Samsung QD-OLED Odyssey Smart G8 monitör deneyimim

Oled monitörden bahsediyoruz hocam. G8 e özel değil her oledde bu risk vardır ama esas kalite de oleddir. G8'e baktıktan sonra diğerlerine bakasınız gelmez. Samsung 3 sene panel garantisi veriyor bizim ülkede o yüzden pek dert etmezdim. OLED olmayan bir monitörde o rttings puanlarını göremezsiniz :)

Statik görüntüden kastı da üzün süre aynı ekran sabit kalırsa yaşanıyor. Misal oyun oynuyorsunuz ve saatlerce aynı görüntü sabit kaldı yanma olabilir.
teşekkürler, konuyu ve tartışmaları takip ediyorum biraz araştırıp kararımı vereğim 31k az para değil :)

LG C1 OLED marka TV kullanıyorum. PC için OLED yanma riski olduğu sürece bu teknolojiye para yatırmam. İstediği kadar güzel görüntü versin. Televizyonu aldığıma bile pişmanım.

LG C1 OLED marka TV kullanıyorum. PC için OLED yanma riski olduğu sürece bu teknolojiye para yatırmam. İstediği kadar güzel görüntü versin. Televizyonu aldığıma bile pişmanım.

Ben 2018 yılında LG Oled ve samsung QLed Q7FN arasında kalmıştım. iyi ki samsung almışım diyorum. Oled alanlarında hepsinde yanıklar oluştu sonradan.

Ben 2018 yılında LG Oled ve samsung QLed Q7FN arasında kalmıştım. iyi ki samsung almışım diyorum. Oled alanlarında hepsinde yanıklar oluştu sonradan.
Evet eski oled tv let yanmaya dayanıksız lakin yeni oledler daha uzun ömürlü pikseller veriyor. TV olarak LG c2 kullanıyoruz 1 yıldır sorun yok daha uzun kullananda var. Üzgünüm ama yanma riski olmayan oled beklemek sonsuz bir bekleyişten farksız olur işte bu yüzden Samsung,Dell,MSI monitörlerine yanma garantisi veriyor. Normal bir LED monitörün ortalama ömrü 5 yıldır. Asıl soru şu gerçek kaliteyi aldığınız 3 yıl mi yoksa ortalama kalitede 5 yıl mi. Yanmaktan çekinceniz var ise mini LED bakın derim oledin yanına yaklaşamaz ama ledlerden daha iyidir.

OLED için belli başlı önlemler var. Görev çubuğunu gizleme, hareketli duvar kağıdı, ekran koruyucu ayarlama, logo parlaklığını düşürme, piksel yenileme ve hareket ettirme gibi. Aslında OLED'i oyun için kullanacaksanız yanma riski çok az. Televizyon olarak daha fazla çünkü logolar, altyazılar sürekli açık kalıyor kanallarda. Ha ben metin tabanlı işlerim var uğraşıyorum diyorsanız uzak durun :) ben çift monitör kullanıyorum. Va panelim ile günlük işler, internet kullanımı yaparken OLED ile sadece oyun oynuyorum.

Hp omen 17 laptobum var, laptop monitörünü değil oled g8 monitörü kullanmak istiyorum. En güzel yöntem ne kullanmalıyım? Hdmi 2.1 ya da mini displayport herhangi bir farkı olur mu? Type-c bir seçenek olarak değerlendirilmeli mi?

@Sabura48 Hocam selamlar,

Ben de siparişi geçtim. Sizden ricam biraz uğraşacaksınız ama , ürünü tam anlamıyla kullanabilmek için maddeler halinde yapılması gerekenleri diğer satın alan arkadaşlarada referans olması açısından konun başlangıcına yazabilir misiniz ? Ürün geldiğinde direk update ve configleri vs. yapıp kullanmaya başlayalım :)

Merhaba, bütün mesajları okudum. Benim esas kafamı kurcalayan konu 0.1 ms mi 0.03 ms mi yoksa 1ms mi olması.. Çünkü kullandığım monitör Asus VG248 144hz 1ms ve ben monitörümü 1ms sanar iken, şu siteden (TestUFO: Mprt) ortalama 6ms gecikmesi olduğunu gördüm. Benim Samsung'un bu monitörüne karşı oluşan tek dikkatim, olası 0.1 gecikmenin gerçek olması. Bunu açıklığa kavuşturabilir miyiz?

@Sabura48 Hocam selamlar, QD-Oled'lerdeki ışıklı ortamda siyahların morlaşması-açılması sorunu çok göze batıyor mu? En büyük olayı full black olan bu kadar pahalı bir monitör için kabul edilebilir bi eksi mi hala karar veremedim.

Merhaba, bütün mesajları okudum. Benim esas kafamı kurcalayan konu 0.1 ms mi 0.03 ms mi yoksa 1ms mi olması.. Çünkü kullandığım monitör Asus VG248 144hz 1ms ve ben monitörümü 1ms sanar iken, şu siteden (TestUFO: Mprt) ortalama 6ms gecikmesi olduğunu gördüm. Benim Samsung'un bu monitörüne karşı oluşan tek dikkatim, olası 0.1 gecikmenin gerçek olması. Bunu açıklığa kavuşturabilir miyiz?
Hiçbir led vaad ettiği 1 Ms gecikme süresini yakalayamaz hocam ama OLEDler yakalar çünkü ışık vermek için bir kaynağa ihtiyacı yok pikseli kendi gücüyle çalıştırır. Ayrıca mprt gecikme süresi önemsizdir önemli olan grey to grey gecikme süresidir. Bu monitörde ortalama 0.30-0.35 arası değerler alınmıştır.

@Sabura48 Hocam selamlar, QD-Oled'lerdeki ışıklı ortamda siyahların morlaşması-açılması sorunu çok göze batıyor mu? En büyük olayı full black olan bu kadar pahalı bir monitör için kabul edilebilir bi eksi mi hala karar veremedim.
Merhaba hocam. Eğer ki stüdyo lambanız gibi güçlü bir ışık kaynağınız var ise ekran kapalıyken morlasmayı görürsünüz ama kullanımdayken fark etmezsiniz eğer ki güçlü bir ışık kaynağınız yok ise hiç görmezsiniz. Benim monitörümün tepesinde oda lambası var mor renge bürünmüyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-04-19-09-28-56-20_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.jpg
    Screenshot_2023-04-19-09-28-56-20_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.jpg
    234,2 KB · Görüntüleme: 74
Son düzenleme:
Merhaba ben monitörü az önce aldım kurdum bilgisayara bağladım. Hdr açtığım da böyle bir ekran geldi bilgisayara bağlayamıyorum ne yapmam gerekiyor?

Merhaba. Biliyorsunuz ki monitör dünyasında artık OLED teknolojisini görmeye başladık ufak ufak. Şu an Türkiye'de satılan tek quantum dot OLED paneline sahiptir olan Samsung stoklara giriş yaptı. Satın aldım ve 4-4.5 saat civari bir kullanım sürem var.

Arkadaşlar monitör Alienware 3423dw monitörü ile aynı panele sahip ama yansıma önleyici olarak daha başarılı. Alienware 10 bit görüntü verebilirler Samsung 12 bitte 175Hz verebiliyor. Micro HDMI, mini HDMI, mini DP, Type-C ile görüntü verebilmekte. Ekran koruyucu ile gelmekte ayrıca monitör bu güzel bir özellik çünkü Alienware için kısa bir araştırma yaparsanız ekran koruyucu olmadığı için çizikle gelen monitörler var. Alienware çift fan ile gelirken Samsung'da fan yok ki Alienware fanını çok rahatsız edici bulan kişiler var yabancı forumlarda. Monitör hiçbir şekilde ısınmadı diyebilirim. Ayrıca monitörün kendine ait bir kuantum Neo işlemcisi ve akıllı sistemi mevcut. Bilgisayar olmadan televizyon gibi de takilabiliyorsunuz.

Artılar:
+ HDR 400 gerçek siyah sertifikalı bir monitör ve muazzam anlar yaşatıyor size. Bilmeyenler için söylemem gerekirse HDR400 gerçek siyah HDR1000'den daha güzel gözüküyor.

+Monitör 4 saatte bir piksel kaydırma gibi özelliklerini kullanarak OLED yanığını engelliyor. Siz fark etmiyorsunuz sizi etkilemiyor kısaca.

+ OLED olmasından dolayı muazzam siyah kareleri yaşıyorsunuz. Renkleri IPS'den daha güzel, siyahları OLED'den daha iyi veriyor. Şu ana kadar gördüğüm en kaliteli panel diyebilirim.

+ Gecikme süresi 0.1 Ms ve 175 Hz.

+ 21:9 monitör boyutu sizi hikayeli oyunların içine çekiyor resmen. 16:9 monitör boyutundaki oynadığınız oyunları bir daha oynamak isteyebilirsiniz :)

+ Renk gamutu, skalası çok çok iyi. Profesyonel işlerinizde de kullanabilirsiniz.

+ Reddit'ten okuduğum kadarıyla bir kişi samsung.uk yani birleşik krallık ile görüşmüş ve 3 sene OLED yanığına karşı garantili denilmiş.

+ 12 bitte 175 Hz.

Eksikleri:
- Çok pahalı bir monitör.
- 21:9 ekranı Valorant gibi oyunlar için uygun değil yanlardan siyah boşluklar kalıyor. Bana çok garip geldi ama siz alışırsınız belki.
+ Kodlama ile uğraşan, metin tabanlı iş yapan arkadaşlara önermiyorum. OLED monitörler bu konuda can sıkıcı olabiliyor.

Merak ettiğiniz bir şey var ise deneyimleyip sizlere yazarım.
Bilgisayarı kapalı olarak mi görüyor anlamadım?

Dosya Ekleri

• IMG_20230516_000603.jpg
    IMG_20230516_000603.jpg
    128,9 KB · Görüntüleme: 67
Son düzenleme:

Geri
Yukarı