Samsung monitörü 144 Hz'den 190'a overclock yapmak uzun vadede sorun yaratır mı?

Astaryus

Hectopat
Arkadaşlar eski monitörümü 60'dan 75'e overclockladım. Ana monitörümü overclocklayayım dedim 200'e kadar çıkıyor ancak 196'dan sonraya bozulmaya başlıyor, o yüzden bende 190'a sabitledim ve gerçekten çok akıcılaştı, panelim Samsung VA panel. Sizce bunun uzun vadede ne gibi sorunu olur?

Orjinali 144hz.

Son düzenleme:
Arkadaşlar eski monitörümü 60'dan 75'e overclockladım. Ana monitörümü overclocklayayım dedim 200'e kadar çıkıyor ancak 196'dan sonraya bozulmaya başlıyor, o yüzden bende 190'a sabitledim ve gerçekten çok akıcılaştı, panelim Samsung VA panel. Sizce bunun uzun vadede ne gibi sorunu olur?

Orjinali 144hz.
Baya fazla hız aşırtma olmuş inandırıcı gelmiyor pek ama tek zararı kontrolcü anakartı aşırı ısınır o kadar.

Ya hocam OC yapmayın bak delleniyorum. Adam sana üretici olarak 144Hz vermiş, bu RAM mi? MHz mi yükseltiyorsun allah aşkına? Monitörü daha çabuk eskitirsiniz. Kendiniz dediniz, 196'dan sonra bozulmaya başlıyor. Bu zararlı, yıllardır yapıyorum diyenleri dinlemeyin.

Hocam monitörü yakarsın monitöre overclock mu olur dikkat et. Bir arkadaş vardı 60Hz'den 144Hz'e çıkarmıştı monitör GG :D

Bir sabah aniden panel yanığı gördüğünüzde veya çıtırtıdan sonra monitör açılmadığında ne yaptım diye düşünürsünüz üretici bilmiyor mu?

Bu panelleri overclocklayıp daha yüksek fiyata kazıklamayı panelin limitini aşıyorsunuz ısındıkça sorun çıkmama ihtimali yok o yüzden kendi desteği ne kadarsa onunla kullanın.

Bir sabah aniden panel yanığı gördüğünüzde veya çıtırtıdan sonra monitör açılmadığında ne yaptım diye düşünürsünüz üretici bilmiyor mu?

Bu panelleri overclocklayıp daha yüksek fiyata kazıklamayı panelin limitini aşıyorsunuz ısındıkça sorun çıkmama ihtimali yok o yüzden kendi desteği ne kadarsa onunla kullanın.
Bende bir kez 2013 model bir laptopumun ekranını 60 Hz' den 90 Hz' ye çıkarmıştım. 1 ay falan sorunsuz çalıştı. Yaklaşık bir ay sonra bilgisayarı açtığımda ekranın her tarafının pembeleştiğini gördüm. Sonra ekran kartı sürücüsünü sıfırlayınca düzeldi.😄

Hocam bende tvmi yaptım. servisten arkadaşa sordum sorun olmaz üst modelde aynı anakartı kullanıyor demişti. film felan izlemeye başlamıştım çok güzel olmuştu. bu arada eski versiyonda film izleme yoktu sadece resimlere bakabiliyordum. bence birşey olmaz.

Geri
Yukarı