Samsung PM991 512 GB M.2 NVMe SSD yazma hızı çok düştü

Teknolojist

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Merhabalar. ASUS X509DJ laptopa sahibim. Bundan yaklaşık 6 ay önce satın aldım. İlk başlarda hızından gayet memnundum fakat son 1 aydır gariplik vardı. Samsung Magician yazılımı ile benchmark yaptığımda ise ciddi değişiklik olduğunu, yazma hızının HDD seviyesinde ve IOPS değerlerinde yarı yarıya düştüğünü fark ettim. Sorun ne olabilir? Gerekli görüntüler ektedir.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (104).png
    Ekran Görüntüsü (104).png
    38,6 KB · Görüntüleme: 103
  • Ekran Görüntüsü (105).png
    Ekran Görüntüsü (105).png
    7,5 KB · Görüntüleme: 87
Merhabalar. ASUS X509DJ laptopa sahibim. Bundan yaklaşık 6 ay önce satın aldım. İlk başlarda hızından gayet memnundum fakat son 1 aydır gariplik vardı. Samsung Magician yazılımı ile benchmark yaptığımda ise ciddi değişiklik olduğunu, yazma hızının HDD seviyesinde ve IOPS değerlerinde yarı yarıya düştüğünü fark ettim. Sorun ne olabilir? Gerekli görüntüler ektedir.

Diskinize HD Tune ile sağlık testi yapıp atın.

@Assecreed hocam kusura bakmayın çok etiketledim ama ilgilenir misiniz?😫

Testlerde herhangi bir problem göremedim.
Diske veri yazarkenki hız da buradaki ile aynı mı? Firmware güncellemesi yapmadıysanız yapın.

Firmware kısmı Magician'da güncel. 25GB'lık dosyayı D diskinden C ye kopyaladım, işlem sırasında en fazla 203 Mb/s aldım. Ayrıca As SSD test yazılımı da aynı sonucu verdi.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (106).png
    Ekran Görüntüsü (106).png
    102,8 KB · Görüntüleme: 67
  • Ekran Görüntüsü (107).png
    Ekran Görüntüsü (107).png
    46,5 KB · Görüntüleme: 77
Firmware güncellemesi yapmadıysanız yapın.
OEM SSD'lere Firmware güncellemesi yok maalesef hocam. Zaten son sürümündedir yani SSD. Önbellek ile alakalı olabilir hızların düşüşü. Bir gün içerisinde fazla yazma işlemi yapıldığında SLC önbelleği doluyor ve hızlar düşüyor. Öyle bir durum olabilir.

Bu ssd yi harici bir ssd olarak kullanmak için almayı planlıyordum , forumlarda bir çok kişi sorun yaşayınca araştırayım biraz dedim ve reddit te şöyle bir çözüm buldum umarım işinize yarar ;

ENG- This is a bit old topic, but I have the same problem with write speed on the Dell Latitude laptop, and fixed it by disabling BitLocker. For some unknown reason, the write speeds are seriously affected when device encryption is enabled on this SSD.

Edit: Enabled the BitLocker back, and the speeds were not affected as before, so looks like just disabling and enabling encryption in W11 almost fixes the speed issue.

TR- Bu biraz eski bir konu, ancak Dell Latitude dizüstü bilgisayarda yazma hızıyla ilgili aynı sorunu yaşıyorum ve BitLocker'ı devre dışı bırakarak düzelttim. Bilinmeyen bir nedenden dolayı, bu SSD'de cihaz şifrelemesi etkinleştirildiğinde yazma hızları ciddi şekilde etkilenir.

Düzenleme: BitLocker'ı geri etkinleştirdi ve hızlar daha önce olduğu gibi etkilenmedi, bu nedenle W11'de şifrelemeyi devre dışı bırakmak ve etkinleştirmek hız sorununu neredeyse düzeltiyor gibi görünüyor.

Umarım yardımcı olur .

Yeni konular

Geri
Yukarı