Samsung MZALQ256 SSD'nin sağlığı gözükmüyor

gemiciadam

Kilopat
Yer
İzmir - KARŞIYAKA
Daha fazla  
Meslek
Gemi İnşaatı / Makina Mühendisliği
Merhaba arkadaşlar Samsung MZALQ256 256 GB SSD satın almıştım. Hatta satıcı uzatma aparatıyla beraber gönderdi sağ olsun. Bu SSD OEM olarak geçiyormuş zaten sonrasında inceledim 10 adetli 5 adetli başka sitelerde de satılıyor. Ben indirimle 270 TL'ye aldım. Fakat anlamadım HDD Sentinel programında sağlığı gözükmüyor. The status of the SSD is unkown yazıyor. Performans %100 sıcaklık 35 derecede fakat sağlığı göremiyorum. SSD'yi taktığımda direk sürücü harfi atanmış fakat içi boş şekilde geldi. Uzatma aparatıyla taktım diye tam oturmamış olabilir mi? Bir de HDD Sentinel programında yazının yazdığı yerde link var tıklayınca sürücülerin olduğu yere atıyor.
Link bu şekilde yardımcı olursanız sevinirim.

CrystalDiskInfo'da durum ne?
Hocam Crystal Disk Mark yükledim orda okuma yazma şimdi yaptım 1622.87 MB okuma hızı 1358.10 MB yazma hızı çıktı. Birde ben bu SSD yi benim anakartımda 2 adet NVMe port var 2 adet ekran kartı girişi var. Üstteki portta Kingston 500 GB NV2 takılı altada bunu aldım fakat alt taraftaki soket daha yavaş diye biliyorum hatta alt tarafa da NVMe SSD takarsam ikinci ekran kartı soketi iptal oluyor diye biliyorum. Anakart MSI Mortar Max B450 açıklamasında öyle okumuştum. Crystal Disk İnfo da sağlık görünüyor mu ?

Gorunmesi gerek bu yuzden sordum zaten.
Sağolun hocam, burada %100 gözüküyor fakat az önce disk mark ta test yaptım test sırasında 74 dereceye kadar çıktı ssd sıcaklığı acaba uzun zorladımı bu parametreler.

Dosya Ekleri

• samsung.png
    samsung.png
    47,4 KB · Görüntüleme: 11
  • samsung2.png
    samsung2.png
    21,5 KB · Görüntüleme: 12
%100 gözüküyor fakat az önce disk mark ta test yaptım test sırasında 74 dereceye kadar çıktı ssd sıcaklığı acaba uzun zorladımı bu parametreler?
NVMe'lerin isinmasi normaldir o SSD'nin kendi sogutma plakasi zaten yok ayrica 2. slotta dedin ekran kartinin altinda kaldigi icin zaten sicak havaya maruz kalir normal.

NVMe'lerin isinmasi normaldir o SSD'nin kendi sogutma plakasi zaten yok ayrica 2. slotta dedin ekran kartinin altinda kaldigi icin zaten sicak havaya maruz kalir normal.
Evet hocam tam direk kartın altında dediğiniz gibi. Galiba programda yazdığı kadarıyla 2 saat kullanılmış gözüküyor. Sanırım bir laptop kurulumu 2 saat sürse bir laptop kurulumu yapılmış sonra çıkarılmış gibi düşünüyorum. 150 GB civarı yazma gözüküyor söylediğiniz programda.

Bende WD SN740 256 GB olani 280 TL'ye aldim bu da OEM yani yeni cihazdan sokulmus. Baktim 97 GB yazilmis ve 1 saat calismis Windows kurulumunda yazilmis bu deger. Gayet memnunum WD'den sicaklikta 39-41 derecede geziyor yuklenme durumunda. 200 TBW garanti veriyor WD bu SSD'ye. Samsung EVO Plus 250'lik modele 150 TBW veriyor. Iade imkaniniz varsa iade edip WD SN740 almanizi oneririm. Pazarama'dan aldim 50 kupon vermisti indirimle 280'e gelmis oldu. Flash bellek vermiyorlar 256 GB bu paraya ayrica gen4 ozellige sahip.

Bende WD SN740 256 GB olani 280 TL'ye aldim bu da OEM yani yeni cihazdan sokulmus. Baktim 97 GB yazilmis ve 1 saat calismis Windows kurulumunda yazilmis bu deger. Gayet memnunum WD'den sicaklikta 39-41 derecede geziyor yuklenme durumunda. 200 TBW garanti veriyor WD bu SSD'ye. Samsung EVO Plus 250'lik modele 150 TBW veriyor. Iade imkaniniz varsa iade edip WD SN740 almanizi oneririm. Pazarama'dan aldim 50 kupon vermisti indirimle 280'e gelmis oldu. Flash bellek vermiyorlar 256 GB bu paraya ayrica gen4 ozellige sahip.
Anladım hocam bende 256 Gb Samsung 270 TL ye geldi, 2 saat kullanılmış yazıyor. Normalde boşta 34 35 derece falan ama benim kasa cidden küçük ve SSD de ram 3070 in dibinde. Tük anında testte 74 dereceyi gördüm gerçekten. Neyse pazarama yı kullanmadığım için bilmiyorum, İade ile uğraşmam hocam ya ama oradan da en kötü birtane alabilirim elimde kalsın ne zaman lazım olacağı belli olmaz çünkü uygun fiyatlı ürünler açıkçası. TBW değerlerini açıkcası hiç araştırmadım. Oyun dosyası kopyalayacağım ucuz olsun istedim. Mesela diğer sokette Kingston NV2 var 3000 üstü kopyalama var SSD de fakat 6 7 ay oldu sağlığı 98 e düştü bile. Tam da kutusunu attıktan sonra oldu yoksa verirdim vatana tekrar.

Geri
Yukarı