Samsung NVMe SSD düşük okuma/yazma hızı

PCIe Gen3 x2 olarak çalışıyor.

Tamam, Gen 3 x 4 olarak çalışması gerekiyor. O yüzden hız yarı yarıya düşmüş neredeyse. Benim de bir ara öyleydi, uğraştım yapamadım. Daha sonra format, BIOS güncellemesi falan derken kendi kendine düzeldi.

Samsung'un M.2 NVMe SSD modeli olan Evo Plus'ı kullanıyorum, 250 GB'lık. Ancak vaadedilen okuma yazma hızlarına ulaşamadım. Okuma hızı 3500MB/s, yazma hızı 3200MB/s vaat edilmesine rağmen Samsung Magician yazılımına göre 1619MB/s okuma, 1418MB/s yazma hızı alabiliyorum. Programı arka planda hiçbir uygulama açık değilken ve bilgisayarı yeni başlattığımda çalıştırdım, dolayısıyla test hızını düşürebilecek bir şey olmadı. Zaten bilgisayar ve sistem henüz 1 aylık. Windows diski 232 GB olarak görüyor ve 177 GB'ı boş. Bazı temel uygulamalar dışında hiçbir şey, oyun bile yok SSD'de.

İşin ilginci, 2017 yılında 970 Evo Plus serisi henüz piyasaya çıkmamış onun yerine 960 Evo'lar varken, o zamanlar yeni aldığım laptobuma 250 GB 960 Evo NMVe SSD takmıştım. Onun için vaat edilen hızlar 3200MB/s ve 1500MB/s idi fabrika çıkışında. Onunla yaptığım test sonucunun görseli hala duruyor, vaat edilen hıza oldukça yakın bir sonuç almışım o modelde. Bu ise daha güncel bir model, vaadedilen hız daha yüksek, şu andaki bilgisayarımın işlemci ve RAM performansı daha iyi, anakartı daha güncel ama 2017'deki modelin hızına bakıyorum, şimdikinden 1250MB/s civarında daha yüksek.

Sebebi ne olabilir bu durumun? SATA SSD'ler ile kıyaslayınca 1600MB/s düşük bir hız değil tabii ama sonuçta bu hızlar için ekstra paralar ödüyoruz, hatta başka marka yerine Samsung'u seçme sebebim bile öteki markaların NVMe modellerinden daha yüksek hız vaat etmesi ve önceki 960 Evo tecrübemdi. Açıkçası biraz pişman oldum sonuçları görünce.

Eki Görüntüle 447617Eki Görüntüle 447618
Hocam birde AS SSD benchmark testi yapabilir misiniz rica etsem. Zira magician da değerler vaat edilenin çok altında gösteriyor. Aynı sorunu bende yaşamıştım. Ama AS SSD ve diğer bench testlerinde vaat edilen neyse onu aldım. Deneyip test sonuçlarını atabilir misiniz ?

Hocam birde AS SSD benchmark testi yapabilir misiniz rica etsem. Zira magician da değerler vaat edilenin çok altında gösteriyor. Aynı sorunu bende yaşamıştım. Ama AS SSD ve diğer bench testlerinde vaat edilen neyse onu aldım. Deneyip test sonuçlarını atabilir misiniz ?
Test programı ile alakalı değil. O SSD Gen 3 x 4 çalışmadığı müddetçe, vaad edilen hızı alamaz.

Peki anakartım şu model:

Acaba 3 x 2 çalışması kartın sadece 3 x 2 desteklemesiyle mi alakalı, yoksa onu 3 x 4 olarak çalıştırabilir miyiz?

Peki anakartım şu model:

Acaba 3 x 2 çalışması kartın sadece 3 x 2 desteklemesiyle mi alakalı, yoksa onu 3 x 4 olarak çalıştırabilir miyiz?
Sanırım 1 tane m.2 yuvası var. Gerçi altta 1 adet daha görüyorum ama. Üstteki CPU için yazıyor tam olarak anlayamadım. İstersen yer değiştir. BIOS'tan PCIE ayarlarına bir bak. Sata SSD takılıysa slotunu değiştir. Dediğim gibi bende aynı problemi yaşadım, ancak çözemedim. Kendi kendine düzeldi sonradan.

AS SSD de benzer hızları verdi evet.
Sanırım 1 tane m.2 yuvası var. Gerçi altta 1 adet daha görüyorum ama. Üstteki CPU için yazıyor tam olarak anlayamadım. İstersen yer değiştir. BIOS'tan PCIE ayarlarına bir bak. Sata SSD takılıysa slotunu değiştir. Dediğim gibi bende aynı problemi yaşadım, ancak çözemedim. Kendi kendine düzeldi sonradan.

2 tane NVMe yuvası var anakartta ama öteki ekran kartına neredeyse temas edecek yakınlıkta olduğu için alttaki yuvaya takmıştım ben. Beni şaşırtan 3 senelik orta seviye bir laptop PCIe 3 x 4 destekliyor da 2019 model yine orta seviye bir anakart sadece PCIe 3 x 2 mi destekliyor?

Son düzenleme:

Üste takmak gerekiyormuş gerçekten :) Ekran kartını söküp öyle takmam gerekti ama uğraştığıma değdi. Cevap yazan herkese teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• ssd.jpg
    ssd.jpg
    54,1 KB · Görüntüleme: 167
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı