Çözüldü Samsung PM9A1 M.2 SSD yazma hızı düşüşü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Stealth93

Femtopat
Daha fazla  
Yaklaşık 1 ay önce Monster Tulpar T7 V24.1 modelini almıştım. Cihazdaki M.2 SSD'nin okuma hızı 6900 MB, yazma hızı 5000 MB görünüyor resmi sitede (Model Samsung PM9A1 512 GB.).

Cihazı ilk alıp test ettiğimde okuma yazma hızında herhangi bir problem görünmezken bugün test ettiğimde okuma hızı 6500, yazma hızı 1400 MB civarında çıktı. Bu ani düşüşün sebebi ne olabilir?

Ve M.2 SSD'de firmware güncellemesi yapmanın bu hızı düzeltme konusunda bir faydası dokunur mu? Dokunursa bu güncelleme nasıl yapılabilir? Şimdiden teşekkürler...

Çözüm
Doluluk oranı ne kadar çok fazla doluysa hızlar düşebilir.
Anlık olarak 164 GB boş alan mevcut
HDD Sentinel ile bad sector testi yapar mısınız?
Bu arada komut istemi üstünden firmware güncellemesi yapınca sorun düzeldi, aynı problemi yaşayan olursa diye indirdiğim firmware dosyasının linkini buraya bırakayım, içinde nasıl uygulanacağına dair bir İngilizce açıklama da mevcut;

İşe yaramadı, bende pcie3.0 a takılı PM9A1. Firmware olarakta 301Q magicianda görünüyor.
Şuan ki yazılım olarak GXA7301Q görünüyor ancak hala ssd görememe sorununu çözemedim.
Biosdan sanalaştırma kapalı iken yeniden format atın çözülecek. sorun bundan kaynaklı. Format esnasında diskleri biçimlendirme ekranın da kurduğumuz intelin driverları bu soruna sebep oluyor

Biosdan sanalaştırma kapalı iken yeniden format atın çözülecek. sorun bundan kaynaklı. Format esnasında diskleri biçimlendirme ekranın da kurduğumuz intelin driverları bu soruna sebep oluyor
Anladım teşekkürler, deneyeceğim format atarsam :D
Teşekkür ederim, dediğiniz gibi Bios taki İntel Rapid Storage Technology yüzünden güncellenmiyormuş. Şuanda güncelledim, hızlar normale döndü.

Son düzenleme:
Ben güncellemeyi yapamıyorum bana yardımcı olur musunuz?
Ben güncellemeyi yapamıyorum bana yardımcı olursunuz cihaz tulpar t7 v24.1 1100 mb okuma çıkıyor yanıt süreside 4000-5000-8000 ms çıkıyor

Son düzenleme:
Ben güncellemeyi yapamıyorum bana yardımcı olur musunuz?
Ben güncellemeyi yapamıyorum bana yardımcı olursunuz cihaz tulpar t7 v24.1 1100 mb okuma çıkıyor yanıt süreside 4000-5000-8000 ms çıkıyor
Bilgisayarı Güvenli Modda Başlatın Ve Bilgisayar Açılırken Biosa Girin.

BIOS Aylarından SATA Configuration Bölümünü Bulun Ve AHCI yi Etkinleştirin.

Ve Yeniden Başladığında Bilgisayar Güvenli Modda Açılıcak Ve Bilgisayarı Normal Olarak Yeniden Başlatın.

Direk bios tan AHCI moda alırsanız windows açılmaz. AHCI mod ile açmak için yukarıdaki dediklerimi uygulayın daha sonra ssd yi güncelleyin. Daha sonra yukarıdaki işlemlerin tersini tekrar aynı şekilde yaparak AHCI moddan çıkabilirsiniz.

Anlık olarak 164 GB boş alan mevcut.

Bu arada komut istemi üstünden Firmware güncellemesi yapınca sorun düzeldi, aynı problemi yaşayan olursa diye indirdiğim Firmware dosyasının linkini buraya bırakayım, içinde nasıl uygulanacağına dair bir İngilizce açıklama da mevcut;

Usta ben komut isteminden bir türlü güncellemeyi yapamadım. O konuda detaylı bir anlatım yaparsanız çok makbule geçer. Teşekkür ederim.

Usta ben komut isteminden bir türlü güncellemeyi yapamadım. O konuda detaylı bir anlatım yaparsanız çok makbule geçer. Teşekkür ederim.
Bios taki İntel Rapid Storage Technology yüzünden güncellenmiyor. Onu kapatmak için ahcı moda geçmeniz gerekiyor.

Bunu uygulayın ve göreceksiniz ki komut isteminde SSD'niz görünecek.

Ben bu şekilde SSD'mi güncelledim.

arkadasın paylastıgı GXA7401Q güncellemesi idi GXA7601Q güncellemesi geldi
kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
yeni firmware i flasladım, öncesi sonrası asagıda

GXA7401Q

CrystalDiskMark_20220216141727.png

GXA7601Q

CrystalDiskMark_20220216143117.png

Son düzenleme:
arkadasın paylastıgı GXA7401Q güncellemesi idi GXA7601Q güncellemesi geldi
kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
yeni firmware i flasladım, öncesi sonrası asagıda

GXA7401Q

Eki Görüntüle 1306617

GXA7601Q

Eki Görüntüle 1306618

Hızlıca güncelledim, teşekkürler...

Bende Firmware versiyonu 301'di. Testlerde yazma hızı bayağı düşük çıkıyordu. Bu son güncellemeyi yaptıktan sonra yazma hızı düzeldi ancak versiyon kontrolü yapınca 601 değil 401 olarak gözüküyor. Neden böyle oldu acaba.

Bende Firmware versiyonu 301'di. Testlerde yazma hızı bayağı düşük çıkıyordu. Bu son güncellemeyi yaptıktan sonra yazma hızı düzeldi ancak versiyon kontrolü yapınca 601 değil 401 olarak gözüküyor. Neden böyle oldu acaba.
Bir önceki güncellemeyi yüklemişsin mübarek, en alttaki linki indirmelisin:

Yeni konular

Geri
Yukarı