Samsung R580-JS03TR i3 330M notebook güncelleme

anilzi

Decapat
Elimde halen kullandığım 2010DA aldığım Samsung R580-JS03TR i3 330M işlemcili bir notebook var. Son zamanlarda iyice yavaşlamaya başladı. Ben bunu sosyal medya, YouTube ve küçük photoshop/lightroom fotoğraf düzenlemeleri için kullanıyorum. Bir tek CS 1,6 oynuyorum onun dışında oyun derdim yok.

Önce 2 GB+2 GB şeklindeyken 4 GB RAM ekledim ve 6 GB yaptım. Yanına bir 4 GB daha eklesem 8 GB RAM fark yaratır mı?

Şimdi 240GB'lık SSD alıp HDD'nın yerine takıp HDD yi de optik sürücünün yerine takmayı düşünüyorum. Anakart sanırım SATA3 desteklemiyormuş. Yine de verim alabilir miyim? SSD olarak ne önerirsiniz? 240GB'lık ların hepsi hemen hemen aynı fiyat aralığında(190-210)

Bilgisayarı açıp fan termal macun temizliği yapmayı düşünüyorum. Hazır açmışken işlenciyi de değiştireyim diyorum. İlk nesil i3 330M var bunun yerine 70-100 liraya i5 480M veya 540M alsam takdığım gibi kullanabilir miyim bir sorun oluştururmu veya önerebileceğiniz işlemci var mı biraz olsun iyi performans alabileceğim? İkinci veya üçüncü nesil i5-i7 taksam anakart uyumlu olur mu?
Veya bunların dışında başka neler yapabilirim?

Daha doğrusu bunları yapmaya değer mi?

Core i3 380m işlemcili bir laptop kullanıyorum.
2+1 şeklinde 3GB RAM'im vardı. 1GB'yi çıkarıp 4GB RAM taktım. Şu anda 6GB olarak kullanıyorum. (Bir süre sonra 8'e yükselteceğim) Aynı zamanda 120 GB SSD taktım(eski 320gb HDD'mi de DVD yuvasına taktım) ve Windows 10 kurdum. Hız bakımından çok fark etti. Her türlü işimi yapabiliyorum. ( Basit derecede fotoğraf video düzenleme internet ve ofis programları ve yazılımla alakalı kod editörleri,IDE'ler)

İşlemci değiştirme konusuna gelecek olursak da ben de dediğim gibi i3 380 m işlemci kullanıyorum bunu i7 640m yükseltmeyi planlıyorum ama hani bir fikrim de yok açıkçası.Daha önce laptopun arka kapağını bir iki kez açmıştım değiştirebilir miyim bilmiyorum 280 lira civarı i7 640m fiyatı.Eğer laptop işlemcisini değiştirmek istiyorsanız bazı kriterlere dikkat etmelisiniz mesela TDP değeri gibi desteklediği RAM türü gibi ve laptop adaptör en uzun onu besleyip beslememe ihtimali gibi. TDP değeri aynı ise bir sorun olmayacaktır muhtemelen ama ikinci veya üçüncü nesil bildiğim kadarıyla takamazsınız. Ayrıca CPU-Z'den de laptop anakart soket yapınızı kontrol etmeniz gerekiyor eğer PGA soket ise işlemciyi değiştirebilirsiniz anlamına geliyor ama BGA soket ise ev ortamında yapabileceğiniz pek bir şey yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı