Samsung NP370R5E BIOS sıfırlama sonrası ekran parlaklığı değişmiyor

Kazuistik

Kilopat
Samsung NP370R5E bilgisayarına format atmak için BIOS default yaptım (açılışta USB'yi görmediği için).

Advanced:
  • Fast BIOS Mode [Disable]
  • AHCI Mode Control [Manual]
  • Set AHCI Mode [Disable]
BOOT:
  • Secure Boot [Disable]
  • OS Mode Selection [UEFI and CSM OS]
Bu ayarları seçerek format attım. Formattan sonra ekran parlaklığı sorunu oluştu. Değişmiyor.

Sürücüleri güncelledim olmadı. Sürücüleri kaldırıp yeniden yükledim olmadı. CMD ile sorunu çözmeye çalıştım olmadı.
(Get-WmiObject -Namespace root/WMI -Class WmiMonitorBrightnessMethods).WmiSetBrightness(1, 100)

Regedit ile olmadı.
HKEY_LOCAL_MACHINE System /ControlSet001\Control\Cl ass\{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0000 FeatureTestControl F048

Sorunun BIOS ayarlarında olduğunu buldum fakat ayarın tam olarak nerede olduğunu bulmadım.
BIOS fan kontrolü için nereye ne kadar volt vereceğini ayarlıyormuş ve bunun içinde ekran parlaklığı da var.
Konu hakkında bilgisi olan var mı?

ust-icon.png

Hocam Samsung BIOS'u bilmiyorum fakat BIOS'da GPU HDMI port a giden voltajı arttırın veya monitörün ayarlarından parlaklığı artırmaya çalışın.

Hocam teknik yardım almanızı tavsiye ederim.
Hocam zaten teknik işi yapıyorum yazılım ve donanım hakkında kendimi idare edecek bilgiye sahibim. Böyle alakasız sorunlar çıkınca boşa düşüyorum. Bios ekran parlaklığı ne alaka 🤦

konuyu yukarı çıkarmak için up var mı ?
çünkü benim için çok önemli format attığım pc başkasının.

Ufak bir ilerleme kaydettim
Ekran kartı sürücülerini kaldırdım ve yeniden yükledim.
Chipset i tekrar yükledim.
%80 oranında ekran ışığı arttı ama hala değiştirilemiyor.
Galiba sorun sürücülerle alakalı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı