Çözüldü Samsung QVO SSD kapasitem azaldı ve yazma hızım düştü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Mete26

Centipat
Makaleler
1
Arkadaşlar tam bir yıldır Samsung QVO 1 TB SSD kullanıyorum. Bugün C disk kapasitesinin olması gerekenden düşük olduğunu fark ettim. Normalda 931 GB olması gerekirken 837 GB gözüküyor. Hiç format atmadım ve disk bölmedim. Samsung'un Magician uygulamasından Benchmark'a tıkladım ve test yaptım. Yazma hızımda 90 MB olarak görünüyor. Donanımsal bir sorun mu var? Neden kaynaklıyor olabilir?

Dosya Ekleri

• ssd1.jpg
    ssd1.jpg
    79,3 KB · Görüntüleme: 25
  • ssd2.jpg
    ssd2.jpg
    69,2 KB · Görüntüleme: 28
  • ssd3.jpg
    ssd3.jpg
    16,4 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleyen: Moderatör:
QVO modelleri doldukça hızını paralel olarak düşürüyor. HDD hızlarında çalışmaya başlıyor. SSD'nin çalışma şekli bu yani anlayacağınız kaygılanacak bir durum yok.

QVO modelleri doldukça hızını paralel olarak düşürüyor. HDD hızlarında çalışmaya başlıyor. SSD'nin çalışma şekli bu yani anlayacağınız kaygılanacak bir durum yok.
Kapasite azalması da buna paralel bir durum mu? Yoksa başka bir sebepten mi olabilir?

Normal şartlarda 42 GB boyutlarında bir Turbo haznesi vardı diye hatırlıyorum. Belki bunu saklayabilmek adına kesmiş olabilir. Tam net hatırlayamadım burada ki teknik hususu yanlış bilgilendirme yapmayım.

Purera v1.7 ile basit bir temizleme yapıp yeniden başlamanızı tavsiye ederim.

Normal şartlarda 42 GB boyutlarında bir Turbo haznesi vardı diye hatırlıyorum. Belki bunu saklayabilmek adına kesmiş olabilir. Tam net hatırlayamadım burada ki teknik hususu yanlış bilgilendirme yapmayım.

Purera v1.7 ile basit bir temizleme yapıp yeniden başlamanızı tavsiye ederim.
Teşekkür ederim. Deneyeceğim.
Denedim lakin sadece 270 mb lık bir temizleme gerçekleşti. Kapasitede ve yazma hızında değişiklik olmadı.
Arkadaşlar sorunu çözdüm. Bir arkadaşıma durumu anlattım. Disk bölümlerini kontrol etmemi söyledi. O eksik kısım ayrılmamış olarak görünüyordu. C bölümüne sağ tıklayıp birimi genişlet diyip C'ye eklememi söyledi. Ekledim disk eski kapasitesine ulaştı. Samsung Magician ile benchmark testi yaptım. Fabrika verilerine yakın sonuç verdi ve problem çözüldü. Gerçi ayrılmış alanın performansı bu kadar düşürmesine pek anlam veremedim.

Dosya Ekleri

• çözümssd.jpg
    çözümssd.jpg
    73,2 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı