Samsung neden IPS ekranlı telefon üretmiyor?

Evil Belief

Kilopat
Makaleler
4
Dünyanın en büyük panel üreticilerinden biri olan Samsung’un giriş ve giriş/orta segment telefonlarına neden IPS ekran koymadığıyla alakalı fikirleriniz nedir?

Super AMOLED ekranları çok başarılı. Ancak A21S, M12 gibi alt modellerde PLS LCD kullanılmış. Diğer markaların aynı fiyat seviyesindeki IPS ekranlı modelleriyle yan yana koyunca görüntü kalitesi ve özellikle renk canlılığı bariz şekilde kötü kalıyor.

Akla ilk gelen faktör “maliyet”. Sizce PLS ile IPS arasında maliyet farkı bu kadar fazla olabilir mi?

Çünkü AMOLED ve Super AMOLED teknolojisini zaten onlar geliştirdi ve çok büyük bir üretim payına sahipler :D

Diğer markalar için alt segment bir cihaza koymak lüks çünkü satın alırken ortaya çıkan nakliyat, vergi vb. ücretleri fazladan fiyat artışı demek oluyor.
Ama Samsung zaten kendi ürettiği için bunlardan bağımsız ve rahatlıkla koyabiliyor.

(Tüm telefonlarında kendi panellerini kullanmıyor olabilirler, emin değilim o konuda.)

Son düzenleme:
İnsanların bilgisayar alırken özellikle IPS ekran tercih ederken cep telefonu pazarında ise IPS ekranı gören koşarak uzaklaşıyor. Xcover gibi nadir modellerde var, AMOLED ekran garanti sonrasında ghost screen gibi olayları yaşattığı ve kullanıcı kaynaklı kırıldığı zamanda yüksek servis ücretine sahip olması insanları ya yeni bir cihaza geçmeye ya da telefon parası ödeyerek ekran değiştirmek zorunda bırakıyor. Özellikle paneli üreten Samsung için her açıdan kartlı bir ekran tipi.

Samsung’un giriş ve giriş/orta segment telefonlarına neden IPS ekran koymadığıyla alakalı fikirleriniz nedir?
Eskiden böyleydi şimdi böyle değil. PLS ile IPS benzer paneller. Samsung IPS panellerine PLS adını veriyor.

Eskiden böyleydi şimdi böyle değil. PLS ile IPS benzer paneller. Samsung IPS panellerine PLS adını veriyor.
Evet yukarıdaki mesajdan sonra biraz araştırdım öyleymiş, teşekkürler :)

PLS ile IPS arasında gerçek hayatta bu kadar fark olması ilginç geldi. PLS ekranlı Samsung A21S'le IPS ekranlı Realme C25'i yanyana inceledim, C25'in ekranı özellikle renklerde çok daha iyiydi.

Tamamen üretim maliyetiyle alakalı. IPS paneller de birbirinden çok farklı mesela. iPhone 11’deki IPS ile C25’teki IPS bir değil sonuçta. Samsung uygun fiyatlı ürünlerinde zaten maliyetten kısmaya çalışıyor. O yüzden renkleri kötü bir panel kullanıyordur.

Yeni konular

Geri
Yukarı