkarsa ben yine de açmam özelliği, çünkü gayet yeterli, çoğu piyasa NWME SSD bu hızlara yetişemiyor bile. Sizinki için de aynı şey geçerli. Marka vermeyeyim ama çoğu yeni çıkan SSD sizin hızlarınıza yetişemediği halde peynir ekmek gibi satıyor. Bu sadece elindekinin sana yetmesi ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Her zaman daha iyisini istemek biz insaların bir arzusu diyeyim. :)

Geri
Yukarı