Samsung Pro 980 Düşük Hız

achefort

Hectopat
SSD veya HDD modeli
Samsung Pro 980
Anakart
Gigabyte B550M DS3H
Amazon'dan iki gün önce aldığım ürün farklı farklı programlarla denediğim halde aşırı düşük hızlar karşıma çıkıyor sebebi nedir? Bozuk olma ihtimali var mıdır?

Anakartım: Gigabyte B550M DS3H

Ayrıca Gen4.0 üzerinde takılı olduğu halde uyarı veriyor. Ek olarak bir M.2 SSD daha mevcut o da gen3.0'da takılı.

Dosya Ekleri

• Screenshot_24.png
    Screenshot_24.png
    338,4 KB · Görüntüleme: 26
  • Screenshot_25.png
    Screenshot_25.png
    14,6 KB · Görüntüleme: 28
  • Screenshot_26.png
    Screenshot_26.png
    28,6 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleyen: Moderatör:
SSD'lerin yerlerini değiştirip bak istersen. Şu an PCIe gen 1 X2 olarak çalışıyor ki tam olarak bunun hız sınırına takılmış.

Normal şartlar altında anakartın birinci M.2 yuvası PCIe 4.0 X4 ve ikinci yuva PCIe 3.0 X2 seviyesine kadar destekliyor. Bu SSD modelini ilk M.2 yuvasına takarak tam verimle kullanabilmen lazım. Benim şüphem ankartta bir problem olduğuna dairdir. SSD'ler yer değiştirince öbürünün hızı ne olacak onu merak ediyorum.

Diğer M2'i söktüm. Sadece Samsung'u hem PCIe 3.0 ve 4.0'da denedim. Sonuçlar;

Sorunu tam olarak hala anlamış değilim. Bios'da bir ayar mı yapmam gerekiyor acaba? En kötü ihtimal ile aldığım ürün bozuk olabilir.

ilk görsel 3.0'daki test. ikinci görsel ilk m2 yuvası olan 4.0'da yaptığım test. iki testte ilginç.

Dosya Ekleri

• gen3.png
    gen3.png
    26,7 KB · Görüntüleme: 8
  • gen4.png
    gen4.png
    24,7 KB · Görüntüleme: 10
Diğer M2'i söktüm. Sadece Samsung'u hem PCIe 3.0 ve 4.0'da denedim. Sonuçlar;

Sorunu tam olarak hala anlamış değilim. Bios'da bir ayar mı yapmam gerekiyor acaba? En kötü ihtimal ile aldığım ürün bozuk olabilir.

ilk görsel 3.0'daki test. ikinci görsel ilk m2 yuvası olan 4.0'da yaptığım test. iki testte ilginç.
Diğer SSD bu M.2 yuvalarında olması gereken hızı verebiliyor mu? Evet ise sorun yeni aldığın SSD'dendir. Eğer o da düşük hızdaysa anakartta sorun vardır. BIOS ayarı ile ilgili olduğunu pek sanmıyorum ama tabi onu da irdeleriz. PCIe 1.0 X2 ile çalışması çok tuhaf bir durum. İşlemcin 3000 veya 5000 serisi olması durumunda 4.0 X4 çalışması lazım. PCIe 3.0 ile sınırlı daha eski nesil işlemcilerde de PCIe 3.0 X4 çalışması lazım.

Diğer SSD de yavaş ise önce BIOS güncellemeyi denersin. Eğer çözülmezse anakartı garantiye gönderebilirsin. SSD'den kaynaklıysa yani diğeri normal çalışıyorsa 980 PRO'yu gönder gitsin. Başka da yapacak bir şey gelmiyor aklıma.

Teşekkürler deneyeceğim.

Yeni ürün geldi şimdi test ettim. Sonuç yine aynı. Anakartta mı bir problem var yoksa BIOS ayarlarımda mı bir şey var anlamadım. Kioxia'yı çıkartıp 4.0 slotuna takacağım bi bakalım. Bu da işe yaramazsa temiz bir format atacağım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı